Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cami ve Cemevi Projesi - 2
09-22-2013, 02:14 AM
Mesaj: #1
Cami ve Cemevi Projesi - 2
Fuzuli, Hadikatü's-Süeda (Saadete Ermişlerin Bahçesi) adlı eserinde Kerbela katliamından sonra Yezid'in Şam'daki sarayında Yezid'in oğlu ile İmam Hüseyin'in oğlu İmam Zeynü'l-Abidin (Aliyyü'l-Evsat) arasında şöyle bir konuşma geçtiğini anlatır:

Yezid'in oğlu Aliyyü'l-Evsat'a; “ey Ali! Bak şu dışarıda çalınan nöbet davulları babam Yezid'in size karşı olan zaferini ve saltanatını ilan ediyor” der. Aliyyü'l-Evsat Yezid'in oğluna şu tarihi cevabı verir: “Biraz bekle! Az sonra minarelerden okunacak ezan-ı Muhammedi kıyamete kadar ceddim Muhammed Mustafa'nın risaletini (Peygamberliğini) ve gönüllerdeki saltanatını tüm dünyaya ilan etmeye devam edecek. Ezandaki “eşhedü enne Muhammeden Rasulullah” (şehadet ederim ki Muhammed Allah'ın elçisidir) ifadesinden hiçbir evlad-ı Rasul'ün ve hiçbir Alevi'nin rahatsız olması mümkün değildir. Cemde Hz. Peygamber'in adı geçtiğinde elini göğsüne koyarak salavat getiren bir can dışarıda okunan ezanı duyduğunda, bu kutsal ilanı ve çağrıyı sadece Sünni vatandaşlara aitmiş gibi kabul etmez, kalbinin derinliklerinden gelen bir avazla “aziz Allah, şefaaat ya Rasulallah” der.

Ne yazıktır ki cami ile cem evinin aynı bahçede olmasından rahatsız olan çevreler, cemevlerinde Kur'an okutulmamasından, cenaze namazı kıldırılmamasından rahatsız olmuyorlar. Birilerinin çıkıp; “Arabın Ali'si bize lazım değil; Zonguldak kömür işletmelerindeki işçi Ali bizim Ali'mizdir” diyen Ali'siz Alevicilerden rahatsız olmuyorlar. Soruyorum; acaba protestoları yapan kardeşlerimizin bu protestoları organize ve teşvik edenlerin Almanya'nın Stuttgart şehrinde kurulan Alevi-Hıristiyan Derneği'ni de teşvik ettiklerinden haberleri var mı? Aleviliğin ayrı bir din olduğunu, Çanakkale ve İstiklal Savaşı'nda hepimizin vatanı için kahramanca savaşmış Alevilerin Anadolu'da azınlık olduklarını söylediklerinden haberleri var mı?
Dikkat edilirse, cami cemevi projesine karşı çıkan Alevi ve Sünni'ler aynı noktada birleşiyorlar. Her ikisi de Aleviliğin Müslümanlık olmadığını iddia ediyorlar. Alevi cenahtan bu projeye karşı çıkanlar; “Hakk Muhammed Ali” çizgisindeki bir Aleviliği kabul etmiyorlar. Aleviliğin İslam dışı olduğunu savunuyorlar. Sünni cenahtan projeye karşı çıkanlar ise hala Alevilerin Müslüman olmadığını düşündükleri için kestiğini yemiyorlar, kız alıp kız vermiyorlar, Alevi'den alışveriş etmiyorlar, Alevi işçi çalıştırmıyorlar, oğlunun kızının Alevi ile arkadaşlık yapmasına müsade etmiyorlar…

Cami, cemevi, aşevi projesini hayata geçiren Alevi ve Sünnileri tebrik ediyorum. Biliyorum ki; bu proje ile cemevinde “ferman-ı Celil, kurban-ı Halil, tığ-ı Cebrail, itaat-ı İsmail” diyerek kurbanlarını tığlayan Alevilerin rıza lokmaları hep birlikte yenecek, Muharrem ayında cami ve cemevinin ortak kullandığı avluda tekbir ve salavatlarla “aşure” kaynatılacak, okunan mersiyelerle şüheda-i Kerbela için gözyaşı dökülecek. Camide Kur'an ile birlikte Ehl-i Beyt de anlatılacak. Konferans salonunda düzenlenecek konferans ve panellerle cehalet tufanı ortadan kaldırılarak, Ehl-i Beyt'in ilim gemisine binilecek ve düşünce karanlığına ışık tutulacak. Gerçeğe şahit olan tüm canlar “hü” diyecek ve gönüllerine Hakk'ı mihman (misafir) eden Alevi ve Sünni'ler, Ali gibi Muhammed Mustafa'ya yar olacak. Eskiden olduğu gibi kütüphanede veya konferans salonunda Hz. Ali'nin Cenknameleri, Ebu Müslim el-Horasani'nin Müslimnamesi, Seyyid Sarı Saltuk Gazi'nin Saltuknamesi ve Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin Velayetnamesi okunacak.

Prof. Dr. Osman Eğri -
Haber 7 (Hitit Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü)
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı çerağ 0 501 06-28-2017 01:23 AM
Son Mesaj: çerağ
  Cami-cemevi projesine yönelik iddianame düzenlendi çerağ 0 639 02-28-2017 01:20 AM
Son Mesaj: çerağ
  Şark Projesi’ne dikkat çerağ 0 996 07-04-2016 10:52 PM
Son Mesaj: çerağ
  Cami ve Cemevi Yanyana çerağ 0 762 02-20-2016 10:00 PM
Son Mesaj: çerağ
  Türkmen Aleviler, Cami-Cemevi projesi iptaline tepki gösterdi çerağ 0 801 12-25-2015 10:16 PM
Son Mesaj: çerağ
  Cami-cemevi projesi birleştirme değil ayrıştırmadır Admin 0 1,368 11-23-2013 01:59 PM
Son Mesaj: Admin
  Alevi köylerine cami yapma projesi Admin 0 1,937 11-15-2013 03:12 AM
Son Mesaj: Admin
  Cami ve Cemevi Aynı Anlama Gelir bektasi 0 1,761 10-30-2013 03:39 AM
Son Mesaj: bektasi
  Belkıs Akkale: ‘Cami-Cemevi Projesi Çok Güzel’ bektasi 0 1,579 09-30-2013 01:40 AM
Son Mesaj: bektasi
  Alevi barışı ya da cami-cemevi Admin 0 1,152 09-23-2013 01:04 AM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir