Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilikte Hak Kurbanı Yılda Kaç Tanedir?
12-21-2015, 11:09 PM
Yorum: #1
Alevilikte Hak Kurbanı Yılda Kaç Tanedir?
Alevilikte yılda üç tane Hak kurbanı vardır.İbrahim Peygamber'in Haktan duasının kabul edilerek İsmail Peygamber'in doğması ve daha sonra İbrahim Peygamber'in Hakka verdiği sözünü yerine getirmek için İsmail Peygamber'i bıçağa yatırarak Hakka kurban etmeye çalışırken Hak tarafından İsmail Peygamber'in canı yerine bir koç indirip bunun İsmail Peygamber yerine kurban edilmesi ve bunun Hak tarafından Kurban olarak kabul edilmesidir.

İsmail Peygamber'e koç 15 temmuzda indiği için her sene sabit döndürülmeden 15 temmuzda Kurban bayramında gücü yetenlerin bir kurban kesmesi sevaptır. O mübareklerin şefaatine ulaşmak için yapılmalıdır.

Ancak ortak kurban kesmesi günahtır. Çünkü İsmail Peygamber'e kurban tek inmiştir. Kurban bayramında küçükbaş hayvan kesilmesi daha makbuldür. Kurbanlar en az 1 yaşından büyük olmalıdır. Büyükbaş kesmek hayvan kesmek isteyenler de tek başına kesmelidir. Et için değil Hak için kesilmelidir !..

Yıl başlarında insanların başlarına gelebilecek kaza ve belalara karşı Hakka sığınıp Hak rızası için kestikleri Yıl Kurbanıdır.

İmam Üseyin için tutulan yası matem orucunun ardından her 16 Marttan 31 Martta kadar pişirilen Aşure Lokması ile birlikte verilmek üzere kesilen Kurbandır.


Bu Kurbanın sebebi ise Hz. Üseyin'e "Ya Üseyin, sen dedenin varlığı olan Kur-an'ı ispat edebilmek için, can cömertliği yapmışsın, biz de sizin şefaatinize ulaşabilmek için canımız değil, malımızdan bir damla kan göstererek kanı kanına kabul etmeni, şefaatinden mahrum kalmamak için kurbanlarımızı kanın gibi kabul etmeni diliyoruz." demektir.


Kurban lokmaları hiçbir zaman zevk amaçlı olarak pikniklerde, içkilerle ve eğlence şeklinde yenilmemeli ve evlerde kavurma sucuk yapılarak saklanmamalıdır.

Pir Zöhre Ana, Ali Pirimdir Yolu Bizimdir; Sayfa:47-48

http://www.zohreanaforum.com/sorularla-a...nedir.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi