Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bakan, 'Alevi-Bektaşi' okulunun temelini attı
03-17-2015, 02:07 AM
Yorum: #1
Bakan, 'Alevi-Bektaşi' okulunun temelini attı
MİLLİ Eğitim Bakanlığı ile Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle yapımına başlanan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin temel atma töreni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katımıyla gerçekleşti.

Türkiye'nin ilk Alevi lisesi Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi'nin temeli Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından atıldı. Bakan Nabi Avcı; "Eğitimin içeriği Alevi-Bektaşi dede ve akademisyenleri n katkısıyla hazırlanacak" dedi


Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi'nin temel atama töreninde Dost Eli Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Vakfı'nın büyük emeği olduğunu hatırlatarak bu günde Ehl-i Beyt dostları ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
16 DERSLİKLİ OKULDA 600 ÖĞRENCİ OKUYACAK

Bakan Avcı, "İslam'ın Alevi Bektaşi yorumunun öğretileceği Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi'nin temelini atmak üzere bir araya geldik" diyerek şöyle konuştu: "Eğitme tahsis edilen 16 dönüm arazi üzerine devlet yatırımı ile inşa edilecek okulumuza Balkanlardan, Orta Asya'dan, Orta Doğu'dan ve Türkiye'mizin farklı illerinden öğrencilerin gelmesi ön görülüyor. 16 derslikli planlanan okulun, bir cemevi, sosyal tesisleri, 300 kapasiteli öğrenci pansiyonu ve toplamda inşallah 600 öğrencisi olacak."
EĞİTİM ALEVİ-BEKTAŞİ DEDELERİ VE AKADEMİSYENLERİ N KATKISIYLA HAZIRLANACAK

Bizzat Alevi Bektaşi geleneğinden gelen öğretmen ve akademisyenler tarafından derslerin okutulacağını kaydeden Bakan Avcı, "Okuldaki eğitim içeriği Alevi Bektaşi inancına mensup dedelerin, akademisyenleri n katkılarıyla oluşturulacak öğretim programının hazırlanmasında ve eğitim yönetiminde Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür vakfıyla ortak çalışmalar yürütülecek." şeklinde konuştu.
Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi'nin gerek millî eğitimimiz gerekse toplumsal kültürümüz açısından çok önemli biri adım olduğu düşüncesinde olduklarını ifade eden Bakan Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu ilk adımının daha sonra hep birlikte atacağımız adımların sağlam bir başlangıç olduğuna yürekten inanıyorum."
BİR RÜYA GERÇEKLEŞİYOR

Temel atma töreninde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Bakan Avcı şöyle devam etti: "Ben burada aynı zamanda, üniversite öğrencisiyken adeta bir emanet gibi, bir vasiyet gibi rüyası görülen bu okul sebebiyle böyle bir okula duyulan ihtiyacı bize ilk defa anlatan rahmetli Fethi Gemuhluoğlu abimizin vasiyetinin rüyasının bugün gerçekleşmekte olduğu düşüncesiyle ayrıca sizlere çok teşekkür ediyorum."
Bakan Avcı, başta Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı mütevelli heyeti olmak üzere Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi'nin hayata geçmesi için çaba gösteren herkese teşekkür ettiğini sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından Pendik Seyit Seyfi Cemevi Dedesi Musa Küçük dua etti.
DEDE MUSA KÜÇÜK: "TARİHTE İLK OLARAK BİR ÇİÇEK BİR GÜL BİTİYOR"

"Allahın rahmeti bereketi cümlemizin üzerinize ola" diyerek duya başlayan Dede Musa Küçük, Seyit Seyfi Cemevi'nin kuruluşunu anlatarak şunları kaydetti:

"Bir gün İzzettin Doğan Dedeyle Ahmet Rasim Beyefendi bizim muhitte geldi. Sen bu cemevini neden yapıyorsun dediler. Dedim ki ben ibadetimi evimde yapabilirim, ama sokak bizim gençlerimizi kötü yola küfürlü içerikürüyor. Ben bunun için cemevini yaptım ki gençlerimizi kötü şeyden kurtarayım."

Devlet ve hükümet büyüklerine teşekkür ederek konuşmasına devam eden Küçük, "Çok teşekkür ederim, bu fırsatı verdikleri için Allah onlardan razı olsun. Tarihte ilk olarak bir çiçek bir gül bitiyor, istiyorum ki bu gülün yerine bin tane gül bitsin." dedi.
DEDE KÜÇÜK: "DİNİMİZ İSLAM, KİTABIMIZ KUR'AN'DIR"

"Ehl-i Beyt'i sevenleriz, onun yolunda gidenleriz, bizim dinimiz İslam'dır kitabımız Kur'an'dır, peygamberimiz Hz. Muhammed'dir, yolumuz Ehl-i Beyt yoludur" diyen Dede Musa Küçük şöyle dua etti:

"Ey Allahım elimizi açtık duaya geldik. Lütfen dualarımızı kabul et. Allahım ne olur gözlerimizle hakikati görmeyi, Türkiye cumhuriyeti insanlarına göstermeyi nasip et.
Kulaklarımızla hak kelamı dinlemeyi nasip et. Gönlümüzle sevgiyi, saygıyı, merhameti, doğruluğu, güzel ahlakı nasip et. Ayaklarımızla sıratı müstakim yolunda yürümeyi bize nasip et.
Memleketimize, milletimize obamıza insanlarımıza Allah huzur vere selamet vere, bizi zalimin zulmünden esirgeye, kafirin küfründen esirgeye, şeytanın şerrinden esirgeye mazlumun da ahından esirgeye...

Allahım, devletimizi, milletimizi, iktidarımızı, insanımızı koru. Allahım, bize hayırlı ömür hayırlı amel nasip et. Yeni temeli atılmış bu oklumuzu hayırlara vesile et ya ilahi!
Ya Allah bizleri ve cemaatimizi Türkiye'yi kötülüklerden esirge ya rabbi!, Ehl-i Bey'tin okullarının devamı için duamızın kabul et!"

Daha sonra da Bakan Avcı, Vakıf Başkanı Sakine Tükek ve protokol üyelerinin butona basmasıyla lisenin temeli atıldı.
BAKAN AVCI, YGS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE BAŞARI DİLEDİ

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, törenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.
"Burası dede yetiştirme yeri mi olacak? Böyleyse bu nasıl yapılacak?" sorusuna Bakan Avcı, "Dede gibi unvanlar, diploma ile kazanılan unvanlar değil. Onun gelenekte bir yeri vardır. Bunu en iyi burayı kuran vakıf yöneticileri bilirler" karşılığını verdi.
"Öğrenciler neye göre belirlenecek?" sorusu üzerine Avcı, "Dergahlard an da gelecek. Zengin bir Alevi-Bektaşi birikimimiz var Rumeli'de. Dosteli Vakfı gibi işbirliği yapmak isteyen her kurumla benzer işlerle beraber olacağız. Vakfın talebi ile oldu ama bizim de çok önem verdiğimiz bir durumdu" dedi.
BAKAN AVCI'DAN "GÜRÜLTÜ YAPMAYIN" UYARISI

Bakan Avcı, bir gazetecinin, "Yarın YGS'ye girecek öğrencilere mesajınız var mı?" sorusunu "Sınava gireceklere başarılar diliyorum. Sürücülerimizde n ve bütün vatandaşlardan o gün sınav saatinde olabildiğince sessiz olmaları, gürültü yapmamaları, gürültülü toplantılar ve çalışmalar yapmamalarını özellikle rica ediyorum" diye cevapladı.

sabah.com.tr/egitim/2015/03/14/bakan-alevibektasi-okulunun-temelini-atti

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi Bektaşi Vakfından Barış Pınarı Harekatı'na destek Admin 0 784 10-11-2019 12:07 AM
Son Yorum: Admin
  Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Samsun'da toplandı bektasi 0 866 05-23-2019 05:55 PM
Son Yorum: bektasi
  Binali Yıldırım, Alevi Bektaşi Dernekleri üyeleriyle buluştu bektasi 0 1,001 03-11-2019 10:58 PM
Son Yorum: bektasi
  Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu Admin 0 1,465 06-27-2018 03:18 AM
Son Yorum: Admin
  Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir: FETÖ Alevi provokasyonuna hazırlanıyor çerağ 0 2,388 11-16-2016 12:33 AM
Son Yorum: çerağ
  Başkent’te Alevi-Bektaşi örgütlerinden darbe girişimine tepki çerağ 0 2,786 07-27-2016 06:40 PM
Son Yorum: çerağ
  Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan İftar çerağ 0 2,055 06-14-2016 02:14 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Bektaşi Federasyonu'nda yeni yönetim belirlendi çerağ 0 1,989 06-06-2016 08:05 PM
Son Yorum: çerağ
  Faşist grup, Alevi öğrencilerin kapısına kırmızı çarpı attı! çerağ 0 1,848 03-29-2016 02:40 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmasın çerağ 0 2,142 10-28-2015 06:51 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi