Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DİDAR ANA
05-22-2015, 08:24 PM
Yorum: #1
DİDAR ANA
DİDAR ANA
( Didar Şahin)

Sivas-Zara’nın Zeyve (İki Değirmenli)Koyu nde Ağa ile Gulcicekten doğma: Batıni olarak’’Ehlibey t Okulunda yetisen mücerret:Allah Dostu Didar Ana…

İbadet ve sohbetlerinde:
Her seyin bası Allah:dunya dua uzerinde kurulu.Her ise Besmele ile basla.Allah,yal varanın Tanrısıdır.Sıdk ile (gonulden )cagır.Ozelikle seher vaktinde ,dilek kapıları acık iken ibadet et.
Fen kerameti gececek.Oku,cal ıs,ilim yap.İlim yapmak ve dogru calısmak da ibadettir.
Kul hakkı yeme:devlet malını koru.Helal kazan.Kul hakkı ile Hak Divanı’na gitme:affı yoktur.Devlet malında tuyu bitmedik yetim hakkı var:yiyen iflak olmaz.
Yalan,iftira ve dedikodudan sakın.Duymadıgı nı duydum,gormedig inı gordum deme.Kimseye iftira etme .Kapı dinleme.
Gonul yıkma; iyilikte comert ol.Gonul Kabedir.Kisinin ayıbını yuzune vurma.yetim ve yoksullara,yold a ve darda kalanlara yardım et;ama ettim deme.Cennetin kapısını comertler acar.
Ana,baba ve komsu hakkı onemli.Onları kırma;her zaman hayır dualarını almaya calıs.
Bir seye ne cok sevin,nede cok uzul.Bir isin onune degil sonuna bak.Bir anda herseyi var edende Alah’tır yok edende.Sonu olum,unutma.
Alcak gonullu ol.Turab ol.Kibirlenme .Kibir imanın dusmanıdır.Kims eye saygıda kusur etme.
Nefsine terbiye et.Eline,diline ,beline sahip ol.Asırılıklard an sakın.Sabırlı ol;sabırdan selamet,selamet ten rahmet dogar.Kimseye cekememezlik yapma.
Musahiplik ve kirvelik onemli. Bu tur ‘’yol ve ‘’dunya –ahret ‘’ kardeslıgı kurulmadan once sartlarını ogren ve yerine getirebilecegin den emin ol.
Ehl-i Beyt’i ornek al.Hic birsey,seni Hak’kın ve haklı’nın yanından ayırmasın.Kerbe la’yı hatırla.
Allaha guven.Gam yapma(uzulme) Hakkında hayırlısını dile.Herseyde bir hayır ara.Bir kapı kapanırsa,bir baska kapı acılır.Dogrunun yardımcısı ve sahipsizin sahibi Allah’tır unutma. Ona sıgın.
Ve benzeri nice tespit ve ogutlerde bulunan ve her soyledigi kendi inanc ve davranıslarında eksiksiz sergileyen Ornek Didar Ana……
Heran’ı mucizat dolu hayatı ile,cevresinin karsılıksız ISIK veUMUT KAYNAGI Didar Ana…

‘’EL ELE,EL HAK’KA Didar Ana..

http://www.zohreanaforum.com/turbelerimi...r-ana.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10-01-2015, 05:16 PM
Yorum: #2
RE: DİDAR ANA
[Resim: didar.jpg]

Didar Ana

Ehlibeyt erenlerinden Didar Ana'mız 9 Kasım'da gayba girmistir. 9 Kasım'da Didar Ana aşkına bir günlük yası matem orucu tutmaktayız..Di dar Ana'mıza ve gerçekleri bizlere bildiren Pir Zöhre Ana'mıza aşk ile niyazımız olsun..Hak tutulan yası matemlerimizi kabul eylesin..
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10-01-2015, 05:17 PM
Yorum: #3
RE: DİDAR ANA
Bir bahar günü, derenin kıyısında Didar Ana ve dede sohbet ederlerken kurbağalarla ilgili bir mevzu olmuş. Dede ne demiş,ne olmuş orası hayali fakat her ne dediyse Didar Ana hikmetini dualarıyla göstermiş.
Şahit olunmuş ki o an,derede ne kadar kurbağa varsa,aynı anda kıyıya çıkmaya, dedenin üstüne gelmeye başlamış.Dede yalvarır olmuş,gelmesinl er,korkuyorum diye..

Didar Ana gülümsemiş..

Gece gündüz dua eden, dua ederken kendinden geçen, okuma yazması olmadan, gördüğü rüyalarıyla Hak yoluna eren, güzelliği dillere destan, nur yüzüne bakılmaya doyulmayan, al yanaklarının allığını hiç kaybettiği, Hak yolundan başka yol bilmeyen, İnsan-ı naçar, İnsan-ı kamil bir güzel insandır Didar Ana.
Yaşadığı dönemlerde insanlara doğruyu, iyiyi öğretmeye çalışmış, kendini Dünyevi her zevkten arındırmış, mütevazılığıyla dillere destan olmuştur.Etrafı nda ki insanlara yardım elini uzatmış ve sanırız ki hala bizler için dua etmektedir.

Sözleri ve hikmetleri dışında geride bir vesikalık resmi ve bir de türbesi kalmıştır.Bilen ler bilir nerededir..Gerç ektir ve daimi gönüllerdedir…
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10-01-2015, 05:18 PM
Yorum: #4
RE: DİDAR ANA
ASKER

Yine böyle,herhangi bir günden farksız, gelin Didar Anayı ziyarete gitmiş, akşam olmuş, köye yağabilecek tüm kar sanki o akşam yağmış, insanlar birbirine yakın evlerde bir araya gelmiş, evlerini sıcak tutabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalışmışlar.

Gelin, eşinin asker yolunu gözlemekte, geri dönüşünü hayal etmekteymiş.Uzu nca bir zaman eşinden habersiz öylece beklemiş. O zamanlar malum asker ne zaman döner, askerlik ne kadar sürer gibi soruların cevabı bilinmezmiş.Sad ece beklenir, beklenirken bolca özlenirmiş.

Akşamın bir anında,şahit olunur ki,Didar Ana evindekilere seslenmiş. “Yollara düşün,askerimiz geliyor.Yollar kapanmış, gelemiyor, kardan yönünü yolunu kaybetmiş.”

İşte o an ev halkı alelacele dışarı çıkmış. Seslene seslene köyün girişine doğru birbirlerinden yardım alarak ilerlemeye başlamışlar.

Asker karların arasında bulunmuş ve eve getirilmiş.

http://www.zohreanaforum.com/turbelerimi...r-ana.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi