Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Coğrafik olarak Aleviler
08-03-2013, 02:39 AM
Mesaj: #1
Coğrafik olarak Aleviler
Coğrafik olarak Aleviler, daha çok Türkiye’de (yaklaşık 20 milyon) ve az miktarda da Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşarlar. Danimarka’da Türkiyeli göçmen işçilerin yaklaşık %10’unun Alevi inancına mensup olduğunu tahmin ediyoruz. Danimarka’da DABF bağlı, Randers, Aarhus, Hedensted, Odense, Slagelse, Ringsted ve Brøndby/Kopenhag şehirlerinde Alevi Kültür Merkezleri bulunmaktadır. Tarihte uğradıkları çeşitli baskı ve katliamlardan dolayı Aleviler, inanç ve kimliklerini açıklamaktan bazen çekinmek zorunda kalmışlardır.

Alevilik deyimi genelde İslam dünyasında Hz. Ali[12] ile bağdaştırılır ve Alevilik deyimi ve Ali ile ilgili tarikatlara sıkça rastlanılır. Fakat Anadolu Alevi-Bektaşiliği bazı İslam’i kaynak ve terimleri kullansa da, bilinen İslam’dan hem tanrı anlayışı hem de inançsal pratikleri (ibadet) bakımından tamamen ayrıdır.

Örneğin Aleviler İslam’ın 5 şartı olan; Oruç, namaz, zekat, haç[13], kelimeyi şahadete uymazlar, kendilerine özgü ayrı bir inanç ve ritüelleri (ibadeti) vardır. Alevilikte olan örneğin CEM[14] ibadeti, semah,[15] musahiplik[16] vb. gibi kurumlar bilinen İslam’da yoktur.
Bu anlamda Aleviliği kısaca kendine özgü sosyal ve inançsal bir anlayış olarak tanımlayabiliriz. İslam’la ilgisi olmasına rağmen Alevilik İslam’da Sünni[17] ve Şia[18] anlayışından oldukça farklı özellikler taşımaktadır. Tarihsel-sosyal-kültürel ve mitolojik[19] etkenlerle, Alevilik sürekli insandan yana, dinamik bir gelişme göstermiş ve en kutsal canlı kabul ettiği insana yakışan her öğretiyi-kültürü içselleştirmiştir, kendinde toplamaya çalışmıştır. Bu da Aleviliğe tarihte yaşadığı zulme ve katliamlara rağmen, kendine özgü bir inanç hüviyeti kazandırmıştır.

kaynak: Danimarka Alevi İnanç Toplumu
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Doğa bilimi olarak Alevilik: Hz. Ali ve Astro ALi çerağ 0 1,454 11-17-2015 01:37 AM
Son Mesaj: çerağ

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir