Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balkanlarda Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu Gerçekleştirildi
10-28-2013, 10:46 PM
Yorum: #1
Balkanlarda Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu Gerçekleştirildi
Cem Vakfı Çorlu Şubesi tarafından düzenlenen 1. Balkanlarda Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu Tekirdağ Çorlu'da gerçekleştirildi.

Çorlu Belediyesi'nin de katkılarıyla düzenlenen iki günlük sempozyuma hem Türkiye'den, hem de Balkan ülkelerinden gelen pek çok davetli katıldı. Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu Emniyet Müdürü İsmail Bahri Şardağı, Çorlu Müftüsü Adem Gülmek, Ulaş Belediye Başkanı Kenan Demiray, Marmaracık Belediye Başkanı Hüseyin Bulut, Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Cem Vakfı Çorlu Şubesi Başkanı Muzaffer Birdal ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de hazır bulunduğu sempozyum, Cem TV tarafından da canlı olarak yayınlandı.

Sempozyumun açılış töreninde Cem Vakfı Çorlu Şubesi Başkanı Muzaffer Birdal, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan ve Çorlu Milletvekili Emre Köprülü de katılımcılara hitaben konuşmalar yaptılar.

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan yaptığı konuşmada, "Bugün burada Cem Vakfı Çorlu Şubesi tarafından düzenlenen Balkanlarda Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Geçmişten günümüze pek çok ortak çalışma yaptığımız Cem Vakfı'nın böylesine önemli ve anlamlı sempozyuma katılmaktan dolayı mutluluk duyuyor ve bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum. Çok değerli hocalarımızın yapacakları bilimsel verilerin faydalı olacağı inancındayım.

Son yıllarda Alevilik ve Bektaşilik konusu ülkemizde tartışılıyor. Bu konu her şeyden önce özgürlükler alanında değerlendirmelidir. 'Ben böyle inanıyorum, böyle yaşamak istiyorum,' diyen insanların istek ve beklentilerine de cevap verilmelidir. Hoşgörü ve iyi niyet çerçevesinde ileride çok daha iyi yerlere gelebileceğimize inanıyorum.

Bilindiği üzere Çorlu, tarih boyunca Rumeli ile Anadolu üzerinde doğal bir köprü olmuş önemli bir şehirdir. Çorlumuz zamanıyla Anadolu'dan Balkanlara yapılan seferlere ev sahipliği yaparken, Balkan topraklarının kaybedilmesiyle yaşanan göçlerin ana güzergâhlarından biri olmuştur. Günümüz itibariyle bu özelliğini sürdürmektedir. Nitekim Çorlumuzda Türkiye'nin 81 ilinden gelen vatandaşların yanı sıra Balkanların her yerinden gelen yurttaşlarımız yaşamaktadır. Ve onların aracılığıyla Balkanlarla olan bağlarımız devam etmektedir.

Çorlumuzda Alevi ve Bektaşi yurttaşlarımıza hizmet veren, onlar arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayan Cem Vakfı, Balkan ülkelerinde düzenlediği etkinliklerle de, kaybedilmiş Rumeli topraklarındaki mirasımıza sahip çıkmaktadır. "Balkanlarda Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu"nun da bu kapsamda son derece önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Hem ülkemizden, hem de yurt dışından gelen misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirilen bu sempozyumun, Trakya ve Balkanlardaki Alevi-Bektaşi ele alınması, bu inanca mensup yurttaşlarımız, komşu ülkelerde yaşayan soydaşlarımızın kültür ve geleneklerinin yaşatılması noktasında büyük faydasının olacağını düşünüyorum.

Cem Vakfı'nın bundan sonra gerek ülkemizde, gerekse Balkanlarda düzenleyeceği etkinliklerde her türlü desteği vermeye hazır olduğumu belirtmek isterim. Bu düşüncelerle "Balkanlarda Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu"nun en işi şekilde geçmesini diliyorum," dedi. Başkan Baysan, daha sonra Cem TV'nin canlı yayınında bir röportaj verdi.
İki gün boyunca devam eden sempozyumda Türkiye, Avrupa ve Amerika'daki saygın üniversitelerde görev yapmakta olan bilim adamı ve akademisyenler, yaptıkları araştırmalarla ilgili sunumlar yaparken, farklı yörelerden gelen zakirler ve semah topluluklarının katılımıyla, Alevi - Bektaşi inanç ve gelenekleri yaşatıldı.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Balkanlarda Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumunun önümüzdeki yıllarda, daha geniş kapsamlı etkinliklerle sürdürülmesi hedefleniyor.

kaynak: haberler.com

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ALEVİLİK-BEKTAŞİLİK - Veliyettin Hürrem ULUSOY Admin 0 775 04-29-2019 06:25 PM
Son Yorum: Admin
  Alevilik Sempozyumu'nda Bildiriler Açıklandı Admin 0 914 12-10-2018 10:57 PM
Son Yorum: Admin
  Alevi Sempozyumu düzenleyen akademisyene baskı çerağ 0 1,649 11-28-2016 11:01 PM
Son Yorum: çerağ
  Osmanlı'da Yeniçeri Ocağı ile Alevilik Bektaşilik ilişkisi nasıldı? çerağ 0 2,310 12-17-2015 11:27 PM
Son Yorum: çerağ
  Yeniçeri ocağı ve Bektaşilik çerağ 0 1,805 12-17-2015 10:21 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilik-Bektaşilik Sempozyumu çerağ 0 2,179 06-01-2015 06:49 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilik, Bektaşilik ve Türk Kimliği bektasi 0 2,210 12-16-2013 03:07 PM
Son Yorum: bektasi
  II. Uluslararası Tunceli Sempozyumu Yapıldı bektasi 0 2,546 09-27-2013 01:25 AM
Son Yorum: bektasi
  Geçmişten Geleceğe Alevilik Sempozyumu Admin 0 2,063 09-11-2013 02:52 AM
Son Yorum: Admin
  Bingöl Üniversitesi Alevilik Uluslararası Sempozyumu Düzenleyecek bektasi 0 2,708 07-14-2013 03:09 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi