Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elazığ’da Alevilerin evleri işaretlendi
07-03-2015, 09:32 PM
Yorum: #1
Elazığ’da Alevilerin evleri işaretlendi
ELAZIĞ merkeze bağlı Yazıkonak Beldesi’nde Alevi vatandaşların yaşadığı 6 evin sarı boya ile işaretlenmesi ilçede halkın tedirgin olmasına yol açtı.
Yazıkonak Beldesi, Belediye Caddesi üzerinde bulunan ve Alevilerin yaşadığı belirtilen 6 ev sarı boya ile işaretlendi. İnsan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı Behzat Hazır, yaptığı açıklamada daha önce de farklı yerleşim yerlerinde evlerin işaretlemek suretiyle hedef haline getirildiğini belirterek, Amacı korku ve panik yaratma, insanlarımızı huzursuz kılma ve inançsal ayrımı derinleştirme, karşı karşıya getirme amacı taşıyan bu işaretlemelere karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yazıkonak’ta değişik inanç ve etnik kökene mensup insanlarımız, hiçbir sıkıntı olmadan, beraber bir yaşam sürdürmektedir. Bizce malum olan ‘gizli eller’ tarafından gerçekleştirile n bu tür işaretlemelerin amacı beldemizde, kentimizde beraber yaşama kültürüne saldırıdır. İnsanları bir birinden ayırma, toplumsal dinamiklerini zayıflatma ve insanları birbirleriyle karşı karşıya getirme amaçlıdır dedi.
Halkı, muhtemel bir provokasyona karşı duyarlı olmaya çağıran Hazır, İnsanlarımıza karşı hiçbir saldırıya müsaade etmeyeceğimizi yasal boyutta bu olayın takipçisi olacağımızı beyan ederiz diye konuştu.
Evi işaretlenenlerd en Bekir Derman, Türkiye genelinde zaman zaman benzer olayların yaşandığını belirterek, Böyle şeyler Türkiye genelinde oluyor, Alevi evlerine işaretler konulmuştu, şimdi de Yazıkonak’ta yapıldı. Sabah oğlum dedi; ‘evlere işaret koymuşlar, bizim eve de koymuşlar’ dedi. Gelip baktım işaretlemişler diye konuştu.

Evi işaretlenenlerd en Süleyman Öncü de beldede, Alevi-Sünni ayırımın olmadığını ve problemsiz bir şekilde yaşadıklarını anlatarak, Sabah kalkıp baktığımızda evlerimiz işaretlenmiş. Daha önce Yazıkonak’ta böyle bir şey yaşanmamıştı. Tarih tekerrür etmeseydi, Maraş’ta da bu katliam yapıldı, Sivas’ta da, Çorum’da da yapıldı. Aynısından burada da Yazıkonak’ta, Aleviler ‘in üzerinde oyun oynanıyor. Devletimizi duyarlı olmaya çağırıyorum, gelsinler ne gerekiyorsa yapsınlar. Biz burada Alevi-Sünni ayrımı yapmıyoruz, hep iç içe yaşıyoruz ifadelerini kullandı.

alevi haberleri

kırmızıhaber.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Belediyeler ve cem evleri - 2 Admin 0 834 08-22-2019 05:26 PM
Son Yorum: Admin
  AKP'ye oy vermedikleri için evleri yıkılan Alevi köyü sakinleri isyan etti çerağ 0 1,950 01-22-2016 12:01 AM
Son Yorum: çerağ
  Seyit Rıza Elazığ'da idam edildiği meydanda anıldı çerağ 0 2,089 11-17-2015 01:35 AM
Son Yorum: çerağ
  İstanbul'da Alevi vatandaşların evleri işaretlendi Admin 0 2,561 05-12-2013 07:47 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi