Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Britanya Alevi Federasyonu kuruldu...
11-08-2013, 06:17 AM
Mesaj: #1
Britanya Alevi Federasyonu kuruldu...
İngiltere'de faaliyet gösteren 10 Alevi derneğinin katılımıyla Londra'da yapılan toplantıda Britanya Alevi Federasyonu (BAF) kuruldu.

Britanya Alevi Federasyonu, İngiltere’de bulunan Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevlerinin daha güçlü ve verimli hale gelmeleri ve ortak bir irade oluşturmalarını amaçlıyor.

Geçen Pazar günü İAKM ve Cemevi’nde düzenlenen toplantıya sunulan tüzük taslağı oy birliğiyle kabul edildi.

İAKM ve Cemevi, Londra, Glasgow, Coventry, Güney Londra, Croydon, Bournemouth, Harrow, Nottingham, Hull ve Doncaster yöneticilerinin de hazır bulunduğu ortak basın toplantısında yeni oluşum ile ilgili ayrıntılı bilgi verildi.

Britanya’da faaliyet yürüten Alevi kurumlarının sorunlarını birlikte aşmaya ve mutluluklarını birlikte paylaşmaya karar verdiği ifade edilen açıklamada, “Alevi öğretisinin ikrarında olan ‘Bir Olmak, İri Olmak, Diri Olmak’ şiarıyla da örtüşen bu karar Britanya Alevileri başta olmak üzere tüm Alevi toplumuna, doğaya ve bütün insanlığa daha fazla hizmet etmek içindir” denildi.

Kuralları yüzlerce yıl önceden belirlenmiş olan Aleviliğin bugün Britanya Alevi örgütlenmesine de ışık tuttuğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Büyüklerimiz tarafından bize miras bırakılan felsefemiz; inancı, yaşam koşullarını ve kültürüde içinde barındıran bir ‘YOL’ olarak belirlenmiş ve kurallara bağlanmıştır. Paylaşımı, sevgiyi, dostluğu, eşitliği ve barışı temel alan bu ‘YOL’un kuralları yaklaşık 20 yıl içinde farklı zamanlarda kurulmuş olan Britanya Alevi kurumlarınıda bir ve beraber olmaya yöneltmiştir”

Açıklamada, “Yüzlerce yıldır insanlık üzerinde egemenlik ve hakimiyet oluşturan farklı imparatorluk, krallıklar ya da padişahlıklar hep Alevi düşüncesinden rahatsız olmuşlardır. Bu rahatsızlığın nedeni, ellerindeki gücün eşitçe paylaşılmasını istememeleri ve sadece hakim gurubun yaşam kalitesini yükseltmek için kullanılmasını arzuladıkları içindir.

Bugün tarih 2013 ama genel anlamda dünya ülkeleri aynı düşünceyle ve insanlığın küçük hakim gurupları tarafından yönetilmektedir. Bu nedenle Alevilik, yetişmiş olduğu topraklar üzerinde halen yasaklıdır, Alevi öğretisi egemenlerin korkulu rüyasıdır ve asimile edilmek, yozlaştırılmak istenen bir inançtır” denildi.

Açıklamada, Alevilerin günümüzde çeşitli tehlikelerle karşı karşıya olduğu ifade edilen açıklamada,"Cami-Cemevi projeleri, Devletin yetiştirdiği sözde Alevi dedeleri, ilahiyatcıların diliyle Alevilik anlatımı, Alevi öğretisinden birhaber olan kişilerin Alevilik tanımlaması, Alevi tarihinin Aleviler dışındaki kiralık kalemlerce yazılması, Alevilik üzerinde ulusal, inançsal, siyasal çıkarların hesapları gibi sayısız tehlike ve saldırılarla karşı karşıyayız.

Alevi kurumları olarak egemen güçlerin eliyle beslenen bu saldırılar karşısında direnmeye büyüyerek daha güçlü direneceğiz. Britanyada var olan Yol Erkan kurullarımız, gençlik örgütlerimiz, kadın örgütlerimiz, akademisyenler ve araştırma guruplarımızın da birlikte çalışmalar yürütmesi bu birlikteliğin içini dolduracak ve aydınlık bir geleceğe doğru yol alınacaktır. Kendi değer yargılarımızı diri tutmak, öğretmek ve doğru temellerde geleceğe taşımak istiyoruz. Dünya insanlığına bencil, zalim, ırkçı, gerici güçleri korkutan bir miras bırakmak istiyoruz” ifadelerine yerverildi.

Britanya Alevi örgütleri olan; Londra, Glasgow, Coventry, Güney Londra, Croydon, Bournemouth, Harrow, Nottingham, Hull ve Doncaster Alevi kurumları olarak Britanya Alevi Federasyonu çatısı altında buluşarak birlikte yürüme kararı aldığı belirtilen açıklamada, “Bu birlik, Hüseyin duruşu, Hünkar bilinci ve Pir Sultan direnci şiarıyla ‘YOL’a devam edecektir. YOL’umuz açık, Hızır yoldaşımız ve Hak yardımcımız ola...” denildi.

[Resim: n1e8na.jpg]


Britanya Alevi Federasyonu (BAF) yönetimi 26 kişiden oluştu

İAKM ve Cemevi: İsrafil Erbil, Yaşar Demiralay, Hüseyin Üzüm, Nadide Köroğlu, Zeynep Demir, Kaya Demirçivi, Haydar Yılmaz, Ali Ülger, İsmail İncedal, Hasan Bölücek
Güney Londra: Mustafa Anuş.
Coventry: Baykal Kahraman, Duran Ala
Harrow Cemevi: Ertuğrul Kaya, Sabit Kurnaz
Hull:Özlem Doğan, Mehmet Karakaş
Croydon: Mahmut Aydoğan
Glasgow:Aynur Doğan, Kemal Kara
Doncaster:Müslüm Dalkılıç, Mikayil Akkaya
Bournemouth:Adil Sipar,Ali Gilgil
Nottingham:Ali Sağ, Özcan Işık

alevizyon
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı'na saldırı: 'Provokasyonlara gelmeyin' açıkla çerağ 0 754 10-24-2016 02:09 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Federasyonu Başkanı'na saldırı çerağ 0 775 10-23-2016 05:24 PM
Son Mesaj: çerağ
  “Sahte Dede” davasını Alevi Federasyonu kazandı çerağ 0 890 06-16-2016 10:49 PM
Son Mesaj: çerağ
  Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan İftar çerağ 0 926 06-14-2016 02:14 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Bektaşi Federasyonu'nda yeni yönetim belirlendi çerağ 0 818 06-06-2016 08:05 PM
Son Mesaj: çerağ
  6’ncı Britanya Alevi Festivali, Cambridge Üniversitesinde başlıyor çerağ 0 877 04-23-2016 01:10 AM
Son Mesaj: çerağ
  "Alevilik" ile ilgili çalışma grubu kuruldu çerağ 0 742 01-26-2016 12:52 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Bektaşi Federasyonu çatışmalara karşı açlık grevi başlatıyor çerağ 0 778 12-31-2015 01:28 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Sekretaryası resmen kuruldu çerağ 0 725 12-17-2015 10:23 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut'tan flaş açıklamalar çerağ 0 957 08-25-2015 03:51 AM
Son Mesaj: çerağ

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir