Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Empatia'nın Sünnileri, Türkiye'nin Alevileri
07-13-2014, 04:06 AM
Yorum: #1
Empatia'nın Sünnileri, Türkiye'nin Alevileri
Bu hikayedeki Sünni siz olsanız, sizden Alevi - muhafazakar tek parti iktidarına destek olmanızı isteyen muktedir Alevi'ye yanıtınız ne olurdu?

Bir varmış, bir yokmuş, dağlık bölgelerden düz ovalara, bol yağmur olan yeşilliklerden Akdeniz’e uzanan bir ülkede, bir Empatia ülkesi varmış. 77 milyonu aşan bir nüfusa sahipmiş bu ülke. Nüfusun, tahminen yüzde 90’ı Alevi, kalanının büyük kısmı Sünniyimiş ve Alevilik, gayriresmi devlet diniyimiş. Bu ülkede cemevleri devlet destekli olarak açılıyor, Alevilik öğretisi esaslı olarak örgütlenen Diyanet İşleri Başkanlığı, sıkça yinelediği demeçlerinde, aslında tüm toplumu ortaklayan paydanın Alevilik olduğunu vurguluyor ve Sünni yurttaşları da birlik ve beraberlik adına, cemevilerine davet ediyormuş.
Empatia’ya biraz daha yakından bakalım. Empatia ülkesinde, iktidarda, dünyevi ve politik referansları Alevilikten beslenen bir muhafazakar partinin tek parti iktidarı var. Bu partinin lideri ve Başbakan olan Alevi muhafazakar siyasetçi, sıkça yinelediği demeçlerinde, Sünnilerin “olması gereken” hayat tarzından uzakta olduklarını, zaten ibadethanenin tek (cemevi) olduğunu belirtiyor, yetmiyor, seçim meydanlarında ana muhalefet partisi liderini, “Yani biliyorsunuz, kendisi de Sünni’dir” diyerek binlerce insana yuhalatıyor.
Empati duygusunun okuyucuya selam durduğundan şüphem olmasa da, insanın içini daraltan hikayem devam ediyor. Empatia ülkesinde Sünniler, yüzlerce yıldır katliama uğrayan, şehirlerden uzak tutulan, devletin hemen hiçbir kademesinde kendilerine yer verilmeyen, çok değil, son 50 yıl içerisinde hepsi ölümle sonuçlanan dört büyük katliama maruz kalan bir topluluk.
Kültür ve gelenek mi?

Empatia ülkesinde Sünniler öyle dışlanmış bir topluluk ki, sözgelimi askerde hayatını kaybeden bir Sünni’nin resmi cenaze töreni ancak cemevinde gerçekleştirilebiliyor, camideki törene yetkililerden hiçbirisi katılmıyor. Ya da zorunlu din derslerinde Sünni gençlere Alevilik öğretileri, “gerçek ve makbul, tek İslam budur” diyerek öğretiliyor, Sünnilik ise “kültür ve gelenek” başlığı altında birkaç sayfa ile geçiştiriliyor. Sünniliğin Sünni öğreti çerçevesinde öğretilmesi ve Alevilik merkezli din eğitiminin kaldırılması için ileri sürülen gerekçeler, “Cumhuriyet tarihi boyunca Sünnileri ilk kez biz muhatap aldık. Bizi anti-demokratlıkla itham edemezsiniz” denilerek reddediliyor, özde Sünni kimliğini tanımayı ve eğitim hayatında bir eşit olarak yer vermeyi reddeden yaklaşım, demokratik açılım söylemiyle meşruiyet kazanıyor.

Ucubeye benziyor o!
Bahse konu ettiğimiz Empatia ülkesinde 12 yıldır iktidarda olan muhafazakar parti, başlangıçta/iktidarının ilk döneminde demokratikleşme adına yapıcı ve önemli adımlar atmış, ülkenin kronik sorunlarından Kürt sorununun çözümü için inisiyatif almış, ancak vesayet kurumlarından sıyrıldıkça otoriterleşmeye başlamış ve tek sesli bir yönetim haline gelmiş. Bu nedenle, iktidarının ilk dönemlerinde bu muhafazakar -Alevi partisine ihtiyatla ve iyi niyetle yaklaşan Sünniler, kendi sorunlarını çözmek adına göstermelik çalıştaylardan ve düzenlemelerden ötesini gerçekleştirmeyen, üstelik kendi aidiyetlerine her fırsatta hakaretler yağdıran bu iktidara karşı muhalefetini sertleştirmiş. Vaziyet öyle bir hal almış ki, Alevi dindarı olan Başbakan, her fırsatta Sünni İslam’ı yermeye, Sünniliği bir kültürel olguya indirgemeye başlamış, hatta ülkenin en önemli camilerinden birisi için, “Ucubedir o” demiş.

Ama sıranızı bekleyin
Hikayemizin sonunda, çoğunluğu oluşturan ve iktidarı destekleyen bir Alevi, mağduriyetlerden şikayet eden Sünni’ye, “Kürt sorununu çözüyoruz, bak, müzakereler başlayabilir miydi biz olmasak? Hem, ülkede onlarca yasal değişiklik yaparak özgürlüklerin önünü açtık, siz de biraz sabırlı olsun” demiş.

Belki biraz uzattım, fakat teması empati olan bu kısa hikayeden muradım, AKP ’ye destek vermeye devam eden, aynı zamanda samimi olarak demokrat, özgürlükçü olduğu konusunda iddia sahibi olan ve özellikle Aleviler konusunda empatiye epey gereksinimleri olduğunu düşünüğüm Sünni dindar ve muhafazakar arkadaşlara, hikayenin sonundaki soruyu sormak. Bu hikayedeki Sünni siz olsanız, sizden Alevi - muhafazakar tek parti iktidarına destek olmanızı isteyen muktedir Alevi’ye yanıtınız ne olurdu?

Soruma samimi, kapsamlı ve tutarlı yanıt verecek, varsa, AKP’yi desteklemeye devam eden vicdan sahibi dindar bir Sünni arıyorum. Onun yanıtı, basit bir merak tatmininden öte, muktedir Sünni İslam’ın Alevilerin sorunlarıyla kurdukları ilişkiyi berraklaştırması bakımından da önem taşıyor.

http://www.radikal.com.tr/yeni_soz/empat...ri-1196460

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi ve Sünnileri bir araya getirmeliyiz bektasi 0 837 02-23-2019 02:02 PM
Son Yorum: bektasi
  Türkiye raporu: Alevileri öldürün çerağ 0 1,760 06-16-2016 10:42 PM
Son Yorum: çerağ
  Türkiye Alevileri anlamıyor Admin 0 3,030 12-16-2015 01:35 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi