Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arguvan’da abdal musa lokmasi yapildi
02-08-2018, 01:16 AM
Yorum: #1
Arguvan’da abdal musa lokmasi yapildi
Arguvan Abdal Musa Kültür Derneğinin Düzenlemiş Olduğu Abdal Musa Lokması ve Cem’i Yapıldı.
[Resim: 2.jpg]
Dernek Başkanı Soner Üstün açılış konuşmasında birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, kırgınlıkların ve küskünlüklerin bu çatı altında olmayacağını ve bu duygu ve düşünceler ışığında hareket ederek, katkı sunanlara ve katılımcılara teşekkür etti.

Abdal Musa Lokması sonrasında Birlik Cem’i yapıldı. Birlik Cem’ini Malatya Ali Kapısı Derneği Başkanı Muhsin Topalcengiz Dede yönetti. Ayrıca Ahmet Turan Güneş Dede, Süleyman Sönmez Dede, Soner Üstün Dede ve Zakir Ali Doğan, 12 hizmet görevlilerinin hizmeti ile Cem yapıldı. Semahlar ve duazlar eşliğinde yürütülen Cem, 72 Şuheda, 12 İmamlar ve tüm şehitler adına mersiye yani ağıtlar saz eşliğinde söylenerek Cem töreni bitirildi.

ABDAL MUSA LOKMASI
Geleneklerimiz içerisinde önemli bir yeri olan Abdal Musa Lokması, Her yıl düzenli olarak yapılan, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini teşkil eden, insanları bir araya getiren kaynaşma biçimidir. Burada amaç kurban kesip etli-pilav yeme geleneği değildir. Amaç birlikteliği sağlamak, bir çatı altında toplanmaktır.
Abdal Musa Lokması, oluşturulacak bir heyetin önderliğinde yapılan birlikteliğin simgesidir. Yapılacak hazırlık da herkesin katkısının sağlanması amaçtır. Alınan kurbanlar, bu heyetin kontrolünde dualar yapılarak kesilir. Hazırlık aşaması devam ederken, diğerleri de konuklarla ilgilenirler. Cemaatinin toplu olarak bulunduğu kapalı bir alan içerisinde cem töreni yapılır. Cem başladıktan sonra, kapı kapatılır ve ceme başlanır. Cemi bir dedenin yönetmesi gerekir. Onun kontrolünde devam eder. Cem olayındaki bütünlük tamamen Dede kontrolünde olup, burada bulunan herkese sevgi, saygı ve hoşgörünün inceliklerine değinilmesidir.
Birlik ve dirliği temsil eden Abdal Musa tören ve şöleni; Alevi Örf Hukuku'nda çok önemli bir faktördür. Kesilen kurbanlar ve yiyecekler toplu olarak yenir. Ayrıca evinde kendi imkanlarıyla hazırlamış oldukları yiyecekleri de getirerek, orada bulunan herkesle paylaşma ve dağıtılması ve yenmesidir. Dargınlar ve küsülüler barıştırılır. Abdal Musa'dan sonra cemaatin bütün¬lüğü sağlanarak çıkılmış olur. Burada ki asıl bilinmesi gereken nokta, birlik ve beraberliğin önemi vurgulanmaktadır.
Kaynak: Ali İhsan Öztürk

arguvanhaber.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  6. Alevi Festivali Resepsiyonu Yapıldı bektasi 0 2,663 04-29-2016 01:26 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevi Vatandaşlarla Oruç Lokması çerağ 0 1,732 10-24-2015 10:10 PM
Son Yorum: çerağ
  II. Uluslararası Tunceli Sempozyumu Yapıldı bektasi 0 2,593 09-27-2013 01:25 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevilere katliam yapıldı denilen videoyu sansürledi Admin 0 2,140 05-30-2013 01:25 AM
Son Yorum: Admin
  Büyük Alevi kurultayı Ankara'da yapıldı Admin 0 2,186 05-12-2013 07:45 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi