Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cemevi’nin temeli 2016’nın ilk aylarında atılıyor
12-11-2015, 10:55 PM
Yorum: #1
Cemevi’nin temeli 2016’nın ilk aylarında atılıyor
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Alevi Kültür Dernekleri Cemevi’nin temelini, 2016’nın ilk aylarında atacaklarını duyurdu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Alevi Kültür Dernekleri Adana Şubesi 10 Olağan Kongresi’ne katıldı. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongrede, Şube Başkanı Murtaza Moroğlu’nun ardından konuşan Başkan Hüseyin Sözlü, Anadolu’nun Müslümanlaşmasında, İslamlaşmasında Alevi Erenleri’nin büyük emeği bulunduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DE HERKES KERBELA MAZLUMLARININ YANINDADIR
Başkan Sözlü, “Bu coğrafya Alevi kültüründen hiç uzak kalmamıştır. Bu coğrafyanın bize vatan oluşunda, Alevi kültürünün büyük emeği ve katkısı vardır. Anadolu’ya gelen Hacıbektaş’lar, Yunus Emre’ler, Alperen’ler, Durhasandede’ler, duruşlarıyla, ahlaklarıyla, insan sevgileriyle bölgeyi İslamlaştırıp, bize vatan etmişlerdir. Elbette Ehlibeyt İslamı, Peygamberimizin damadı, amcasının oğlu Hz. Ali’nin çizgisidir ki; Ehlibeyt inancı bizim inancımızın özüdür, ta kendisidir. Türkistan coğrafyasından buraya kadar bakıldığında da, aslında Türk Müslümanlığı’nın da bizzat kendisidir. Kur’an’ın özünü ifade eden, dogmalardan ve hurafelerden ayrı bir İslam anlayışı zaten Hz. Paygamberimizin de bize öğütlediği İslam anlayışıdır. Bunlar bizim ortak paydamız. Kerbela şehitleri milletimiz için yücedir. Alevi, Sünni fark etmez, Türkiye’de herkes Kerbela’nın mazlumlarından yanadır. Anadolu Müslümanlığı aslında hep Ehlibeyt’ten yana olmuştur, Kerbela’nın mazlumlarından yana olmuştur. İnşallah günümüzde bu topraklar üzerinde barışı, kardeşliği pekiştirmek, inşa etmek için de önemli mesafeleri birlikte alacağız” dedi.

CUMHURİYET DEĞERLERİ, EN ÖNEMLİ ORTAK PAYDALARIMIZDANDIR
Divan Başkanının konuşmasında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları” dediğini hatırlatan Başkan Hüseyin Sözlü, “Bu deyiş; Cumhuriyeti, Cumhuriyet değerlerini, bağımsızlık mücadelemizi, varlığımızın temellerini ihtiva eder. Böylesine bir topluluğun içinde hangi görüş ayrılığımız olabilir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları ibaresini her topluluk dile getirmiyor. Bunu söylemekten imtina edenler var. Orada milli mücadele, orada Cumhuriyet ve kazanımları vardır, bizi kaynaştıran değerler bütünü vardır. Bu çok önemli bir ifadedir ve Cumhuriyet de hakikaten net bir duruş ister. Sünniliği ya da Aleviliği terörle yan yana getirenlerin hiç birimiz tarafından tasvip edilmeyeceğine inanıyorum. Alevi-Sünni kavramlarının ötesinde, ‘Cumhuriyetçi Müslümanlar’ dediğimizde; insan sevgisinde, temel değerlerde bir araya gelmiş, kaynaşmış ve geçmişten iyi tecrübeler çıkarmış, geleceğin aydınlık Türkiye’si tanımlanmalı. İnsanlığa bunun örneği verilmeli” diye konuştu.

CEMEVİ’NİN TEMELİ OCAK YA DA ŞUBAT’TA

Alevi Kültür Derneği Cemevi’ni 2016’da yapacaklarını da müjdeleyen Başkan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti: “ Cenab’ı Allah inşallah bunu bize nasip eder. Siyasetçi gibi değil, birbirini seven, birbirine hürmeti olan insanların konuştuğu gibi konuşuyoruz. Sizin belediye başkanınızım. Yapacağımız hizmet; Müslümanlığın, Ehlibeyt Müslümanlığı’nın insanımıza hürmet noktasında bize emrettiğinin gereğidir. Gecikmiş olmakla birlikte bunu yerine getireceğiz. Adana’da yaşayan Alevilerin elbette kendi kültür ve inanç değerleri, ritüelleri varsa, onlara hürmet etmek bizim vazifemizdir. Hizmet etmek bizim için şeref olacaktır. Adana’da Cemevi’nin ocak ya da şubat ayında temelini atacağız inşallah. Bu ananızın ak sütü gibi helaldir. Türkiye için çağdaş demokrasinin dönülmez bir yol olduğuna inanıyorum. Çağdaş Demokrasi; düşüncede hür, kendine güvenen, kendisini medeni şekilde ifade eden insanların sistemidir. Bu bizim size hizmetimizdir ve bundan dolayı da Alevi topluluğu, şahsım da dahil olmak üzere, hiç kimseye borçlu hissetmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını hepimiz iliklerimize kadar hissetmek durumundayız. Adanalı olmanın şerefini, mutluluğunu, ayrıcalığını iliklerinize kadar hissetmelisiniz. Bunu birbirimize hissettirmeliyiz. Bu kıymetli topluluk Adana’nın aydınlık geleceğinde muhakkak büyük emek harcayacak ve pay sabihi olacaktır. Adana’da mutlu ve huzurlu yarınları birlikte inşa edeceğiz.”

ekspresgazete.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş “2016 Yılında Alevi Dedeleri Yurt Dışında Görevlendiril alevice 0 2,743 11-05-2016 12:22 AM
Son Yorum: alevice
  Alevi vatandaşlarımız için adımlar atılıyor bektasi 0 2,260 04-29-2016 01:23 AM
Son Yorum: bektasi
  Maraş’ta yıldırma operasyonu: Eyleme katılanlar gözaltına alınıyor, işten atılıyor çerağ 0 3,041 04-16-2016 12:13 AM
Son Yorum: çerağ
  İslahiye'de cemevi temeli atıldı çerağ 0 2,096 06-16-2015 10:57 PM
Son Yorum: çerağ
  Hacı Bektaş Veli Lisesinin Temeli Atılıyor bektasi 0 2,548 03-07-2015 04:38 AM
Son Yorum: bektasi
  İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin Temeli Atıldı bektasi 0 2,132 11-25-2013 08:00 PM
Son Yorum: bektasi
  Pınarbaşı Kasabasında Cem Evi Temeli Atıldı Admin 0 1,975 08-21-2013 03:46 AM
Son Yorum: Admin
  Şahin ve Şener, Alevi Kültür Merkezini Ziyaret Etti, Cami Temeli Attı Admin 0 2,392 08-21-2013 03:04 AM
Son Yorum: Admin
  Tarsus'ta Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültür Evinin Temeli Törenle Atıldı Admin 0 2,332 07-12-2013 03:49 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi