Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atatürk'ten hatiralar
11-13-2015, 09:35 PM
Yorum: #1
Atatürk'ten hatiralar
Türk Ocaklarının giderek ırkçılığa kaydığını ve Atatürk'ün bu duruma yönelik tepkisini gösteren olaylardan biri;
Muhafız Taburu'nda bir kaç subay, komutanları İsmail Hakkı Bey'den izin alarak üye olmak için Türk Ocağı'na başvurmuştur. Hemen kabul edileceklerini sanarken günler geçmesine rağmen yanıt alamayınca komutanları İsmail Hakkı Bey, bu durumun nedenini öğrenmek için Ocağa başvurmuştur. Kendisine şu yanıt verilmiştir:
... "Bu subayların Ocağa kabulleri için özellikle ırk bakımından bir engel olup olmadığını anlamak üzere soruşturma yaptırıyoruz. Henüz sonuç alınmadı."
Oysaki bu subaylar Ankara Subay Talimgahı'ndan mezun, Büyük Taarruz'a katılmış, gazi subaylardı. Bunun üzerine hem İsmail Hakkı Bey hem de Ocağa üye olmak isteyen subaylar Türk Ocakları Başkanı Hamdullah Suphi Bey'i bularak çok ağır bir şekilde eleştirmişlerdir. Hamdullah Suphi Bey de bu durumdan Atatürk'e söz etmiştir. Atatürk, İsmail Hakkı Bey'i de dinledikten sonra Türk Ocaklarının "ırkçılık" işaretleri gösterdiğine karar vererek Hamdullah Suphi Bey'i şiddetle uyarıp izlemeye almıştır. Kısa bir süre sonra da Türk Ocaklarını kapatmaya karar vermiştir:
"Türkiye Cumhuriyeti adını taşıyan yeni bir milli devlet kurmuşuz. Türkiye'de ayrıca Türk Ocağı olur mu? Bu ad öteki unsurlara sürekli olarak kendi öz benliğini hatırlatmaz mı? Onlar da kendi adlarıyla ocaklar kurmak isteseler bunun sonu nereye varır? Parçalanmaktan yeni kurtulduk."


Hasan Rıza Soyak, Atatürk'ten Hatıralar, C 2, İstanbul, 1973, s.475-476
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi