Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cemevi aceleye gelmesin
10-06-2013, 02:17 AM
Yorum: #1
Cemevi aceleye gelmesin
Japon Alevi antropolog Yrd. Doç. Dr. Hiroki Wakamatsu, Tunceli Üniversitesi Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı. Bingöl Üniversitesi’nin düzenlediği “Geçmişten Günümüze 1. Uluslararası Alevilik Sempozyumu”nda konuşmacıydı. Demokratikleşme Paketi’ni Aleviler için olumlu bulan Wakamatsu, “Cemevleri aceleye gelmemeli” diyor.

Wakamatsu’nun Demokratikleşme Paketi ve Alevilik üzerine görüşleri şöyle:

PAKET BÜYÜK BİR ADIM

- Demokrasi paketini olumlu buluyorum. Genel bir çerçeve çiziyor. Bu da çözüm için çok büyük bir adım. Demokrasi paketinin Aleviler’in isteklerini bir anda karşılaması mümkün değil. Bugüne kadar biriken sorunları çözmek için hiçbir şey yapılmamış ki.

İKİ TARAFTAN TEPKİ GELEBİLİR

- Cemevlerinin yasal statüye kavuşup hemen açılmasını doğru bulmuyorum. Birden olursa Sünni ve Alevilerden tepki olabilir. İki tarafta sıkıntı ve rahatsızlık doğar. Sünni kesimde cemevinin ibadethane olup olmadığı tartışılıyor. Alevilerde de cemevine karşı çıkanlar var.

PİR SULTAN ÜNİVERSİTESİ

- Başbakan Erdoğan’ın Nevşehir Üniversitesi’ne Hacı Bektaş Veli adını vermesi çok güzel ve anlamlı. Tunceli Üniversitesi’nin adı yakında Pir Sultan Üniversitesi olacak. Rektörümüz Durmuş Boztuğ, öneriyi sundu.

SÜNNİ ÖĞRENCİLER ÖNYARGILI

- Tunceli Üniversitesi’nde Antropolojiye Giriş, Kent-Kır Sosyolojisi, Uzakdoğu Felsefesi dersleri veriyorum. Tunceli Üniversitesi’nde sanıldığı gibi Alevi öğrenciler çok değil. Öğrencilerimin çoğu Diyarbakırlı, Sünni ve Şafi. Alevilik’e ve bana önyargıyla yaklaşıyorlar. Ama bunu yavaş yavaş kırıyoruz.

- Burası Alevilikle ilgili araştırma yapmak isteyenler için bir laboratuvar. Alevi olmamın nedeni, İslamiyet’in öz kaynağı olan tevhitten (her şeyin bir yaratandan geldiği inancı) gelmesi. Japonların eski dini Şintoizm’de aya, suya, dağa tapılır. Aleviler aya bakıp “Ya Muhammet ya Ali” derken tevhit nedeniyle yaratana şükrediyor.

Alevi Japon

2008’de kitabi Müslüman oldum sonra da Aleviliği benimsedim. Eşim Alevi ama ben, tanışmadan önce Alevi olmuştum. Tokyo Sophia Üniversitesi’nde Antropoloji eğitimi gördüm. 2005’te Ankara Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldum. Tez konum olan Baba Mansur Ocağı’nın Toplumsal İşlevi’ni araştırırken Alevilik felsefesiyle tanıştım, benimsedim ve Alevi oldum. Alevi sempozyumunun Bingöl’de yapılması çok anlamlı. Çünkü Dersim çok geniş bir alan. Bingöl-Kiğı, Tunceli-Kalan, Erzurum-Hınıs, Sivas-Divriği, Muş-Varto’yu kapsıyor ve bu ilçeler Alevidir.

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi