Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cami-cemevi yetmez kilise-sinagog da olmalı
09-17-2013, 01:40 AM
Mesaj: #1
Cami-cemevi yetmez kilise-sinagog da olmalı
Camiyle cemevi yan yana olur mu?
HT PAZAR / Nazenin TOKUŞOĞLU

Camiyle cemevi yan yana olur mu? Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri bu. Projenin muhatabı, çıkış noktası, mimarı Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ’la buluştuk

İzzettin Doğan'ın Yeniköy'deki evine doğru yürüyorum. Bir yandan da düşünüyorum. Aslında mesele cami, cemevi değil; konuşulacak daha temel konular var. Yüzyıllardır birarada yaşayan insanlar neden şimdi cümle içinde ayrı düşürülüyor? "Bu projeyle bizi asimile etmek istiyorlar" diyerek İzzettin Doğan'a karşı çıkan Alevi derneklerine, "Türk İslamı'nın temeli, ilk göz ağrısı Alevilik'tir. Asıl Diyanet korkuyor asimile olmaktan, o yüzden kadroya Alevi almıyor" diyen Doğan ne anlatmak istiyor? Peki ya Doğan'ın Gezi olaylarında hayatını kaybeden 6 kişiden 5'inin Alevi olduğunu hatırlatması? Hataylıların "Ambulans çağırsak Alevi'yiz diye gelmez" boyutuna geçmeleri? Camii – cemevi projesini ve tabii bunları da konuştuk.

Yan yana cami – cemevi projesi fikri nasıl çıktı ortaya?
Anadolu'nun 13. yüzyıldan beri yaşadığı hayat bu hayat. Fikir bir yerden çıkmadı. O dönemlerde ikisi de Tanrı'yla buluşma yeriydi ama cami Arap kültüründe yaygındı. Türk kültüründe dergâhlar, türbeler vardı, yani bir anlamda cemevleri. Anadolu'da hep yan yanalardı.

'BİR BARIŞ PROJESİNİN KARŞISINDAYSAN AMACIN KAVGADIR'

Proje için ilk adım Mamak'ta atıldı. Tuzluçayır'da yaşananlar ortada. Alevilerin yoğun yaşadığı bir bölge. Bir kesim Alevi, projenin asimile edilmek için yapıldığını savunuyor. Hatta kalabalık bir dernekler zinciri bildiri yayınladı. Onları nasıl ikna edeceksiniz?

Bunu söyleyen arkadaşların Alevilik'le uzaktan yakından ilgileri olduğunu düşünmüyorum. Alevi'nin İslam anlayışında kavga yoktur. 4 kelime yasaktır bizde. Cebir, şiddet, kin ve nefret. O zaman cami ve cemevine gelen insanların birbirini tanımalarında ne sakınca var? Bir barış projesinin karşısındaysan ya çok cahilsindir ya da amacın kavga çıkarmaktır. İki grup da beni ilgilendirmiyor. Bunlar siyaset yapıyor. Cami – cemevi yetmez kilise sinagog da olmalı.

Onlar da sizin için aynı şeyi söylüyor, "Siyaseti kullanıyor" diyorlar.
Herkesin dili var konuşabilir. Ben onlara da çok suçlama yapmıyorum. Çünkü devlet onlara tek taraflı Sünniliği öğretti. Vahhabi yani şekilci İslam'ı Türk halkına "İslam" diye kabul ettirdiler. Göçebe geçmişi olan halkın bunu anlaması mümkün değil.

Nasıl yani?
Sosyolojik olarak göçebe milletiz biz. 8 yaşında kız çocuğunun sağ göğsünü dağlarlardı eskiden, ok atabilsin diye. "Sen şimdi in attan hareme gir" diyebilir misin ona? Asya kavimlerinde tek eşlilik vardır. Arap kavimlerinde kadının yeri yoktur. Şimdi bu iki farklı kavim aynı Kuran'ı kabul ediyor. Aynı uygulamaya tabi olabilirler mi? Bu bölgelerdeki İslam anlayışıyla Acem - Arap bölgelerindeki İslam anlayışı farklı. Sünnilik yok o dönemlerde, Alevilik, Bektaşilik var; Mevlana, Hacı Bektaşı Veli var.

'TUZLUÇAYIR, ÇÜNKÜ ARSA YOK'

Tuzluçayır'a dönersek... Neden Tuzlıçayır, hâlâ cevap vermedi kimse...
Ben vereyim, arsa yok. Özellikle Alevi'lerin yoğun yaşadığı yer seçtik. "Burada yıkarsak kötü yargıyı, her yerde yıkarız" dedik. Mevlana asimile oldu mu? Bunu söyleyen adamın düşünme yeteneği yok mu? Hacı Bektaşı Veli asimile oldu mu? Bilgisizce konuşuyorlar. Niye Diyanet İşleri Başkanlığı Alevileri kadroya almıyor?

Niye?
Çünkü Diyanet asimile olur. Bu kadar da iddialı konuşuyorum. Diyanet'in savunduğu gibi bir İslam olamaz. İki kişi çarpışıyor. TV'de izliyoruz. Salvo yapan "Allahüekber" diyor diğerinin kafayı gövdeden ayırırken. Kalbini söküp "Allahüekber" deyip yiyor. Böyle bir İslam olabilir mi?

Suriye'deki olaylardan bahsediyorsunuz...
Evet. İslam'ın hangi tarafındayız? Namaz kılarsan tamamdır. Halbuki nedir gerçek İslam? Mevlana'nın anlayışıdır. Adam öldürmek yoktur.

Siz Alevi Sünni arasında bir noktadasınız sanki...
Doğru algılıyorsunuz ama ben o dengeyi kurmak için uğraşmıyorum. Sadece herkesin mutlu olmasını istiyorum.

'Hoca haber yolladı'
Fethullah Gülen Alevi cemaatiyle hep yakından ilgili. Bu projede beraber çalışıyorsunuz. Kimden çıktı fikir?
Bana haber yolladı ortak bir dostumuz vasıtasıyla. "Cami – cem evi yan yana yapsak olur mu" dedi.

İlk ondan geldi yani.
Evet. Hiç tereddüt etmedim, "Olur" dedim. "Ama yapmışken ikisinin arasında aşevi ekleyelim" fikrimi paylaştım. 100 bini aşkın cami var hiçbirinde aşevi yok. O yüzden boş hepsi, sadece cumaları doluyor. Cemevlerinde yemek verme sebebi budur. Aynı tencereye kaşık atınca ortak düşünmeye başlarsın. O da bu isteğime sıcak baktı.

Hep o aracı vasıtasıyla mı konuştunuz?
Evet yüz yüze görüşmedik. Mesafe ve zaman dilimleri uymuyor. Bir de rahatsız kendisi. Şimdi İstanbul'da da bir arsa buluyoruz. Devletin hiçbir katkısı yok. Hoca Efendi vasıtasıyla Gülen Cemaati ve Alevi Cemaati ortak çalışıyor ama para cemaatten geliyor.

'Sol sağ gibi aptalca kelimelerle işim yok'

Ben şu yer meselesiyle ilgili tatmin olmadım. Tuzluçayır özellikle sol kesimin yaşadığı yer...

Onu kabul etmiyorum. Alevilik bir inanç, "sol" 150 - 200 yıllık bir kavram. Hz. Ali "Mal varlığının beşte birini fakire vereceksin" demiş halkına. Bugün hangi sosyalist sistemde bunu başarabildiler? Japon Türk evliliği normalleştiğinde, dünya küçük bir köye dönüştüğünde "Biz nelerle uğraşmışız" diyeceğiz. Bunun için 50 yıl beklemeyelim.

Aleviler genellikle sola yakın durur. Siyasi görüşü sizin gibi olmayan Alevi'lerle nasıl denge kuruyorsunuz?

"Sol nedir" diye kendine solcu diyen 500 kişiye sorsam, başlarlar kavgaya. Sağ da öyle. Dünyanın en önemli kürsülerinden hocalık teklifi almış bir hoca olarak daha eblehçe iki kelime duymadım. Bu kadar kavga yaratan iki kelime daha yok. Sosyalizmle yönetilen Sovyetler'e şimdi herkes faşist diyor.

Ama sağ liderlere hep daha yakındınız...
Hayır, sorun soldan birini.

Ecevit?
Ecevit çok yakın dostumdu. Benim sol sağ gibi aptalca kelimelerle işim yok. Solculuk kelimesinin içinde ne var? Birinin kalbini çıkarıp yer misin? "Aman estağfurullah" diyorsan aynı noktadayız zaten. Bir zamanlar bir başbakan "Bana sağcılar suç işledi dedirtemezsiniz" demişti. Böyle bir bakış olabilir mi? Benim rehberim sadece akıldır. Yeni yeni büyüyenler için bu kelimeler çok cezp edici. 68 kuşağından hapiste arkadaş olan çok insan var. Ayrıca bizde solun savunduğunu sağ yapmıştır hep. Erdoğan neden bu kadar oy alıyor? Bu yüzden işte.

Sosyalist rejimin pek şansı olmadı ki ülke yönetecek, hep mücadele içindeydiler.

Dünyada iki buçuk milyar insan böyle yönetildi. Sonra Gorbaçov "Bu model iflas etmiştir, kimseyi de mutlu edememiştir" dedi.

'Kemal Bey genel başkan olunca Aleviliği bir kenara koydu'

Alevilerin genelde oy verdiği parti CHP ve genel başkanı Dersimli bir Alevi. Daha ilgili olabilir miydi?

Kemal Bey sevdiğim bir insan. Ama CHP Genel Başkanı olunca Aleviliği bir kenara koymak durumunda kaldı. Temel hak ve özgürlükler konusunda daha hassas olabilirdi. Aktif rol üstlenebilirdi. Aleviler eşitliği göremediği zaman oylar da düşecektir. Gerçi iktidarın da bir gayreti yok.

Şimdiye kadar cemevlerine "ibadet evi" statüsü verilmemesi konusu geldi aklıma.

Haksızlık değil zulüm. İşkence... Ona rağmen olumluyum. Çünkü tersleşirsem daha ağır ıstıraplar çekilir. Ölenler hep Alevi, bir tane Sünni ölmüyor. İyi ki de ölmüyor ama Alevi ölüyor, neden?

Gezi olaylarında yaşamını yitiren Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve Mehmet Ayvalıtaş'tan söz ediyorsunuz...
Bunu hükümet açıklamak zorunda. Neden hep Alevi ölüyor. Planlı mı tesadüf mü? Açıklama yapmak, izah etmek zorundalar. Alevilerle Sünnilerin arasını açmak için daha çok Marksist kökenli gençleri kullanıyorlar ama bunu çözmek devletin işi, benim değil. Hükümet bu ayrımdan medet umuyorsa ortada vahim bir hata vardır.

'Hacı Bektaşi Veli de olsa, hayır'

Yavuz Sultan Selim Köprüsü adı sizi çok mu rahatsız etti?

Etti tabii. Yavuz Mısır seferinden sonra 2000'e yakın Sünni'yi Anadolu'ya getiriyor. 1517'en sonra "Sünnileştirme" politikası başlıyor. O zamana kadar ordu bile Alevi. Şeyhülislam Zembilli Ali Efendi'ye "Bana öyle bir fetva yaz ki, Anadolu'daki bütün Aleviler Sünni'leşsin" diyor. "Dinde zorlama yoktur, öyle bir şey yazamam" diye cevap alıyor. Selim Türk tarihinde toplumsal barışın simgesi değildir. "Bir yatırıma da Hacı Bektaşi Veli adı verilse karşılar mı" diye sordular. Hayır! İkisi aynı şey mi?
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı çerağ 0 505 06-28-2017 01:23 AM
Son Mesaj: çerağ
  Cami-cemevi projesine yönelik iddianame düzenlendi çerağ 0 643 02-28-2017 01:20 AM
Son Mesaj: çerağ
  Cami ve Cemevi Yanyana çerağ 0 766 02-20-2016 10:00 PM
Son Mesaj: çerağ
  Türkmen Aleviler, Cami-Cemevi projesi iptaline tepki gösterdi çerağ 0 802 12-25-2015 10:16 PM
Son Mesaj: çerağ
  Cami-cemevi projesi birleştirme değil ayrıştırmadır Admin 0 1,370 11-23-2013 01:59 PM
Son Mesaj: Admin
  Cami ve Cemevi Aynı Anlama Gelir bektasi 0 1,764 10-30-2013 03:39 AM
Son Mesaj: bektasi
  Belkıs Akkale: ‘Cami-Cemevi Projesi Çok Güzel’ bektasi 0 1,580 09-30-2013 01:40 AM
Son Mesaj: bektasi
  Alevi barışı ya da cami-cemevi Admin 0 1,154 09-23-2013 01:04 AM
Son Mesaj: Admin
  Cami ve Cemevi Projesi - 1 Admin 0 1,243 09-22-2013 02:15 AM
Son Mesaj: Admin
  Cami ve Cemevi Projesi - 2 Admin 0 1,236 09-22-2013 02:14 AM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir