Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doğan: Cemevi İbadethane Statüsündedir
05-26-2015, 03:29 PM
Yorum: #1
Doğan: Cemevi İbadethane Statüsündedir
Yalova Belediyesi ve Cem Vakfı işbirliği ile projelendirilen Yalova Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli, düzenlenen bir törenle atıldı.

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapısını eleştirdi. Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan için ise "Otoriter bir tavır takınan Sayın Cumhurbaşkanımı z bile Diyanet İşleri Başkanı'na eğer Sayın Bardakoğlu gibi direnirse söz geçirebilme gücüne sahip değildir." dedi.

Yalova Belediyesi ve Cem VakfıYalova Şubesi işbirliğiyle yapımı gerçekleştirile cek olan ve mimarisiyle Türkiye'de ilk olacağı belirtilen Yalova Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı. Törene Yalova Vali Yardımcısı Atilla Selami Abban, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, CHP YalovaMilletvek iliMuharrem İnce, CHP İstanbulMilletv ekiliSabahat Akkiraz, AK PartiTokatMille tvekiliDilek Yüksel, Cem Vakfı Genel Başkanı İzzet Doğan, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol konuşmaları sırasında açıklamalarda bulunan CHP YalovaMilletvek iliMuharrem İnce, Alevilere haksızlıklar yapıldığını dile getirdi. İnce, Karadeniz gezisi sırasında yaşadığı bir olayı şu sözlerle anlattı: "Farklı inanç gruplarından gelebiliriz. Kimse kimsenin hakkını yemeyecek. Rize'de partimin toplantısında 'Ula uşaklar ha bu Alevilerin hakkını yiyirik' dedim. Nasıl dedi? 'Onlar da vergi veriyor biz de' dedim. 'İmamın maaşını devlet veriyor, cemevine bir katkı sağlamıyor. Bunda adaletsizlik yok mu?' dedim. Döndü oradan birisi 'Ula yiyirik' dedi. Bunu yemeyeceğiz. Türkiye'de kardeşliğin tam olarak sağlanması için eğer bir cuma günü camide bu cemevi için para toplanabilirse helal olsun o zaman Türkiye'ye."

İZZETTİN DOĞAN: CEMEVLERİ İBADETHANEDİR

Cemevlerinin ibadethane sayılabilmesi statüsünün uluslararası mahkemelerce defalarca onaylandığını söyleyerek konuşmasına başlayan Cem Vakfı Genel Başkanıİzzettin Doğan ise "Cemevleri ibadethanedir. Hükümetin yaptığı itiraz reddedilmiştir ve kesinleşmiştir. Bunu sayın Davutoğlu ile de konuştum. 'Hocam gerekeni yapacağız, şu seçimler geçsin' dedi. Hep bu sözü duydum yıllardır. Şimdi biz bir şey yapmaya kalksak 'Hükümet Alevilere seçim rüşveti veriyor' diyecekler müsaade edin gerekeni yaparız diyorlar ama 12 yıl geçti söyledikleri zamandan. Bir değil birkaç seçim geçti. Bunun için daha sağlam temellere oturtmak açısından uluslararası mahkemelerde konuyu hükme bağladık. Ne Alevilere, ne başka inançlara kaçamak yapamayacak hükümetler. Yurttaşların inançlarını özgürce ifşa etmelerine engel olamayacaklar." diye konuştu.

'DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI SİZİN DÜŞÜNCENİZE KARŞI OLUYORSA DİYANET'İ AŞMANIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzet Doğan, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: "Birkaç gün önce Diyanet'ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet sözcüsü olarak yaptığı açıklamada tam 180 bin personel bulunduğunu söyledi. Bilmiyorum milletvekilleri miz biliyorlar mı? 180 bin kişi, 120 bine yakın camii ve 24 saat propaganda yapacak olan bir mekan emirlerinde. Türkiye'de demokratikleşti rme olayı Diyanet İşleri Başkanlığı statüsü yeniden düzenlenmeden sadece din hizmetleriyle, hiyerarşik bir dizi içinde olmaksızın, herkesin kendi inancını diledikleri şekilde kendi taraftarlarına inançlarını öğretmeye çalışmalarına imkan verecek bir sistem yeniden yürürlüğe konmadan bu Diyanet İşleri Başkanlığı ile siz siyaseti sağlıklı yürütemezsiniz. Çünkü istediğiniz kadar siyaseten güçlü ve haklı olunuz. Eğer Diyanet İşleri Başkanlığı sizin düşüncenize karşı oluyorsa Diyanet'i aşmanız mümkün değildir. Ben bir hukuk hocası olarak bunun deneylerini bizzat kendim yaptım. Yumuşak görünen bir zat bile Sayın Demirel, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller 'Hocam bize yüklenme. Biz aldığımız oylarla bu makamlara gelebilen insanlarız. Ama bu makamlara gelebilmek için Diyanet'i karşımıza alamayız' dediler. Söz birliği yapmışçasına bunu söylediler. Mehmet Görmez'den öncekiDiyanet İşleri Başkanımız Bardakoğlu idi. Sayın Cumhurbaşkanımı z o zaman başbakandı. 'Hocam ben Alevilere bir iftar vermek istiyorum. Orada da Alevi yurttaşlara verilecek haklarla ilgili bir deklarasyon yayınlamak istiyorum' dedi. Sayın Başbakan memnuniyetle, şereftir ama hangi hakları vermek istiyorsanız önce halkın huzurunda açıkça söyleyin dedim. Sonra iştirak edeyim dedim. Araya bugünkü sayın Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı teşrif ettiler. 'Hocam hiç zor değil, Başbakanımız deklarasyonu yayınlayacaktır ' dediler. Ama 3 gün kala Riyad'da, Türkiye'de değil Diyanet İşleri Başkanı bir basın toplantısı yaptı. Dedi ki 'Sayın Başbakan kendi işiyle uğraşsın. Alevilik, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın işidir' dedi. Sayın Başbakan da Alevilerin haklarıyla ilgili herhangi bir şey söyleyemedi. Otoriter bir tavır takınan Sayın Cumhurbaşkanımı z bile Diyanet İşleriBaşkanı'na eğer Sayın Bardakoğlu gibi direnirse söz geçirebilme gücüne sahip değildir."

Daha sonra protokol mensupları tarafından temel atma butonuna basılarak Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı. CHP İstanbulMilletv ekiliSabahat Akkiraz açılışın ardından davetlilere konser verdi.

haberler.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cemevleri artık ibadethane çerağ 0 1,960 10-31-2016 10:11 PM
Son Yorum: çerağ
  Cemevi olmazsa, Pastafaryan kilisesi ibadethane sayılır mı? çerağ 0 2,075 01-08-2016 04:06 AM
Son Yorum: çerağ
  İbadethane yerini devlet belirleyemez bektasi 0 2,269 03-25-2015 12:13 AM
Son Yorum: bektasi
  O kentlerde Cemevleri ibadethane sayılıyor Admin 0 2,255 01-31-2015 01:34 AM
Son Yorum: Admin
  Cemevlerinin İbadethane Olup Olmadığını Tartışmıyoruz bektasi 0 2,438 10-06-2013 02:12 AM
Son Yorum: bektasi
  Meclis cemevlerinin ibadethane olduğunu kabul etmeli bektasi 0 2,286 09-24-2013 02:00 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi