Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geçmiş Peygamberler Döneminde Ehl-i Beyt
08-12-2013, 10:49 PM (Bu Mesaj 08-12-2013 10:51 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Anıtkabir.)
Mesaj: #1
Geçmiş Peygamberler Döneminde Ehl-i Beyt
Hz. Muhammed (s.a.a) birçok hadisinde Ehl-i Beyt’ini övmüş ve ümmetinin kendisinden sonra Ehl-i Beyt'e tutunmalarını emretmiştir. Bu hadislerin içerisinde en önemlisi olan ve Ehl-i Beyt’in önemini gösteren hadisinde şöyle buyurmuştu: "Benim Ehl-i Beyt'imin aranızdaki misali, Nuh'un gemisi gibidir, ona binen kurtuldu, binmeyen ise boğulup gitti". (1)

Ama ne yazık ki peygamberin dünyadan göç etmesiyle ümmetinin Ehl-i Beytten uzaklaşması bir olmuştur. Oysa Ehl-i Beyt geçmiş dönemlerde geçmiş peygamberler zamanında faziletleri bilinmekteydi. Hatta peygamberler bile Ehl-i Beyt’e tevessül edip Allah (cc)’a dua ederlerdi.

Verdiğimiz hadiste okuduğunuz gibi Hz. Muhammed (s.a.a) Ehl-i Beyt’i Nuh (as)’un gemisine benzetmiştir. Çoğu kişinin bildiği gibi Nuh’un (as)’un kıssası şöyleydi: “Nuh (as) ümmetini 950 yıl imana davet eder ama çok az kişi ona tabi olur. Allah (cc) Nuh (as)’a vahi eder: kavminden iman etmiş olanlardan başkası artık (sana) inanmayacak” ve ardından Allah (cc) Nuh (as)’a bir gemi inşa etmesini söyler. Gemiyi inşa eden Hz. Nuh (as) gemiye sadece ona inananları alır. Yağmur yağmaya başladığında ve yeryüzü sularla gömüldüğünde sadece Nuh (as)’un gemisindekiler hayatta kalır geri kalan herkes boğulur.” Kısaca değindiğimiz bu olayda peygamber bizlere şunu söylemek istemekte; Ehl-i Beyt (as) Nuh (as)’un gemisi gibi insanları boğulmaktan kurtarır. Ehl-i Beyt’e tabi olanlar kurtuluşa erer, tabi olmayanlar ise boğulup helak olurlar. Peki, neden peygamberimiz Ehl-i Beyt’i Nuh (as)’un gemisine benzetti? Birincisi Nuh (as) gemisi tufandan sonra hayatta kalan insanları taşıyan gemiydi. Gemiye binmeyen herkes helak oldu, yani boğuldu. Bu nedenle aynı akibete kendi ümmetinin de uğramaması için peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a) ümmetine Ehl-i Beyte tutunmalarını emretti. Çünkü ancak Ehl-i Beyt’in onları kurtuluşa küfürlü içerikürebilirdi. İnsanlar Nuh dönemindeki gibi seçim yaptılar. Kimisi gemiye bindi, yani Ehl-i Beyt’e tutundu. Kimisi ise gemiye binmeyerek (Ehl-i Beyt’e tutunmayarak) helak oldu ya da olacak.


Devamı;http://www.aleviyyun.com/ehlibeyt/113-gecmiste-ehlibeyt

[Resim: yazi.jpg]


Bu geminin uzaydan fotoğrafı

[Resim: nuhh.GIF]


[Resim: nuhgemisi.jpg]

My Last Threads
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kerbela Katliamı ve Türklerde Ehl-i Beyt Sevgisi Admin 0 1,503 09-19-2013 08:28 PM
Son Mesaj: Admin
  Neden Hz. Ali ve Ehli Beyt Anıtkabir 0 1,997 08-12-2013 11:00 PM
Son Mesaj: Anıtkabir
  Ehl-i Beyt Kimlerdir? Dede-baba 0 1,313 08-07-2013 05:26 PM
Son Mesaj: Dede-baba

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir