Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ermeni soykırımını tanıyacağız
05-01-2016, 11:21 PM
Yorum: #1
Ermeni soykırımını tanıyacağız
Almanya’da koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, Alman Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayacağını öne sürdü.

Tagesspiegel gazetesine konuşan Oppermann, "Federal Meclis 2 Haziran’da Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermenilere uygulanan kitlesel katliamı ve yerlerinden yurtlarından sürülmelerini 'soykırım' olarak tanımlayan bir karar alacak” dedi. Oppermann, bu konuda Türkiye’den gelebilecek tepkilerin bu adımın atılmasına engel olmaması gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aşağılayan şiiri nedeniyle komedyen Jan Böhmermann hakkında soruşturma onayının verilmesine de değinen Oppenmann, "Başbakan Angela Merkel’in koalisyon ortağı SPD’nin karşı çıkmasına rağmen komedyene Erdoğan şiiri için yargılama yolunu açması halihazırda bir hata" olduğu görüşünü dile getirdi.

“TÜRKİYE’YE KARŞI GEREKSİZ BİR HASSASİYET SERGİLENMEMELİ”
Aynı hatanın tekrarlanmamasının gerektiğini savunan Alman siyasetçi, "İşte tam da bu yüzden Ermenilere uygulanan soykırımın tanınması konusunda Türkiye'ye karşı gereksiz bir hassasiyet sergilemekten kaçınmalı" ifadelerini kullandı.

DWelle bu konudaki haberinde, "Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert 1915'in 100'üncü yılında yaptıkları konuşmalarda, 'soykırım' ifadesine yer vermiş, ancak Federal Meclis şimdiye kadar 'Ermeni Soykırımı' ifadesini kullanmamıştı” hatırlatmasını yaptı.

odatv.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi