Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilim adamı Aziz Sancar: Annem bir köy imamının kızıydı, Atatürk’ü taparcasına severd
05-03-2018, 10:59 PM
Yorum: #1
Bilim adamı Aziz Sancar: Annem bir köy imamının kızıydı, Atatürk’ü taparcasına severd
Kanser hastalarına ‘Amerika’ya gelmeyin’ diyen Prof. Dr. Aziz Sancar, ‘Yapılan tedaviler standarttır.’ açıklamasını yaptı.


Nobel Kimya ödülünü 2015 yılında alan Mardinli bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinden Amerika’ya ve Nobel ödülünü uzanan yaşam öyküsü anlatırken, ‘Annem bir köy imamının kızıydı, Atatürk’ü taparcasına severdi’ dedi.

Kanser hastalarına ‘Amerika’ya gelmeyin’ diyen Prof. Dr. Sancar, ‘Yapılan tedaviler standarttır. Amerika, Avrupa ve dünyanın her yerinde aynı tedavi tatbik ediliyor. Tedavide temel destek aile desteğidir, buraya geldiklerinde aile desteğinden yoksun kalıyorlar’ diye konuştu.
Amerikanın Sesi Radyosu’na konuşan 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, Savur’dan Amerika’ya ve oradan Nobel ödülüne uzanan yaşam öyküsünü anlattı.

Savur’da 8 çocuklu bir ailede büyüdüğünü elirten Prof. Dr. Sancar, annesine ayrı bir yer ayırdı. Annesi Meryem Sarcar’ın bir köy imamının kızı olduğunu ve normalde biraz tutuk ve kapalı olmasının beklendiğini söyleyen Sancar şöyle konuştu:


‘Ama o Atatürk’ü taparcasına severdi. Atatürk’ün yaptığı devrimleri kendi hayatına getirdiği değişiklikleri gördü. O bakımdan annem büyük Atatürk hayranıydı. Atatürk’ün fazla vurguladığı konu eğitim ve bilimdi, onu annem de anladı. O bakımdan bütün çocuklarına ‘okuyacaksınız’ dedi ve onun sayesinde hepimiz okuduk.’

Prof. Dr. Sancar, ‘1960’larda İstanbul Tıp Fakültesinde gördüğüm eğitimi Avrupa’nın en iyi fakültelerinde alamazdınız. Harika bir eğitim gördüm. Çok harika hocalarımız vardı, beni iyi hazırladı ben Amerika’ya hazırlanmış olarak geldim. Orada imkanlarımız yoktu, burada vardı ama ben teorik olarak hazırdım’ dedi.

‘KÖYLÜLER, REÇETEMİ MUSKA DİYE BAŞLARINA KOYARLARDI’

İstanbul’da Tıp eğitimini bitirdikten sonra Savur’a bağlı Sürgücü köyündeki sağlık ocağında görev yapmaya başladığını kaydeden Prof. Dr. Aziz Sancar şunları anlattı:


‘Beni o kadar severlerdi ki onları muayene ettikten sonra reçete doldururdum, reçetemi başlarında muska diye koyarlardı. O zamanları özlüyorum, bana sorarsanız hayatımın en güzel dönemi Sürgücü beldesinde doktorluk yaptığım dönemlerdi. Damda yatardık, Suriye’nin uzaktan iki şehrinin ışıklarını sayrederdik. Sabah ezan sesi ile uyanırdık.’

‘KANSER HASTALARI AMERİKAYA GELMEYİN’

Prof. Dr. Sancar, şu anda kanser tedavisinde kullanılan ilaçlardan birinin etkisini artırmak konusunda çalıştıklarını da ifade ederek, ‘Günde 5- 10 kilometre yürümeye çalışıyorum. Uyku ile aram iyi değil.

Kanser hastalarına ‘Amerika'ya gelmeyin’ diyorum. Yapılan tedaviler standarttır. Amerika, Avrrupa ve dünyanın her yerinde aynı tedavi tatbik ediliyor. Tedavide temel destek aile desteğidir, buraya geldiklerinde aile desteğinden yoksun kalıyorlar’ diye konuştu.


DHA
gazeteinsan.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Genç bilim insanımız Canan Dağdeviren BM’de konuştu: En büyük motivasyon kaynağım Ata çerağ 1 3,265 02-14-2018 03:34 AM
Son Yorum: bektasi
  Aziz Atatürk çerağ 0 1,727 07-30-2016 12:43 AM
Son Yorum: çerağ
  "Irak'ı Atatürk kurtarır" diyen din adamı bu sonuca nasıl vardı çerağ 0 1,905 12-12-2015 12:24 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi