Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antalya'da derneklerden ortak sağduyu çağrısı
09-11-2015, 12:33 AM
Yorum: #1
Antalya'da derneklerden ortak sağduyu çağrısı
ANTALYA (AA) - Antalya'da faaliyet gösteren 16 dernek, terör eylemleri ve sonrasında yaşanan protestolarda artan gerilimle ilgili sağduyu çağrısında bulundu.

Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Şükrü Yıldız, dernek binasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında kucak kucağa yatan Hakkarili Ahmet ile İzmirli Mehmet'in, şehadet şerbetini içerken verdikleri mesajı tekrar vermek istediklerini söyledi.

Yıldız, siyasi istikrarsızlık nedeniyle siyasilerin yapması gerekenleri, sivil toplum kuruluşları olarak üstlenmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine toplumumuzda maalesef bir ateş çemberi olmuş. Kara bulutlar ülkemizin etrafında dolaşmaktadır. Bu havayı dağıtmak için bir araya geldik. Her gün şehit haberleri alıyoruz. Şehitlerimiz, milletimizin birer ferdidir. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Alevisi, Çerkezi'yle tüm toplum bu gençlerimizin acısını yaşamaktadır. Bunu bahane ederek, Kürt vatandaşlarımız a yapılan provokasyonlara karşıyız. Provokasyonlara gelmeyin. Provokasyonlara gelerek yapmış olduğunuz hareketler, toplumumuzu bölmek isteyen mihrakların ekmeklerine yağ sürmekten başka bir şey yapmayacaktır."

- "Mücadelemi z terörledir, birbirimizle değil"
İnsanları çevirmek, yollarını kesmek, doğulu vatandaş olması nedeniyle kavga etmek, otobüslerin önlerini kesip, camlarını taşlamak ve içerisindeki masum insanlara sopalarla saldırmanın hoş şeyler olmadığını dile getiren Yıldız, bunları şiddetle kınadıklarını belirtti.
Yıldız, her Kürt vatandaşının PKK 'lı, her PKK'lının da Kürt vatandaşı olmadığını vurgulayarak, "Bundan yola çıkarak tüm Kürt halkımızı PKK ile aynı kefeye koymak, çok büyük bir ahlaksızlık ve terbiyesizlikti r. En ufak ifadeyle insafsızlıktır. Mücadelemiz terörledir, birbirimizle değildir. Bizi karıştırmak, birliğimizi bozmak isteyen mihrakların tuzağına düşmeyelim" diye konuştu.

- "Vatandaşlarımı zı ve Türk Milletini sağduyuya çağırıyorum"
Anadolu Dernekleri Federasyonu Başkanı Hıdır Turan da şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.
Birilerinin ülkeyi farklı yerlere küfürlü içerikürmek için çabasının olduğunu vurgulayan Turan, "Kardeşliğimizi n, bin yıllık samimiyetin devam etmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi. Turan, ülkenin birliği ve dirliği konusunda ne yapılması gerekiyorsa vatandaş, millet ve coğrafya olarak yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu Başkanı Deniz Akgün ise teröre karşı birlik olunması gerektiğinin altını çizerek, terörün dini, dili ve ırkının olmadığını söyledi.
Akgün, nereden gelirse gelsin teröre karşı olduklarını vurgulayarak, "Provokatörleri n oyununa gelerek birtakım yerlere saldırılmamalı, yakılıp yıkılmamalıdır. Vatandaşlarımız ı ve Türk milletini sağduyuya çağırıyorum" diye konuştu.

Basın toplantısında, Adıyamanlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Antalya Urfalılar Derneği, Muşlular Dayanışma Derneği, Antalya Vanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Antalya Burdurlular Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği, Antalya Bitlisliler Derneği, Antalya Malatyalılar Derneği, Antalya Yozgatlılar Derneği, Erzincan Fıratboyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Amasya Merzifon Kayadüzü Derneği, Antalya Giritliler Derneği ve Antalya Eskişehirliler Derneğinin yöneticileri de hazır bulundu.

radikal.com

alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  'Tuncelili Alevi dedesinden birlik çağrısı' çerağ 0 1,914 09-07-2016 12:02 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı'ndan Teröre Karşı Birlik Çağrısı çerağ 0 1,815 06-18-2016 11:15 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilerden AB’ye Erdoğan çağrısı çerağ 0 2,777 07-27-2015 05:20 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi İslam İnanç Toplumu’nun çağrısı ile Özgecan Aslan anıldı Admin 0 3,198 02-24-2015 01:09 AM
Son Yorum: Admin
  Alevi Federasyonları'ndan ortak bildiri bektasi 0 2,256 01-08-2015 10:52 PM
Son Yorum: bektasi
  Alevi- Bektaşi Derneklerinden Ortak Tavır bektasi 0 2,187 12-16-2013 02:33 PM
Son Yorum: bektasi
  Irak'ta Sunni ve Şiiler ortak cuma namazı kıldı Admin 0 2,047 08-10-2013 05:18 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi