Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cemevlerine hukuki statü Alevileri kazandırır mı?
05-27-2018, 01:51 AM
Yorum: #1
Cemevlerine hukuki statü Alevileri kazandırır mı?
EĞMEYE bükmeye, evirip çevirmeye gerek yok! Doğruya doğru, AK Parti seçim beyannamesinde kullandığı, “Cemevlerine hukuki statü vereceğiz” vaadiyle sadece beni değil tüm Alevileri şaşırttı.

Neden? Çünkü iktidarda olduğu 16 yıl boyunca bir tek bu konuda, yani cemevlerine statü verilmesi hususunda çok proje üretip konuştu, çok tartıştı ama buna mukabil hiçbir şey yapmadı.

Bilen bilir, hatırlayan hatırlar... Bir dönem “Alevi açılımı” adı altında başlatılan bir proje vardı. Ve o proje kapsamında aylar süren toplantılar yapıldı. Gerek Alevi kanaat önderleri gerekse Alevi STK’larının başkanları ve ileri gelenleriyle düzenlenen toplantıların birçoğuna bendeniz de gözlemci Alevi gazeteci olarak iştirak etmişimdir. “Yiğidi öldür ama hakkını teslim et” atasözünden hareketle ifade etmeliyim ki, o proje Türkiye Cumhuriyeti’nde Alevilik, Aleviler adına tertip edilmiş en büyük projeydi. Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması için başta o dönem Diyanet’ten sorumlu olan Bakan Faruk Çelik ve Alevi Açılımı Genel Koordinatörü Necdet Subaşı’nın çabalarına ben ve benim gibi tüm katılımcılar bizzat şahit olmuştur.

Ancak olmadı! Olamadı. En başında büyük samimiyetle başlatılan ve samimiyetle ilerletilen proje bir türlü sonuca vardırılamadı. Sanki gizli bir el, gizli bir güç projeyi dikkatle uzaktan izledi ve bir yerinde de “Tamam artık, bu kadar yeter!” deyip o güne değin yapılan bütün çalışmaları bir torbaya koyup çöp bidonuna tıktı.

O vakitten sonra da zaten arası limoni olan Aleviler, oyalandırıldıkları, kandırıldıkları hissine kapılıp AK Parti ve iktidarına eskisinden daha keskin bir mesafe koydu.

Hülasa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı seçim beyannamesinde yer alan cemevlerine yasal statü vaadi, vaktinde küstürdükleri, kırdıkları Alevilerin yönünün yeniden AK Parti’ye dönmesine önayak olur mu bilemem? Benim bildiğim, daha doğrusu gördüğüm tek şey, o dönem etrafını saran “istemezükçü” kafalar yüzünden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevi açılımı projesini rafa koymasından duyduğu pişmanlık ve bu pişmanlıktan hareketle Alevilerle yeniden arayı bulmak için gövdesinden yeni koparılmış bir zeytin dalı uzattığıdır.

haberturk.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cemevlerine statü çözüm mü? çerağ 0 1,781 03-30-2016 02:55 AM
Son Yorum: çerağ
  Cemevlerine hukuki statü çerağ 0 1,885 11-28-2015 03:04 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilerin hukuki talepleri yerine getirilmeli Admin 0 1,919 07-03-2015 06:30 PM
Son Yorum: Admin
  Cemevlerine yasal statü istediler çerağ 0 2,225 06-18-2015 09:57 PM
Son Yorum: çerağ
  Statü ve Alevilerin hayal kırıklığı Admin 0 1,965 10-14-2013 03:06 AM
Son Yorum: Admin
  Hadi gönderin cemevlerine polislerinizi Admin 0 2,095 09-21-2013 01:40 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi