Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amerikanın yerli halkı : Kızılderililer, Mayalar, Astekler, İnkalar.
05-14-2016, 09:39 PM
Yorum: #1
Amerikanın yerli halkı : Kızılderililer, Mayalar, Astekler, İnkalar.
Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanı Thomas Jefferson (13 Nisan 1743 - 4 Temmuz 1826), Kızılderililerin Bering Denizini geçen Türk ve Tatarlar olduğunu düşünmüştür. (Kaynak : Boorstin, Daniel J. The Lost World of Thomas Jefferson, Chicago: U of Chicago P, 1993.)
300 sene önce öneri sürülen bu düşüncenin, buğün doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Buğün, Amerikanın yerli halkı olan Kızılderili, Maya, ve Asteklerin, 10.000 önce Bering köprüsünü geçtikleri bilinmektedir. Bering köprüsü deniz seviyesi yükselmesiyle yok olmuş, ve Amerika kıtasının Sibirya ile bağlantısı kesilmiştir. Bunun yüzünden o halkların dil, din ve kültürü değişik gelişmiştir. Unutmayın, Türkçe-Kore ve Japonca, buğün birbirimizi anlıyamıyoruz, ama bu üç dilin kökeni aynıdır(Altay dili), ayrıca bir tek 'Kızılderili' dili yoktur, boyların kendi lehçeleri oluşmuştur, güney ve kuzey Kızılderililerin dili iki ayrı dil haline gelmiştir. Bu rağmen bazı lehçelerde hala Türkçeye benzer kelimeler bulunabilir. Bir kaç örnek :
Maya dilinde bulunan bir kaç kelime ve Türkçe karşılıkları

“kin”(gün)
“kinish”(güneş)
''Tul''(Tolu, Dolu)
''Baat'' (Balta)
''Ashac'' (Uşak, Aşağı)
'Tchac'' (Çok)
Tchetun (Çetin)
Tchol (Çolak, Solak)
Kutz (Kuş)
İçil (İçinde)
İş (Dişi)
Kaşnak (Kasnak)
Kaynak : Doç. Dr. Haluk BERKMEN
(Olmec, Toltec and Maya)

"Sputnik Türkiye" tarafından, 24.02.2016 tarihinde yayınlanan bir haberde, Kızılderililerin Sibirya'dan göç ettikleri böyle bildirilmektedir: ''Yüzyıldan uzun süredir bilim dünyasını meşgul eden bir konu aydınlandı. Amerikan yerlilerinin Sibirya bölgesindeki etnik gruplarla akraba olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

Rusya’da çalışma yürüten araştırma ekibi, İnkalar, Aztekler ve diğer Amerikan yerlilerinin Sibirya kökenli olduğunu doğruladı. Ekip üyelerinden Rus genetik bilimci Valeriy İlyinskiy, “Sibirya halklarının Amerikan yerlileriyle yakın akraba olduğu yapılan çalışmalarla da doğrulandı. Bu inanılmaz çünkü bu insanlar dünyanın tam öbür ucuna yerleşmiş” dedi.

Nature ve Science dergilerinde 2013 yılında yayınlanan bir makalede, yürütülen son araştırmalara göre Amerikan yerlilerinin atalarının 20 bin ila 30 bin yıl arası süre önce Sibirya’dan göç ettiği belirtilmişti.''
(Kaynak:http://tr.sputniknews.com/…/1021…/am...rya-yerli.html)

İngilizce haber yayınlayan ''Russia Beyond The Headlines'' isimli bir site'de, 23.02.2016 tarihinde yayınlanan bir haber:

''Bir yüzyıldan fazla süren tahmin, uluslararası bir Genetikçi grup tarafından kanıtlandı: Astekler, İnkalar ve İrokualar(Kuzey Amerika Kızılderilileri), Altaylılar (Türk halkı) ile akrabalar.

Bilimadamları çok uzun bir zaman, yerli Amerikalıların Altaylılar ile akraba olduklarını düşündüler. Altaylıların, Sibiryadan Alaskaya, Alaska'dan güney Amerikaya göç ettiklerini ileri süren teori, yüzyıl önce ortaya çıktı.
O zaman'dan beri araştırmacılar bunu kanıtlamaya çalıştı, ve 2015 yılında, ünlü Rus Genetikçi, Oleg Balanovsky, bu teorinin doğru olduğunu kanıtladı. Altaylılardan başka, bazı Kızılderili grupların Avustralyanın yerli halkı ile akraba olduklarıda ortaya çıktı.

RAS - İnstitute of General Genetics(Genel Genetik enstitüsü)'de, Rus Genetikçi Valery Ilyinsky :

''Araştırmalar, Altaylıların (Türk halkı) ve Kızılderililerin akraba olduklarını kanıtlıyor. Artık temiz kanıtlarımız var, ve buna karşı çıkmak imkansız''
(Kaynak : Page Not Found | Russia Beyond The Headlines)

alıntıdır...
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi