Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atatürk'e Neden Başöğretmenlik Unvanı Verilmiştir?
11-24-2015, 02:38 AM
Yorum: #1
Atatürk'e Neden Başöğretmenlik Unvanı Verilmiştir?
Ülkemizde 16 Mart 1848'de ilk kez bir "Muallim Mektebi"nin açılmasıyla bilimsel bir yapıya kavuşmuştur, öğretmenlik mesleği. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde tohumları atılmış olmasına rağmen, fazla bir ilerleme gösteremeyen öğretmen okulları ve öğretmenlik, Cumhuriyet Dönemi ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde çağdaş bir yapıya kavuşmuştur.

Bu dönemde Osmanlı Dönemi'nden kalma Arap Alfabesi kaldırılarak, 1 Kasım 1928 tarihinde Latin Alfabesi kabul edilmiş ve böylece Çağdaş Batı Devletleri ile eşitlik sağlanmıştır. Halkın yeni harfleri öğrenmesi ve daha çok yurttaşın okur yazar olması için başlatılan çalışmalardan birinde, Atatürk'ün Ulus Okulları denilen Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdiği 11 Kasım 1928 günü Atatürk'e, Ulus Okullar Başöğretmenliği ünvanı verilmiştir.

24 Kasım 1928 ise Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul ettiği gündür. Atatürk'ün 100'üncü doğum yıl dönümüne denk gelen 1981 yılında, 24 Kasım'ın her yıl öğretmenler günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Bu güne denk gelen hafta içerisinde, Atatürk'ün çok önem verdiği ve yücelttiği öğretmenlik mesleği ve öğretmenin, toplum içindeki yeri ve değeri belirtilip, öğretmenlerin sorunları dile getirilerek; eğitim ve öğretime hizmet etmiş, bu alanda saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Bu anlamlı günde mesleğe yeni başlayan öğretmenler "Öğretmen Andı" içerek göreve başlarlar.

delinetciler.org
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Atatürk'ün gözünü neden bağladı çerağ 0 1,738 04-23-2016 07:09 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi