Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dur Dağı'ndaki Mermer Ocağına Danıştay 'dur' Dedi
04-12-2014, 03:34 PM
Mesaj: #1
Dur Dağı'ndaki Mermer Ocağına Danıştay 'dur' Dedi
ANTALYA'nın Elmalı İlçesi Tekke Köyü'nde Alevi inancında kutsal sayılan ve Abdal Musa Dergahı'nın da bulunduğu Dur Dağı'nda, Hintli bir firmaya ait mermer ocağına karşı açılan davada, Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'nin firma lehine verdiği kararı Danıştay bozdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın izniyle Alevi inancında büyük bir öneme sahip Dur Dağı'nda, Hintli bir firma tarafından açılan mermer ocağının hem doğaya, hem de inanç merkezine zarar verdiği iddiasıyla olay yargıya taşındı.

Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi 2011 yılında, Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği ile köylüler tarafından açılan davada, mermer ocağının faaliyetinin durdurulmasına yönelik yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararla birkaç ay kapalı kalan mermer ocağına ilişkin aynı mahkemede 3 üyeden 2'si değişmiş ve yeniden yapılan değerlendirme sonucunda da yürütmeyi durdurma kararı bozulmuştu.

Bu karar üzerine dernek yönetimi ve köylüler, firmanın maden arama ve işletme ruhsatlarının iptali için davayı Danıştay'a taşıdı. Danıştay 8'inci Dairesi, yerel mahkemenin firmanın lehine olan kararına karşı, esası hakkında verilen kararın bozulmasına, dosyanın yeniden bir karar verilmek üzere Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

HUKUK VE BİLİME AYKIRI
Danıştay'ın kararının son derece olumlu olduğunu belirten dernek ve köylülerin avukatı Nusret Gürgöz, şunları söyledi:
“Yerel mahkeme gerçekten bir hukuksuz karar vermişti. Bilimsel rapor olmasına rağmen oy çokluğuyla karar verdi ve bu hukuksuzluk Danıştay'dan döndü. Bilimsel raporda bölgenin endemik bitkiler barındırdığı, tarım alanlarına yakınlığı, Alevilerin inanç merkezleri olduğu gibi her açıdan oraya izin verilmemesi gerektiğini belirten bir rapor. Ancak buna rağmen yerel mahkeme sadece hukuka değil, bilim değerlerine de aykırı bir karar vermişti. Bunun üzerine Danıştay'a gittik ve Danıştay'ın kararı son derece olumlu. Yerel mahkemeden yeniden firmanın faaliyetinin acilen sona erdirilmesi için yürütmeyi durdurma talep edeceğiz."

'SAYGIYLA KARŞILIYORUZ'
Dur Dağı'ndaki mermer ocağına karşı yürütülen mücadelede avukat kimliğiyle de köylülere destek veren CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ise Türkiye'de yargıyla ilgili bütün tartışmalara karşın tarafsızlığını yitirmemiş yargıçların varlığını gösteren bir karar olduğunu söyledi. Türkiye'de milyonlarca Alevi yurttaşın kutsal mekan olarak ziyaret yerleri olan Abdal Musa Türbesi ve Külliyesi'nin yakınlarındaki Dur Dağı'nın mermer bloklar halinde yok edilmesinin insanları incittiğini belirten Acar, “Antalya'da AKP iktidarının vermiş olduğu 3627 maden ve taş ocağı ruhsatıyla Toros Dağları, ormanları mahvedilmiştir. Doğanın dengesini bozacak derecede, hiçbir kural gözetmeden yapılan bu tahribata Danıştay'ın dur demesini saygıyla karşılıyoruz" dedi.
MÇ(SU/AAA) (FOTOĞRAFLI)

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber...-dedi.html
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  “Bir düşünün” dedi ve... çerağ 0 857 01-10-2017 05:01 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevilerin kutsalı Dur Dağı'nda yeniden maden ruhsatı çerağ 0 1,179 05-28-2015 03:45 PM
Son Mesaj: çerağ
  Suriyeli asker 'Aleviyim' dedi cihatçılar kurşuna dizdi bektasi 0 1,388 04-29-2015 09:37 PM
Son Mesaj: bektasi
  Aleviler;İmam da hatip de olmayacağız dedi Admin 0 1,051 09-18-2014 11:02 PM
Son Mesaj: Admin
  Kılıçdaroğlu'na "Sen Alevisin" Demirtaş'a "Sen Zazasın" dedi bektasi 0 1,113 08-03-2014 10:06 PM
Son Mesaj: bektasi
  Polis, ‘Çorum’u Maraş’a çevireceğiz’ dedi Anıtkabir 0 1,177 07-11-2013 09:57 PM
Son Mesaj: Anıtkabir

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir