Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Başbakan ve Alevilik
07-22-2013, 07:31 PM
Yorum: #1
Başbakan ve Alevilik
Sayın Başbakan Alevilik ile ilgili olarak "Alevilik Hz. Ali'yi sevmek ise, ben dört dörtlük Alevi'yim" açıklaması yapmıştır. Sayın Başbakan ben her şeyi bilirim, benim dediğim gibi olacak tavrını gün geçtikçe sertleşmekte ve başka bir boyut almaktadır. Sayın Başbakan şimdi de ulemalığa soyunmakta ve kendine göre bir Alevilik tanımı yapmaya çalışmaktadır.

Alevilik sadece Hz. Ali'yi sevmekle olmaz, Alevilik Hz. Ali'yi anlamak ve ilmine sır erdirmekle başlar. Alevilik, mazlumdan yana olmak, kinini değil ilmini öne çıkarmaktır. Kalabalıkların karşına geçip bir insanın mezhebini hatırlatıp onu yuhalatmakla dört dörtlük alevi olunmaz. Alevilerin kutsal saydığı yerleri cümbüş evi olarak, ucube olarak nitelendirerek dört dörtlük alevi olunmaz. Ne soyuna bakar ne de boyun bakar Alevilik. Hangi soydan olursan ol, kişilik eğitimi al, onun düşüncesi sende soy üstünlüğü düşüncesini alt edecektir der Alevilik. Dili yabancı olanın kalbi temiz olmaz der Alevilik. Bilgiyi ehil olmayana veren, bilgiye zulmetmiştir der Alevilik. Yani Sayın Başbakanın ifadesindeki gibi Alevilik sadece Hz. Ali'yi sevmekle olmaz, Hz. Ali'yi anlamakla ve onun ilmine sır erdirmekle olur.

Aleviler bu topraklarda binlerce yıldır bu ilmi yaymaya, bu düşünceyi öğretmeye adamışlardır kendilerini. Bu anlayışla yaşamak Alevilerin havası, suyu, toprağıdır... Bu anlayışı yok görerek, bu ilmi yok sayarak dört dörtlük alevi olunmaz. Alevilik birbirine saygıyı, birbirini anlamayı ve diğer anlayışlara saygı göstermeyi öğretir. Bir yanında ceylanı bir yanında aslanı yayana oturtabilen Hacı Bektaş-ı Veli'nin, cehennemde ateş yoktur, her insan ateşini bu dünyadan küfürlü içerikürür diyen Pir Sultan Abdal'ın anlayışıdır Alevilik. Yani Alevilik sözle değil, anlayışla ilimle olur. Alevilik ötekileştirmeyle değil birleştirmeyle olur. Alevlik kinle nefretle değil, sevgiyle hoş görüyle olur.

Hz. Ali ellerini açıp Allah'a dua ederken "Allahım gönlümde olanı hakkımda eyle, hakkımda olanı gönlüme razı eyle" derdi. Sayın Başbakanın gönlünde olan Alevilik ise, hakkında hayırlı eylesin diyoruz ve Hz. Ali'nin son zamanlarda çok ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz bir sözünü hatırlatmak istiyoruz "İnsanları alçaltan ve nihayet mahveden üç şeyden birincisi hasislik, ikincisi servet düşkünlüğü, üçüncüsü ise bencillik ve kibirliktir.

Ramis TOPAL
CHP Amasya Milletvekili

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Rainbow Pir Sultan Abdal Derneği'nden Başbakan'a 'Alevilik' eleştirisi Admin 0 2,340 07-19-2013 02:26 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi