Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dedeler konuşsun
10-22-2016, 08:26 PM
Yorum: #1
Dedeler konuşsun
Almanya’nın Stuttgart kentinde bir grup Türk işadamı tarafından dört yıldan bu yana düzenlenen ve vatandaşlarımız tarafından da büyük ilgiyle karşılanan „Ramazan da Bizim Muharremde Bizim“ buluşmalarının sekizincisinde „Kuran Tilaveti“ krizi yaşandı.

Arena Kültür Merkezi’ndeki Muharrem Matemi programında Kur’an ve Ezan okunmasına Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu AABF çatısı altındaki Baden Württembegr Alevi Derneği’nden ve Stuttgart Alevi Kültür Merkezi SAKM’den tepki geldi.

Sosyal medya üzerinden eleştiri yağdıran stk üyeleri ve Alevi Sünni buluşmaları düzenleyen heyetteki gazeteci Salih Şahin arasında gerginlik yaşandı.

Konuya ilişkin Aktuell Gazette’de eleştirilere yanıt veren Şahin „Dedeler konuşsun. Hiç kimse kafasına göre Aleviliği uydurmasın“ dedi.
Salih Şahin’in yazısından satırbaşları şöyle:
„Bugüne kadar 8 defa yapılan, Stuttgart’ta Alevi ve Sünni iş adamlarının Ramazan‘da ve Muharrem’de ortak organize ettiği iftar-oruç açma programlarını Mustafa Göğüş, Binali Özoğul, Yahya Kızılaslan ve ben Salih Şahin başlattık. Bu programların gerçekleşmesine destek için sponsor olan onlarca Alevi Sünni işadamı bize katıldı. Katkı sunan herkesten Allah razı olsun. Bu yıl iftar programı Ramazan‘da yapıldıktan sonra 12 Ekim 2016’da Muharrem matemi oruç açma programı yapıldı.

Hz Hüseyin’in ve Ehli Beyt’in mateminin yaşanacağı programda Kuran okundu. Oruç açmak için ezan okundu. Oruçlar açıldı. Dedemiz geldi. Muharrem mateminin nedenini, Kerbela’yı bir güzel anlattı. Salonu doluran gönül dostları, Hak, Muhahamed, Ali, Hz. Hüseyin, Ehli Beyt ve 12 imam ile ilgili Kuran’dan ayaetlerle Alevilik ile ilgili bilgilerine bilgi kattılar. Hoşgörü, sevgi ve barış dininin güzelliği ile kendimizi tekrar yüzleştirip, insan olmanın, insan kalmanın bilgileri ve dualarıyla programdan ayrıldık. Emeği geçen, katkıda bulunan ve programa katılanlara çok teşekkür ederim.

Program sonrasında sosyal medyada Facebook üzerinden programda Kuran ve Ezan’ın okunmuş olmasından dolayı AABF’ye bağlı BW Alevi Derneği Başkanından eleştiri geldi. Programı yapan insiyatifte bulunan Alevi arkadaşım Binali Özoğul, ben, programa katılmış olan alevi arkadaşlar böyle bir eleştirinin gereksiz olduğunu söyleseler de tartışma alevlendi. Ben Alevi inancının tek bilirkişisi „Dedelere soralım“ önerisi getirdim. Bu önerime sosyal anlamda yaptığı faaliyetlerle her zaman takdir ettiğim SAKM üyesi bazı isimler hakaret, iftira ile cevap verdiler. Sindirmeye çalıştılar. Sosyal Bilimler, Örgütsel Davranış ve Yöneticiliğin başka inanç konusunun, Aleviliğin başka konular olduğunu, bu alan ile ilgili konular için Dedelere sormak, bilgilerine başvurmak noktasında buluşmak için çok uğraştım. Tabi gün içinde başlayan tartışma gece geç saatlere kadar sürdü. Ve sonuçta SAKM üyesi özür dilemese de, Baden-Württemberg Eyalet Alevi kültür Merkezleri Başkanı İlyas Çağla’nın da müdahalesiyle konunun Analara ve Dedelere sorulması ve cevabının alınmasında hemfikir olunmasıyla nokta kondu. Bundan sonra Alevilik ile ilgili konuşacak olan tek otorite Analardır. Dedelerdir. Kimse kafasına göre Alevilik uyduramaz. Uydurmamalı. Alevilik ile ilgili konulara Analara, Dedelere başvurmalıyız. Dedelerimizin sesi daha gür çıkmalı. Dedelerin alevileri konuşmalı.
Bunun için hepimizin İnanç Kurumu Başkanlığı‘na desteğimiz, saygımız ve inancımız tam olmalı.“

Stuttgart – Yeni Posta

alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi dedeler isytan etti: İmamlar kadar maaş almak istiyoruz çerağ 0 1,974 04-06-2016 10:07 PM
Son Yorum: çerağ
  Demirel, Menderes’in olduğu meclislerde son derece önemli Alevi dedeler vardı bektasi 0 3,080 06-19-2015 08:21 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi