Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cem Evi aşuresine büyük ilgi
11-22-2013, 01:58 PM
Mesaj: #1
Cem Evi aşuresine büyük ilgi
Gemlik Hacı Bektaşi Veli Kültür Dayanışma Derneği ve Cem Evinin düzenlediği aşure programı, yoğun ilgi gördü.

Dernek Başkanı Ahmet Gazi Memiş ve yönetiminin ev sahipliği yaptığı Kurban ve aşure programına Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, İlçe Emniyet Müdürü vekili Ramiz Erçetin ve Gemport Genel Müdürü Mehmet Yıldırım'da iştirak etti.

SİYASET VE DERNEKLERDEN YOĞUN İLGİ

Kurban ve aşure programı, siyaset ve sivil toplum kuruluşlarından da ilgi gördü. Ak Parti İlçe Başkanı Necdet Yılmaz, ilçe yönetimi, CHP İlçe Yönetimi, MHP İlçe Başkanı Osman Durdu, ile yönetimi ve Belediye Başkan Adayı Adnan Bıyıklı, Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Sedat Özmen ve ilçe yöneticileri de katılırken, Gemlik'te faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve derneklerin temsilcileri de programa ilgi gösterdi.
ALEVİ KÖYLERİNE CAMİ İSTEMİYORUZ
Büyük bir katılıma sahne olan kurban ve aşure programın, ilk sözü Gemlik Hacı Bektaşi Veli Dernek Başkanı Ahmet Gazi Memiş ''Biz aleviler, 1400 yıl önce meydana gelen acıyı, 1400 yıl sonra hala içimizde yaşıyoruz. 1400 yıl daha geçse yine de, bu gün yaşanmışçasına içimizde hissedeceğiz.

Bizim devletimizden bazı isteklerimiz var. Öncelikle alevi köylerine cami yapılmasın. Zorunlu din dersleri kaldırılmalı. Cem evleri ibadet hane statüsüne bir an önce alınmalı. İsteklerimiz sadece eşit yaşam hakkıdır. Programımıza destek veren ve iştirak eden herkesten Allah razı olsun'' dedi.

Alevi Dedesi Kazım Asma ise Kerbela olayının ve o günden bu güne yaşananların önemi ile beraber, aşurenin ve kurbanın manasını anlattığı konuşma gerçekleştirdi.

GEMLİK'E BİR CEMEVİ AZ GELİYOR

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ise ''İslam aleminin 1400 yıl önce yaşadığı acı bu gün hala zihnimizdedir. Bizler tabi ki, Hz. Hüseyin'in safıyız. Allah (c.c.) kimseyi Yezit'in yandaşı yapmasın.

Gemlik'te faaliyet gösteren Hacı Bektaşi Veli Derneği ve Dersimliler Derneği Alevi-Sünni kardeşliğini pekiştiren ana unsurlar olmuştur. Buradan kendilerine teşekkür ediyorum. İhtiyacınız, ihtiyacımızdır. İstekleriniz ise, isteklerimizdir. Şu kalabalıktan görüyorum ki, bina yenilenmiş olsa da, Gemlik'e bir Cem evi yetmiyor, ikinci bir Cem evi şart. Hep beraber Allah'ın izniyle bunu da yaparız. Büyükşehir dönemimde Kestel'deki Cem Evinin planlara işletilmesine katkım olmuştu. Gemlik'te de Cem Evini planlara 'İbadet alanı' olarak işletmek bizlere nasip oldu.

Programı düzenleyen ve Kerbela acısının yeni nesillere aktarılmasında pay sahibi olan herkese teşekkür ediyorum'' şeklinde konuştu.

Gemlik Hacı Bektaşi Veli Kültür Dayanışma Derneği ve Cem Evinin düzenlediği aşure programı, yoğun ilgi gördü.

Son sözü alan Gemlik Kaymakamı Cahit Işık ''Gemlik Cem evinin yeni yapısı gayet güzel olmuş. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Hala Yezit'lerin soyu tükenmemiştir. O günlerde olduğu gibi, şimdi de özellikle ülkemizde milleti birbirine düşürmek isteyen, nifak tohumları eken iç ve dış mihraklar var. Bizler Hz. Hüseyin'in safında olduğumuzu hatırlayacak ve bunlara fırsat vermeyeceğiz'' diyerek sözlerini sonlandırdı.

bursadabugun.com
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Almanya’daki Aleviler Türkiye’deki sorunlara çok daha ilgi gösteriyor çerağ 0 829 07-15-2016 07:03 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Kültür Şenliği'ne Büyük İlgi bektasi 0 1,282 08-20-2013 01:36 AM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir