Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aşure Kültürü Semineri
05-08-2015, 01:29 AM
Yorum: #1
Aşure Kültürü Semineri
Gün geçmiyor ki bizim için kutsal olan Aşure birilerine ya ekmek kapısı ya da menfaat kapısı olmasın !..

Biletix'te Eğitim bölümüne bakarken dikkatimi çekti Aşure kültürü Semineri . Emevi tarihi ne yazık ki Ehlibeyt tarihini de kendine göre dizayn etmiş ve toplumu hakikatlerden uzaklaştırmıştır. Bugün Pir Zöhre Ana ile Ehlibeyt'in gerçek tarihi bilgileri ortaya çıkmıştır. Muharrem Yası Matemi, Hz.Üseyin'in neden ve nasıl şehit edildiği, Ömer'in kimliği, Ehlibeyt pirlerinin yaşadıkları, gelen giden evliyalarının yaşamları, sırları bir bir ortaya çıkarılmıştır.. . Öyle ki her insanın ölüm ve doğum tarihi belli bir gün iken Emevi sahtekarları Hicri takvimi (Ömerin icadı) icat etmiş ve Ehlibeyt'in yas günlerini ve Ehlibeyt'in değerini toplum nazarında düşürmenin gayretini gütmüşlerdir.

Ancak Allah'ın ışığı bitmez bugün Allah'tan gelip O'ndan okuyan söyleyen Mürşit Zöhre Ana var. Birileri ister inansın ister inanmasın !..


"Aşure Kültürü Semineri", 17 Ekim'de Salon İstanbul'da gerçekleşiyor.

Eşsiz lezzetlerin harmanlandığı Aşure...

Aşure, Araplar'ın Muharrem ayının onuncu gününe verdikleri isme atfen bugün pişirilen tatlı aşa verilen addır. Aslında bir tatlıdan daha fazlasıdır. Toplumda birlik beraberlik duygularını pekiştiren paylaştıkça çoğalan yeniden doğuşun, bolluk ve bereketin simgesidir Aşure...

Aşure gününü bu kadar değerli kılan belki de pek çok dini olayın bir biri üstüne gerçekleşmesidi r. Aynı gün Hz. Musa kavmini firavunun şerrinden kurtarmış, Hz. Adem'in tövbesi kabul edilmiş, Hz. İbrahim dünyaya gelmiş, yine Hz. İbrahim oğlunu ateşte yanmaktan kurtarmış, Hz. Yakub oğlu Yusuf'a kavuşmuş, Hz. Yunus balığın karnından çıkmış, Hz. İsa göğe çekilmiştir. İslam dünyasında da bugün Nuh peygamberin sünneti olarak kabul olunmuştur. Nuh'un bindiği geminin büyük tufan bitip sular çekilince bu gün Cudi Dağı'na oturduğu, kurtulanların gemide artan erzakla "Selamet Çorbası" pişirdikleri, aşurenin de bu efsanenin uzantısı olarak her sene şükür amaçlı yapıldığı bilinmektedir.

Alevi–Bektaşi inancında ise Muharrem orucu ve Aşure, şükürden öte bir matem geleneğidir. Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin, Kerbela'da Muharrem ayının onuncu cuma günü şehit edilmiş, bu zamandan sonra aşure, Hz. Hüseyin ve onunla beraber şehit olanların ruhu için pişirilir ve dağıtılır olmuştur.

Aşure hakkında, çağrıştırdıklar ı, maneviyatı ve geçmişten günümüze taşıdıkları ile birlikte, söylenecek ve yazılacak çok şey var. Hikayenin devamı için Salon İstanbul'da Aşure hakkında seminerimize bekliyoruz.

* Konuk uzman konuşmacıdan seminer ve özel Aşure ikramı fiyata dahildir.

http://www.biletix.com/etkinlik/SGC06/ISTANBUL/tr

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bornova’da Aşure Birlikteliği alevice 0 2,514 10-25-2016 09:10 PM
Son Yorum: alevice
  Uşak'ta aşure etkinliği çerağ 0 1,695 10-22-2016 08:48 PM
Son Yorum: çerağ
  Munzur Üniversitesi 4 bin öğrenciye aşure dağıttı çerağ 0 1,692 10-20-2016 06:47 PM
Son Yorum: çerağ
  ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜRÜ İLK YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNİ EYLÜL’DE ALACAK Admin 0 3,028 07-03-2015 06:09 PM
Son Yorum: Admin
  Alevilik olmasaydı Türk kültürü gitmişti bektasi 0 1,893 03-07-2015 04:33 AM
Son Yorum: bektasi
  Zıtlıkların uyumu: Aşure Admin 0 2,588 11-20-2013 04:13 AM
Son Yorum: Admin
  Hatay'da "Alevi-Sünni Kardeşliği Ve Aşure" Paneli Admin 0 2,142 11-16-2013 01:09 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi