Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atatürk, Alevilere karşı rehine olarak mı kullanılıyor?
06-03-2015, 01:20 PM
Yorum: #1
Atatürk, Alevilere karşı rehine olarak mı kullanılıyor?
Fakat bu durum Aleviler için kimi zaman zararlı sonuçlar doğurmuştur. Özellikle siyasal İslamcı çevrelerin nezdinde Laik Cumhuriyet karşıtlığı, Alevi karşıtlığını da zorunlu olarak içerir bir kimliğe bürünmüştür.

Siyasal İslam’ı referans alan AKP hükümetinin son 9 yılda kendi siyasal çizgisi doğrultusunda iyice dönüştürdüğü toplumsal kesim, Alevi karşıtlığı konusunda da kendince son derece cesur bir noktaya ulaşmış durumdadır.

Alevi karşıtlığının dinsel ve tarihsel sebepleri yeterince mevcut iken bir de buna Alevilerin Kemalist bağlılıkları eklenmiş ve siyasal İslamcı güç odakları Atatürk devrimlerinin tasfiyesi projelerini çoğu zaman Alevi karşıtlığı üzerinden de yapmaya koyulmuşlardır. İşte bu noktada Alevilerin talep ettiği haklar karşısında AKP hükümetinin takındığı tavır bir de bu perspektiften ele alınıp analiz edilmeye muhtaç hale gelmiştir.

AKP’nin toplumu ve devleti iyice dönüştürme hedefine giden yolda Atatürkçü kesimler ve Kemalist kitle hala önemli bir engel olarak varlığını sürdürmektedir. Bu kitlelerin başında yer alan Alevilerin deyim yerindeyse hükümetçe ve onun destekçisi çevrelerce bir pazarlığa davet edildiği görülmektedir.

Açıkça ifade edilmese de her türlü yolla hissettirilmeye çalışılan bu pazarlıkla Alevilerin Kemalist damarı koparılmak istenmekte ve böylece daha muhafazakar ve daha İslamcı bir toplum için Kemalist muhalefet bir ölçüde de olsa zayıflatılmaya çalışılmaktadır .

Alevilere denilmektedir ki; “Atatürk’ten vazgeçin size haklarınızı verelim.” Böylece Atatürk adeta bir rehine gibi kullanılmaktadı r.

Söz gelimi; cem evlerinin, camilerle eşit statüde ibadethane olarak kabul edilmesi yönündeki talebe, Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Hakkındaki Kanunu engel olarak gösteren AKP hükümetinin tavrı tam anlamıyla rehineci bir tavırdır.

Oysa ortaya konan taleple ileri sürülen kanun arasında bir ilgi yoktur. Tekke ve Zaviyeler, camilerden daha alt derecede ikincil ibadethanelerdi . Cem evleri ise camilerle eşit statüde ibadethaneler olarak günlük yaşamda varlıklarını sürdürmektedir. Tek sorun, bu duruma hukuki statü kazandırmaktır. Buna yanaşmayıp en önemli cumhuriyet devrimleri arasında yer alan bir kanunu Aleviler üzerinden ya da diğer bir deyişle Alevileri kullanarak kaldırıp Sünni cemaat ve tarikatlara yeniden hukuki konum kazandırmaya çalışmak, Alevileri Atatürk ile vurmak demek değil de nedir?
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri konusunda da durum aynıdır. Ders kitaplarında, böyle bir dersin Atatürk üzerinden savunulmaya çalışıldığına tanık olmaktayız. Milli Eğitim Bakanlığı, gerçeğin hilafına Atatürk’ün zorunlu din dersinden yana olduğu iddiasını ders kitaplarına koyarak, bu dersin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen Alevileri yine Atatürk ile vurmak istemektir.

Peki Aleviler, cem evleri ve din dersleri konusundaki taleplerini gerçekleştirebi lmek için siyasal İslamcı çevrelerin elinde bir rehine gibi kullanılmak istenen Atatürk’ten vazgeçebilirler mi?

Bunu mümkün görmek olası değildir. Zira o zaman Aleviler, bir nevi kendi kimliklerinin önemli bir unsurundan vazgeçmiş olurlar ki bu da kendi kendini inkardır. Aleviler için deyim yerindeyse Pir Sultan’dan vazgeçmek, Şah Hatayi’den vazgeçmek, Hacı Bektaş’tan vazgeçmek nasıl mümkün değilse, Atatürk’ten vazgeçmek de aynı şekilde mümkün değildir.

Pek çok Alevi’ye göre Atatürk, Hazreti Ali’nin ya da Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin don değiştirmiş / reenkarne olmuş halidir. O halde Atatürk’ten vazgeçmek kendi kendini inkar ile özdeş bir sapma halidir.

Alevilerin talepleri için Atatürk’ün rehine gibi kullanılması asla kabul edilemez bir tutumdur. Atatürk bu ülke için zımnen bile olsa hiçbir biçimde vazgeçilemeyece k ve aşılamayacak bir değerdir. Ulusumuzun en büyük tarihsel kişiliklerinden dir. Türk modernleşmesini n öncü ve devrimci lideridir.

Alevilerin talepleri ise Atatürk ve Kemalizm meselesinin dışında bir insan hakları meselesi olarak ele alınmalı ve bu çerçevede ulusal ve uluslar arası hukukun gerekleri yerine getirilmelidir.

Binaenaleyh, Alevilerin taleplerini Kemalizm ile ilintilendirmey e çalışmak hiçbir biçimde isabetli ve iyi niyetli bir yaklaşım olarak görülemez. Yaşanmakta olduğu ileri sürülen demokratikleşme sürecinin karşı karşıya bulunduğu en önemli imtihan, Alevi hakları konusunda gösterilecek ilerlemeyle kazanılabilir. Sünni İslam’ı referans alan bir siyasal iktidarın Alevi haklarına karşı göstereceği olumlu tavır, onun; iddia ettiği üzere demokrat olup olmadığının da en önemli ispat aracı olacaktır.
Alevilik ve Alevi talepleri üzerine yazan - çizen herkesin meseleye bir de bu açıdan bakmasını hararetle öneririz.

Radikal Gazetesi yazarı Orhan Kemal Cengiz’in, geçmişte Sünni dindarların talepleri konusunda Kemalist devletin takındığı tavrın aynısının şimdi İslamcı AKP tarafından Alevi talepleri konusunda takınıldığı yönündeki görüşünü Atatürk’ün Alevilere karşı bir rehine olarak kullanılmak istenmesi şeklinde gördüğümüzü bir kez daha belirterek rehineci anlayışın ne denli geri ve ne denli antidemokratik bir tutum olduğunu ilgili tüm çevrelerin idrakine derin bir teessüfle havale ediyoruz.

alevilerinsesi. net/haberler/ataturk-alevilere-karsi-rehine-olarak-mi-kullaniliyor-.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ATATÜRK ANLATIYOR: "TÜRKİYE EMPERYALİZME KARŞI BİR SETTİR" çerağ 0 1,810 08-29-2016 06:37 PM
Son Yorum: çerağ
  Başöğretmen Atatürk ( Bir Eğitimci Olarak Atatürk ) çerağ 0 1,886 11-24-2015 02:24 AM
Son Yorum: çerağ
  Atatürk'ün vefatiyla başlatilan karşi devrim çerağ 0 1,754 11-16-2015 01:22 AM
Son Yorum: çerağ
  Atatürk Anıları ile İlgili Olarak Yayınlanmış En Tanınmış Eserler çerağ 0 2,039 10-23-2015 09:29 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi