Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu
06-27-2018, 03:18 AM
Yorum: #1
Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu
Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu

Yıllar süren çalışmaların ardından İngiliz Avrupa milletvekili Seb Dance'in de aralarında bulunduğu birçok vekilin desteği ile Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu. Aleviler artık Avrupa Parlamentosu'nda çeşitli konuların ele alındığı çalışma gruplarına katılabilecek ve görüşlerini bildirebilecek. Dostluk grubunun açılışı Avrupa Parlamentosu'nda 3 gün süren fotoğraf sergisi, sempozyum ve konuşmalar ile yapıldı. Avrupa Birliği genelinde 300'e yakın Alevi Kültür Merkezi bulunuyor. Avrupa'da 1 bucuk milyon Alevi olduğu tahmin ediliyor.

Euronews'e konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat "Avrupa Birliği ile diyalog kurmak istiyoruz. Görüşlerimizi, düşüncelerimizi sadece ülke parlamentolarına değil aynı zamanda bütün ülkeleri temsil eden Avrupa Birliği'ne de anlatmak istiyoruz. Hem Alevileri tanıtmak hem Alevilerin siyasal, sosyal, kültürel, finansal anlamdaki sorunlarını ve taleplerini dile getirmek istiyoruz ayrıca geldiğimiz ülkede yaşanan gelişmeler hakkında Avrupa Birliği'ni bilgilendirmek istiyoruz. Avrupa Parlamentosu'nda açtığımız fotoğraf sergisi Alevilerin dünden bugüne örgütlenmeleri ile birlikte elde ettikleri kazanımları ve başarıları gösteriyor." dedi.


"AİHM'nin Aleviler ile ilgili önemli kararları var ancak Türkiye uygulamıyor"

İnanç grubu olduklarını belirten Hüseyin Mat "Biz Avrupa'da örgütleniyoruz ancak 20-25 milyon Alevinin yaşadığı Türkiye'de de sorunlarımız var. Bir inanç grubuyuz. Aleviler inanç açısından hala tanınmış değil. İbadet yerleri kabul görmüyor. Zorunlu din dersleri ile Alevi çocukları asimile ediliyor. Bunun ile birlikte birçok katliam yaşandı. Dersim'den tutun, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, acı dolu bir tarihimiz var. Biz Bunların da Avrupalılar tarafından bilinmesini istiyoruz. Alevi toplumu Türkiye demokrasisinin önemli bir unsuru. AB'nin Alevi toplumuna sahip çıkmasını istiyoruz. Türkiye'deki haksızlıkların giderilmesini istiyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi zorunlu din derslerinin kaldırılması ile ilgili karar almasına rağmen Türkiye bunu yerine getirmiyor." şeklinde konuştu.
"Devlet bütün kimliklere eşit mesafede durmalı"

Türkiye'nin mutlaka demokratikleşeceğini belirten Hüseyin Mat "Bizler hak, hukuk, çoğulculuk, özgürlükçü politikalar doğrultusunda hareket ediyoruz. Bizler tarihimizin hiç bir döneminde zalimlerin karşısında, mazlumların yanında yer almamazlık yapmadık. Kim haksızlığa uğradıysa her zaman onların yanında olduk. Herkes özgürce ve birarada yaşasın. Devlet kime nasıl inanacağını, hangi ibadet haneye gideceğini söylememeli. Devlet bütün kimliklere eşit mesafede durmalı. Böyle bir Türkiye istiyoruz. İçimizdeki umut çocuğunu öldürmedik. Türkiye mutlaka demokratikleşecek. Laik parlamenter sisteme tekrar dönecek. Biz özgür ve demokratik bir ülke istiyoruz." ifadelerini kullandı.


"Aleviler katliamların ardından Avrupa'ya göç etti"

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil "1978 Maraş katliamı, 1980 Çorum katliamı, 12 Eylül, 1993 Sivas katliamının ardından Alevilere yapılan her türlü baskı sonucu birçok kişi Avrupa'nın dört bir tarafına ve özellikle Almanya'ya göç etti." israfil Erbil sözlerine şöyle devam etti: " Benim ailem 1986'dan itibaren İngiltere'ye göç etti. 12 eylulun baskısını hayatlarının her alanında hıssettıklerı ıcın yurtdısına cıkmak veya alternatıf yasam alanları olusturmak arayısına gırdı. Bu baglamda ıngıltere bizim için onemlı bır ulke konumunda." şeklinde konuştu.
"Maraş'ı anmaya izin vermiyorlar"

Alevilerin hedef tahtasında bulunduğunu ifade eden İsrafil Erbil "Maraş katliamında 105 insan öldüğü söyleniyor. Fakat cok daha fazla insanın katledildiğini hatta birçoğunun halen mezarının olmadığını biliyoruz. Yaklaşık 10 yıldır Maraş'ı anmak için gidiyoruz, 10 yıldır Maraş'ı anmaya izin verilmiyorlar. O bölgede Alevilerin elindeki bütün imkanlara el konuldu. Alevilerin dükkanları, işyerleri yağmalandı. Evlerine el konuldu. Köylerde o korku hissedildiği için insanlar yaşayamadı. Kaçmak zorunda kaldı. Zaten hemen daha sonra 12 Eylül Aleviler'e işkenceler ve tutuklamalar ile geldi. 12 Eylül Çorum, Maraş katliamı, Ekonomik, akademik, siyasi olarak Alevilerin üzerinden silindir gibi geçti. Politik olarak kendilerini ifade edecek bir özgürlükleri yoktu, ya büyükşehirlere ya da yurtdışına kaçtılar. Özellikle o bölgeyi Alevisizleştirdiler. Ingiltere'de 1şu anda 300 binin üzerinde Alevi var. İngiltere'nin 18 şehrinde faaliyetler yapıyoruz." dedi.

AP Sosyalist ve Demokratlar Grubu'ndan İngiliz Avrupa milletvekili Seb Dance birçok kişinin hala Alevi toplumunu yeterince tanımadığını, insan haklarını korumak amacı ile bu grubun kurulmasının oldukça önemli olduğunu söyledi. Seb Dance Alevi-Bektaşı Dostluk Grubu'nun açılış etkinliğine ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Euronews

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Akit Gazetesi Avrupa’daki Alevileri hedef gösterdi! çerağ 0 709 07-15-2017 12:59 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir: FETÖ Alevi provokasyonuna hazırlanıyor çerağ 0 1,428 11-16-2016 12:33 AM
Son Yorum: çerağ
  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'ndan Demokratik Güç Birliği açıklaması Admin 0 1,758 11-14-2016 03:55 PM
Son Yorum: Admin
  Başkent’te Alevi-Bektaşi örgütlerinden darbe girişimine tepki çerağ 0 1,057 07-27-2016 06:40 PM
Son Yorum: çerağ
  İngiliz Parlamentosu'ndan Türkiye'ye Alevi uyarısı çerağ 0 1,638 07-21-2016 12:55 AM
Son Yorum: çerağ
  Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan İftar çerağ 0 1,223 06-14-2016 02:14 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Bektaşi Federasyonu'nda yeni yönetim belirlendi çerağ 0 1,161 06-06-2016 08:05 PM
Son Yorum: çerağ
  Avrupa Alevileri: “Osmanlının ortaçağ dünyasına değil, çağdaş dünyaya bak” çerağ 0 1,183 03-23-2016 10:50 PM
Son Yorum: çerağ
  "Alevilik" ile ilgili çalışma grubu kuruldu çerağ 0 1,019 01-26-2016 12:52 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Bektaşi Federasyonu çatışmalara karşı açlık grevi başlatıyor çerağ 0 1,061 12-31-2015 01:28 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi