Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CHP, TÜİK'in tartışmalı anketini Meclis'e taşıdı
11-30-2013, 06:58 PM
Mesaj: #1
CHP, TÜİK'in tartışmalı anketini Meclis'e taşıdı
Türkiye İstatistik Kurumu’ nun (TÜİK) Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda yaptığı ‘dini hayat’ araştırması tartışma konusu oldu.

Araştırma çerçevesinde, vatandaşlara dini, mezhebi, herhangi bir tarikat ya da oluşuma mensup olup olmadığına ilişkin sorular yöneltiliyor. Anketi Meclis’e taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Tayyip Erdoğan’a “Başbakan olarak bu anket çalışması ile ilgili olarak bilginiz var mıdır? Sorular insanlar arasında bir tür din, ırk, soy, mezhep ayrımı yapıldığının bir göstergesi midir?” diye sordu.

Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği bilgiye göre TÜİK’in 37 bin 624 örneklem aile üzerinde yapmayı planladığı ankette, vatandaşların özellikle dini eğilimleri ve bu eğilimler doğrultusunda hayata bakış açıları sorgulanıyor. Evlerin kapılarını çalan TÜİK rozeti taşıyan görevliler, kapıyı açan ev sakinlerine bir anket yaptıklarını ve ankete cevap vermeleri gerektiğini belirtiyor. Çalışmanın Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa yürütüldüğü ifade edilen ankette, “Hangi dine mensupsunuz? Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz? Alevi misiniz, Sünni misiniz? Alevilik, Bektaşilik, Kadirilik gibi oluşumlardan birine mensup musunuz? Allah’ın varlığına inanıyor musunuz?” gibi sorular yer alıyor. Vatandaşların kendilerini ait hissettikleri din ve mezheplere olan bağlılığı ise şu sorularla tespit edilmeye çalışılıyor: “Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız? Vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız? Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz? Birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz? Az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır? Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mıdır? Sizce köpek giren eve melek girer mi? Dini kimden öğrenirsiniz? Aileniz ne kadar dindardır? Hangi dine mensuptur? Oruç, hac, zekat, fitre, kurban kesme gibi ibadetlerle ilgili durumunuz nedir? Ne sıklıkla dua edersiniz? İbadetlerinizin kazasını yapar mısınız? Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz? Miras paylaşımında erkeklere iki kat pay mı verirsiniz? Laiklik İslam’ı özgürce yaşamanın teminatı mıdır? Ne zaman dua edersiniz? Loto oynar mısınız? Misafirlikte kadınlar ve erkekler aynı mı oturursunuz?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TÜİK anketinde yer alan soruların talimatının kim tarafından verildiği ve neyin amaçlandığı konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması talebiyle soru önergesi hazırladı. Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede Başbakan’a şu soruları yöneltti: “TÜİK’in başlattığı anket çalışması Diyanet İşleri Başkanlığı’yla ortaklaşa mı yürütülmektedir? Yürütülmekte ise böyle bir anket çalışmasının yapılması talimatını kim ya da hangi kurum vermiştir? ‘Hangi dine mensupsunuz? Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz? Alevi misiniz-Sünni misiniz? Alevilik, Bektaşilik, Kadirilik gibi oluşumlardan birine mensup musunuz?’ gibi sorular toplumda derin bir ‘mezhepsel ayrımcılığa’ sebep olmayacak mıdır? Başbakan olarak bu anket çalışması ile ilgili olarak bilginiz var mıdır? TÜİK, 2013 yılı Tüketici Fiyatları Endeksi’ni (TÜFE) yukarıda yer alan soru örnekleri ile mi belirlemektedir? Yukarıdaki sorular insanlar arasında bir tür din, ırk, soy, mezhep ayrımı yapıldığının bir göstergesi midir?”

TÜİK’ten yapılan açıklamada ise söz konusu anketin TÜFE araştırması olmadığı belirtildi. Anketin daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi doğurultusunda hazırlanan ‘dini hayat’ araştırması olduğu aktarıldı.

Zaman
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  20 yaşındaki Alevi erin şüpheli ölümü Meclis gündeminde çerağ 0 282 01-07-2018 12:41 AM
Son Mesaj: çerağ
  Meclis toplantısında oy birliğiyle alınan kararı Alevi vatandaşlar sevinçle karşıladı çerağ 0 665 08-13-2016 01:21 AM
Son Mesaj: çerağ
  Caminin yanıtı Meclis'te: Salayı veririz cemevi demeyiz çerağ 0 755 07-04-2016 01:59 AM
Son Mesaj: çerağ
  "Alevi inancı çürümüş" diyen yazar meclis gündeminde çerağ 0 746 07-02-2016 12:53 AM
Son Mesaj: çerağ
  Chp’li vekillerden alevi kurumlariyla meclis’te 'afad kampi' toplantisi çerağ 0 845 05-11-2016 11:49 PM
Son Mesaj: çerağ
  AK Parti'den Maraş'taki tartışmalı sığınmacı kampına savunma çerağ 0 911 04-08-2016 01:42 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevilik tartişmasi meclis’e taşindi çerağ 0 781 03-23-2016 12:36 AM
Son Mesaj: çerağ
  Cemevi’ne saldırı Meclis gündeminde çerağ 0 791 01-31-2016 12:38 AM
Son Mesaj: çerağ
  CHP, Alevi köylerine yönelik baskıları İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na taşıdı çerağ 0 769 12-31-2015 01:26 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi askerlere cemevinde tören düzenlenmemesi meclis gündeminde çerağ 0 1,093 08-29-2015 04:40 AM
Son Mesaj: çerağ

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir