Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çakir’nin sözlerine aleviler’den tepki!
11-01-2016, 11:47 PM
Yorum: #1
Çakir’nin sözlerine aleviler’den tepki!
Ekim ayı sonuna doğru, Akçadağ İlçesinde Bir Caminin açılışında söylediği sözlerden dolayı Malatya’daki Alevilerden Büyükşehir Başkanı Ahmet Çakır’a tepki geldi.

“Cami görmediğiniz yerlerde bir tedirginlik oluşur” sözlerini, dernek binasında yaptığı bir açıklama ile eleştiren, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “30 Ekim pazar günü Akçadağ ilçesinde Hecek cami açılışı yapıldı. Bu cami açılışına katılan Malatya büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır basına yansıyan konuşmada aynen şunları söylemiştir.

“Bir ili, beldeyi gezdiğiniz zaman orada yükselen minareleri görürsünüz. O beldeye içiniz ısınır. Yüreğiniz ısınır. İnsanlara güvenirsiniz. Cami görmediğiniz yerlerde bir tedirginlik oluşur. Bu anlamda camiler bir mühürdür.''

Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan ve kadim bir halk olan aleviler camiye gitmezler. Dolayısıyla köylerinde de cami yoktur. Buradan belediye başkanıma sormak istiyorum. Cami olan köylerde insanlar güvenilir. Cami olmayan köylerde insanlar güvenilmez mi oluyor? Büyükşehir belediye başkanı olarak hangi alevi köyünde saldırıya, hakarete maruz kaldınız? Hangi alevi köyüne gittiğinizde tedirgin oldunuz? Hangi alevi köyüne veya kurumuna gittiğinizde sizi sıcak karşılamadılar? Köylerinde cami olmayan Alevileri ve gayrimüslimleri güvenilmez olarak mı görüyorsunuz?

Belediye başkanının sözlerini yakışıksız, çirkin, mezhepçi ve ırkçı olarak görüyoruz. Bu tür söylemler tek din özlemlerinin bir ifadesidir. Bu tür söylemler Anadolu’da yaşayan farklı inançlara mensup vatandaşlarımızı ayrıştırır, ötekileştirir. Toplumlar ve inançlar arasında kin ve nefret duygularının filizlenmesine neden olur.
Bizler 72 millete aynı nazardan bakan, aslan ile ceylanı birlik de kucaklayan Hünkarı Hacı Bektaş-ı Veli'den gelen bir kültürün ve inancın çocuklarıyız. Alevi inancı evrenseldir. Barışa, demokrasiye ve eşitliğe ve insan haklarına dayanır bütün inançlara saygılıdır. İnsanlar arasında renk, ırk, cinsiyet, dil, din ayrımı yapmaz. Ötekileştirmez. kin ve nefret gütmez. barışçıldır. Halklar ve kültürler arasında dostluğu, kardeşliği ve dayanışmayı savunur.

Bizler bu kadim topraklarda herkesin kendi kimliğini, inancını özgürce, eşit koşullarda ve eşit yurttaşlık içinde bir arada kardeşçe yaşamasını savunuyoruz. Her türlü söyleme inat Sünnilerle, Ermenilerle, Ezidilerle, Süryanilerle barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edeceğiz.

Biz Aleviler, Malatya'da büyükşehir belediye başkanlığı yapan Ahmet Çakır'ın sözlerini dil sürtüşmesi olarak görmüyoruz. Ahmet Çakır'ın bütün inançlara saygılı olmasını ve Alevilerden özür dilemesini bekliyoruz.

gunestv.com
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  'Aleviler yakılsa da sineye çekiyor' sözlerine ABF'den sert tepki: Unutulmasın ki hi çerağ 0 2,074 12-14-2016 12:19 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Aleviler, Cami-Cemevi projesi iptaline tepki gösterdi çerağ 0 2,367 12-25-2015 10:16 PM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler'den Ceceli'ye sert tepki çerağ 0 2,260 12-08-2015 10:42 PM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler'den Fethullah Gülen projesine büyük tepki bektasi 0 2,548 09-05-2013 05:30 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi