Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cemevi protokolu imzalandı
11-21-2018, 05:20 PM
Yorum: #1
Cemevi protokolu imzalandı
Hasan DEMİRBAŞ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Altınova'da yaptırdığı Cemevi ve Kültür Merkezi için Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi ile protokol imzaladı.
Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası'ndaki salonda düzenlenen Altınova Cemevi ve Kültür Merkezi İşbirliği Protokol törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, alevi örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Başkan Menderes Türel, 14 Ağustos'ta kültür merkezi ve cemevinin temel atma törenini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu cemevi için çabalarının 3-4 seneye kadar uzandığını belirten Türel, "Uygun alan bulmakta çok zorlandık. Altınova'da arazi, Kepez Belediyesi'nin projelendirdiği bir alandı, daha sonra burayı büyükşehire devretti. 2019 bütçesinde burayı hızla inşaatı tamamlayacağımızı açıkladık" dedi.


GÖĞSÜMÜZÜ GERE GERE ADINI CEMEVİ YAPTIK'
Türel, 2014 yılında düzenledikleri Alevi çalıştayında cemevi talebi çıktığını dile getiren Türel, "Dünya kenti yolunda ilerleyen Antalya dünyaya kucak açtı. Dünyanın her yerinden gelen milyonlarca insanı bağrımıza basıyoruz. Her vatandaşın ihtiyaçlarına hizmet vermek asli görevlerimiz arasında. Toplumun her kesimine hizmet vermek durumundayız. Cemevi ihtiyacını karşılamamak bizim için mümkün değildi. Bazı belediyeler cemevlerine kültür merkezi adını veriyor, cemevi demekten kaçınıyor. Cemevlerini isimlendiremeyenler bu hizmetleri kültür merkezi adı altında yapıyor. Biz doğru bildiğimizden şaşmayız, göğsümüzü gere gere buranın adını cemevi yaptık" diye konuştu.
'ATATÜRK, DEVLET VE MİLLETİN TEMELİDİR, GURURUMUZDUR'
Alevi toplumunu kendilerinin arka bahçesi görenlerin bu toplumdan gelen hizmetlere cevap veremediğini kaydeden Türel, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Alevilik üzerinden siyaset yapmadık yapmayacağız. Siyaset yapmak isteyenlere de müsaade etmemeliyiz. Bu hizmetleri Allah rızası için yapıyoruz. Devletin yanında bulunan Alevi kardeşlerimiz, hükümetimiz göreve geldiğinden beri kültürlerini özgürce yerine getiriyor. Bizi kavga ettirmeye çalışanlar sonsuza kadar bir arada yaşama arzumuzu asla bozamayacaklar. Bizi düşman etmeye çalışanlar Alevilerin hoşgörüsü altında eziliyor. Kim haklı haksız tartışmasından çıkmalıyız. Senelerce bizi Atatürk, laiklik, alevi-sünni, Kürt- Türk diye bölmeye çalıştılar. Toplumun sinir uçlarına dokunarak yangın çıkarmaya çalıştılar. Millet bu oyunları bozdu. Atatürk, devlet ve milletin temelidir, gururumuzdur."
TÜREL'E ÖVGÜ
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise söz konusu cemevinin kime verileceğine yönelik kendi aralarında sorunlar yaşadıklarını söyledi. Doğan, "Buranın kapısı alevilere, sünnilere açıktır. Bu ülke bizim, hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. Alevilerin Cumhuriyet'e tavrı çok net. Biz kimsenin inancını ötekileştirmeden herkesin özgürce yaşamasını istiyoruz. Cemevlerin hukuki statüsünün de verilmesini talep ediyoruz. Siyasi görüşü ne olursa olsun bütün yerel yöneticiler bizim için çok önemlidir. Bunlardan biri de Menderes Türel'dir, iyi ki varsınız. Bu yaklaşımın yerel yöneticilere örnek olmasını istiyorum" diye konuştu.
Gülbeng duasının okunmasının ardından protokol, Türel ve Doğan arasında imzalandı.

Hürriyet

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi