Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Başbakan Erdoğan’ın Alevi Açılımı Karşılık Gördü
11-22-2013, 01:48 PM
Mesaj: #1
Başbakan Erdoğan’ın Alevi Açılımı Karşılık Gördü
Eski Tüm Sağlık-Sen ve Çorum Anadolu Birliği Genel Başkanı Okay Erözgün “Alevilik, sol partiyle özdeşleşmek değildir.

Böyle bir düşünceye sahip insanlar varsa bile AK Parti yıllardır yaptığı çalışmalar ile bu ön yargıyı çoktan yıktı.” dedi.


AK Parti’nin Alevi açılımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Okay Erözgün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde Alevi olduklarını rahatlıkla söyleyebildiklerini belirterek, “Bunu geçtim AK Parti’den belediye başkanlığı için aday adayı olabiliyoruz. Bundan 5 yıl önce olsaydı çevremin yoğun baskısına maruz kalabilirdim diye düşünüyorum ama şuan büyük çoğunluğu AK Parti’den adaylığımı destekliyorlar. Artık Türkiye’de iyi işler halktan karşılık görüyor ve halk iktidarı ödüllendiriyor. Bunu AK Parti’nin oy oranlarından görebiliyoruz” dedi.

Alevi yada Sünni olmanın geçmişte bazı kapıları açarken bazı kapıları da kapattığını öne süren Erözgün, AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte artık ayrımcılık yapılmadığı kanaatinde olduğunu dile getirdi.

Hükümet temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerinin her fırsatta birlik ve beraberliğe işaret ettiğine dikkat çeken Erözgün, “Biz aynı pınardan beslenen fidanlarız. Aynı çınarın dallarıyız ve aynı inancın yollarıyız. Başbakanımız da bunun tersini söylemediği için biz şuan aday olduk. Daha doğrusu Başbakanımıza güvenerek aday olduk” diye konuştu.

Cami-Cemevi projesi hakkında düşüncelerini açıklayan Erözgün, “Projenin Alevi tabanından karşılık gördüğünü düşünüyorum. Allah izin verir Sungurlu Belediye Başkanı olursak, Mamak’tan sonra ikinci Cami-Cemevi projesini Sungurlu’da hayata geçireceğiz. Bu zamana kadar takım tutar gibi mezhepçilik yada ırkçılık yapıldı. Bunun ne faydasını gördük. Bizim tarihimiz çok değerli, baktığınız zaman Osmanlı’da da aynı proje uygulanmış ve yıllarca kardeşlik bağları zedelenmeden yaşamışlar. Tekrar niye aynı kardeşlik bağlarını güçlendirmeyelim ki? Kaostan yada ayrımcılıktan prim yapanlara bu ülke prim yaptırmıyor artık” ifadelerini kullandı.

Alevilerin karar sürecine katılmaları gerektiğini söyleyen Erözgün, Alevi bireylerin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik politikaların oluşturulmasında, alınmasında ve uygulanmasındaki en büyük eksikliğin karar alıcı ve uygulayıcı konumda olan mekanizmaların içerisinde 'Alevi bireylerin' yeterince yer alamamalarından kaynaklandığını belirtti.

AK Parti’den aday olmasında ki sebeplerden birisinin de bu olduğunu kaydeden Erözgün, Alevi olmanın kişinin iyi işler yapmasına engel olmadığına işaret etti.

Yıllarca yapılan sosyolojik tahlillerde, Alevi bireyin kamusal alanın dışına ötelendiğini ve özel alana hapsedildiğini iddia eden Erözgün, “Bugün devletin birçok kurum ve kuruluşu “Alevi'lere kapalı” söylemi önemli bir argüman olarak söylenmekteydi. Ama bu tek başına 'Alevi bireyin' ötekileştirilmesinin dozunu anlamamızı zorlaştırır. Fakat Başkanımızın Alevi açılımı ile ortaya koyduğu kararlılık ile bu mekanizmaların alevi bireylere açılacağı düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.

Siyaseti bir makam, mevki yada güç göstergesi olarak görmeğini anlatan Erözgün, “Genel Merkez tarafından aday gösterilmediğim takdirde, demek ki böyle uygun gördüler derim. Ama zaten toplum sizi bir yere yerleştiriyor ve sizi bir yerlerde görmek istiyor. Bu Belediye Başkanlığı olur yada olmaz. Biz samimi bir şekilde aday olduk. Siyaseti bir makam, mevki yada güç göstergesi olarak görmüyorum. Sadece yapılacak çalışmalara araç olarak görüyorum. Takdir tabi ki genel merkezindir. AK Parti olmazsa hiçbir partiden aday olmayacağım. Orası olmadı buraya diye bir niyetimiz de yok. CHP’den niye aday olmadınız diye soruyorsanız buna cevap verebilirim. Çünkü AK Parti’nin tüm ülke vatandaşları için yaptıklarını görmemek haksızlık olur. CHP’nin koalisyon hükümetlerin de ki varlığını da biliyoruz. CHP aleviler için ne yapmış soruyorum size? Alevilerin hak ve özgürlükleri konusunda birleştirici uzlaştırıcı bırakın çalıştayı bir açıklama yapmış mı? Hayır tabi ki de. Biz halkın kime teveccüh gösterdiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

beyazgazete.com
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş “2016 Yılında Alevi Dedeleri Yurt Dışında Görevlendiril alevice 0 683 11-05-2016 12:22 AM
Son Mesaj: alevice
  Cezaevinde Alevi açılımı çerağ 0 832 06-02-2016 01:02 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi açılımı ve sonrası... çerağ 0 873 05-04-2016 09:38 PM
Son Mesaj: çerağ
  Mahkemeden Alevi “açılımı”: Taşlayana para cezası taşlanana hapis çerağ 0 830 04-02-2016 12:58 AM
Son Mesaj: çerağ
  Yeni Alevi açılımı için hazırlık buluşması çerağ 0 849 03-07-2016 12:20 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Açılımı İnşallah Hukuk ve Kürt Açılımına Benzemez bektasi 0 962 01-16-2016 11:57 AM
Son Mesaj: bektasi
  AKP: Alevi açılımı CHP ile olur çerağ 0 983 07-09-2015 06:31 PM
Son Mesaj: çerağ
  MHP Aydın İl Başkanlığı’ndan Alevi Açılımı Admin 0 1,506 01-28-2015 09:24 PM
Son Mesaj: Admin
  Erdoğan, Alevi komşularını anlattı Admin 0 1,402 08-09-2014 06:51 PM
Son Mesaj: Admin
  Turgutlu Belediyesinden Alevi Açılımı bektasi 0 1,516 12-19-2013 05:04 AM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir