Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'ndan Demokratik Güç Birliği açıklaması
11-14-2016, 03:55 PM
Yorum: #1
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'ndan Demokratik Güç Birliği açıklaması
Almanya'nın Köln ketinde, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu AABK'nın öncülüğünde 12 Kasım Cumartesi günü düzenlenen, “Özgürlüğe, Demokrasiye, Laikliğe Evet-Faşizme, Şeriata Hayır'” mitinginde PKK yandaşlarının açtıkları Abdullah Öcalan bayraklarının yankıları sürüyor. AABK, 30'dan fazla kurumun yer aldığı ve mitinge destek veren Demokratik Güç Birliği Platformu ile ilişkilerini dondurdu.


Ren Nehri kıyısındaki Deutzer Werft Meydanı'nda düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı mitingde alanın ön kısmına yerleşen PKK yandaşı bir grup PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atmıştı.

Grup, organizatörlerin uyarılarını dikkate almayarak Abdullah Öcalan posterleri ve PKK sembollerini indirmemişti. Mitingdeki bu görüntüler nedeniyle özellikle sosyal medyada Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'na tepkiler çığ gibi büyüdü. Bunun üzerine bir mesaj yayınlayan AABK, miting alanında verilen görüntüyü eleştirerek Demokratik Güç Birliği Platformu ile ilişkilerini dondurduğunu duyurdu.

Avrupa'nın en büyük Alevi örgütlenmesi olan AABK'nın yazılı açıklamasında bağlı derneklere, “Köln'de, 'Faşizme-Şeriata Hayır' mitingimiz; bütün olumsuzluklarına rağmen görkemli katılım, mücadele kararlılığı ve cesur duruşuyla tarihe geçecektir. Bu anlamda emek veren, çalışan, provokasyonlara fırsat vermeden, sağduyulu, olgun davranışınız ve birlikte mücadeledeki samimiyetinize ve yarattığınız bu tarihi olaydan dolayı, bütün AKM'lerimizi, yöneticilerimizi, üyelerimizi, dostlarımızı, yürekten kutluyoruz” ifadeleriyle teşekkür edildi.

“Muhatabımız legal ve demokratik kurumlardır”

Açıklamanın devamında örgütlülüğünün ve ezilen kesimler arasında dayanışmanın önemine vurgu yapıldıktan sonra, “Avrupa Alevi Hareketi olarak uzun uğraş, çaba ve emekle bu noktaya gelebildik. Bunu eylem ve söylemimizle her dönem kanıtladık. Bunun için barış dedik, bunun için kardeşçe yaşam dedik, bunun için özgürlük dedik, bunun için laiklik dedik, bunun için demokrasi dedik. Ancak bütün bu iyi niyet, emek, çaba, öngörü ve çözüm önerilerimizin anlaşılmaması, hassasiyetlerimizin dikkate alınmaması bizleri derinden üzmüş, bu anlamda içinde olduğumuz, oluşmasında ciddi katkımızın olduğu 'Demokratik Güç Birliği' oluşumunda yer almamızın tartışılır bir noktaya geldiği ve bu kararı gözden geçirmemizi zorunlu kılmıştır. Alevi Hareketi'nin hassasiyetleri anlaşılır ve kabul edilir bir hale gelene kadar 'Demokratik Güç Birliği' ile olan ilişkilerimizi askıya aldığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Avrupa Alevi Hareketi demokratik bir kuruluştur. Bulunduğu bütün ülkelerde resmi olarak tanınan, ciddiye alınan, önemsenen bir örgüttün hiç bir illegal örgütle ilişkilendirilmesine müsaade etmeyiz, edemeyiz. Bizim her yerde muhatabımız legal, demokratik kurumlar oldu olmaya da devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

“Bayrak sallama ve slogan atma yarışı bir kenara bırakılmalı”

Açıklamanın son bölümünde ise, “Bütün demokratik güçlere çağrımızdır. Eğer Nazi Almanya'sındaki Yahudi Papazın durumuna düşmek istemiyorsak, bütün kaprisleri, küçük hesapları, bayrak sallama, slogan atma yarışını bir kenara bırakarak, birlikte yürüdüğümüz ya da yürüyeceğimiz dostların hassasiyetlerini dikkate alarak, mücadele pratiğini yaratmamız gerekir. Aleviler olarak şunu tekrarlamayı tarihe not düşmesi için önemsiyoruz. Gün, küçük hesaplarla, reklam ve şovlarla, daha çok bağırmakla, o, 'şunu dedi', bu, 'şunu yaptı' gibi yaklaşımlarla aşılacak gün değildir. Şartlar en katı, en barbar en ceberut şekilde üzerimize geliyor. Aleviler olarak; ülkemizi demokratikleştirme, laik ve özgür bir ülke yaratma adına mücadele etmeye ve bu temelde örgütsel yapımıza zarar vermeden samimi ve dost güçlerle birlikte mücadele etmeyi zorunlu olarak görmekteyiz” denildi.

cumhuriyet.com.tr

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu Admin 0 1,506 06-27-2018 03:18 AM
Son Yorum: Admin
  Yeni Akit Gazetesi Avrupa’daki Alevileri hedef gösterdi! çerağ 0 2,493 07-15-2017 12:59 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi derneğinden IŞİD saldırısı açıklaması çerağ 0 1,951 12-17-2016 07:26 PM
Son Yorum: çerağ
  İngiliz Parlamentosu'ndan Türkiye'ye Alevi uyarısı çerağ 0 2,736 07-21-2016 12:55 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı'ndan Teröre Karşı Birlik Çağrısı çerağ 0 1,902 06-18-2016 11:15 PM
Son Yorum: çerağ
  Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan İftar çerağ 0 2,099 06-14-2016 02:14 AM
Son Yorum: çerağ
  Cem Vakfı’ndan hükümete ‘gizli’ proje: Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanlığı çerağ 0 3,597 05-26-2016 10:49 PM
Son Yorum: çerağ
  Avrupa Alevileri: “Osmanlının ortaçağ dünyasına değil, çağdaş dünyaya bak” çerağ 0 2,847 03-23-2016 10:50 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi STK'lardan ‘kanun teklifi’ açıklaması çerağ 0 2,792 03-12-2016 07:02 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şube Başkanı’ndan Basın Bildirisi çerağ 0 3,211 01-06-2016 10:58 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi