Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak"
12-26-2015, 10:59 PM
Yorum: #1
"Gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak"
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi'nin olağanüstü toplantısında özerklik açıklamasında bulunurken Davutoğlu'na"Madem güçlüsün al reisini de Cizre'ye git. Madem kurtarıyorsun bakalım bir Sur'a git de bak seni nasıl karşılayacaklar" dedi. Demirtaş'ın "Artık gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Özerk bölgeleri de olacak belki devleti de olacak." sözleri dikkat çekti.
Sputnik'in haberine göre, Demokratik Toplum Kongresi'nin önemli kararlar alacağını açıkladığı olağanüstü kongrede HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bir konuşma gerçekleştirdi.

Demirtaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
"- Bizler çocuklarımıza sorun miras bırakmak zorunda değiliz. Cizre'de kadınlar ve çocuklar bu zulmü yaşıyorsa vebali biziz. Bu salondakilerdir. 10 yıl sonra 70 yaşındaki analarımızın cenazeleri sokakta kalıyorsa bize lanet okusalar haklıdırlar.
- Halkın iradesi silahtan daha güçlüdür. Bu kağıttan kaplanların ucuz kahramanlarıklarının sonu gelmiştir.

'BU KURTARDIĞINIZ KÜRT HALKI SİZİ NASIL KARŞILAYACAK? YARIN HEMEN CİZRE'DE MİTİNG YAPIN'
- Bu kağıttan kaplanların ucuz kahramanlıklarının da sonu gelmiştir. Dün Başbakan'a çağrı yaptım, Genelkurmay Başkanı'nı niye gönderiyorsun, sen git. Sen niye Cizre'ye gitmiyorsun? Madem güçlüsün, al reisini de yanına sen git Sur'a. Gelin bu kurtardığınız Kürt halkı sizi nasıl karşılayacak? Yarın hemen Cizre'de miting yapın. Yüzde 49 oy almışlar ama dayandıkları zemin silah zeminidir.
- Artık gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Özerk bölgeleri de olacak belki devleti de olacak? Kürt halkı burada nasıl yaşamak istiyorsa önce Kürt halkı buna karar verir. 1000 yıllık kardeşlik deniliyor ya 200 yılı sorunludur. Geri kalan 800 yılda Kürtlerin ana dili Türkçe değildir. O dönemde resmi dil Kürtçedir. Yönetim şekli özerk haldedir. Bağımsızlığa yakın bir modeli vardır. Bizim yaşıyan dedelerimiz bunun canlı tanığıdır. Biz nasıl bunu yok sayıp AKP'nin modeline mahkum kalacağız.

'BEDELİ ÇOK AĞIR OLACAK DİYE ONURUMUZU MU YİTİRELİM'
- Bedeli çok ağır olacak diye onurumuzu mu yitirelim? Haysiyetsiz hale mi gelelim! Hepimizin mezar taşı olacak belki! Mezar taşı olmayanlar var!

'BU ORTADOĞU DENGESİ İÇİNDE BİR DE KÜRT GÜCÜ DOĞSUN İSTEMİYORLAR'
- Diyalog kapısı hep açıktır. 7 Haziran'dan bu yana üst düzeyde diyalog talebinde bulunduk. İnfaz kararı aldılar. Kürt halkının gücünü gördüler. İran bir güçtür, Türkiye bir güçtür. Irak ve Suriye yapay devletler olsa da bir dengedir. Bu Ortadoğu dengesi içinde bir de Kürt gücü doğsun istemiyorlar. Üstelik bu Kürt gücü gerici bir güç de değil. Emekten yana kadından yana bir öncüye sahip. Bunu ezebildikleri kadar ezmek onlar için tarihi bir görev.

'BİZ BÖLGEYİ PKK'YA BIRAKMAYIZ'
- Kürt halkı özerk olacak diye tüm Türkiye'ye özerklik getirmek zorunda değiliz. Bölgesel dar bir özerklik mi yapılacak, bunu da konuşalım.
- Biz bölgeyi PKK'ya bırakmayız. PKK mı yönetecek burayı? Hayır, seçim olacak bölgeyi kim kazanırsa o yönetecek! Halk MHP'nin siyasetine destek veriyorsa saygı duyacağız. Ortam demokratik olarak inşa edilsin seçimi Cizre'de MHP kazansın ona da saygı duyacağız.

'DİKTATÖRLÜK MÜ ÖZ YÖNETİM Mİ'
Şimdi tarihi kırılmanın yaşandığı bu günlerde halkımız buna karar verecek. Diktatörlük mü, öz yönetim mi?

Odatv.com
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bağımsız Kürdistan'ı ilan ediyor çerağ 0 1,843 06-24-2016 02:26 PM
Son Yorum: çerağ
  Müyesser Yıldız: Kürdistan'ı "Bismillah" diyerek kuracaklar çerağ 0 2,202 02-16-2016 12:42 AM
Son Yorum: çerağ
  Başbakan Davutoğlu: Ülkeyi bölmek isteyenler başarısız olacak çerağ 0 1,897 02-13-2016 04:46 PM
Son Yorum: çerağ
  bağımsız bir Kürdistan devleti kurulmasını hangi ülke istedi çerağ 0 1,965 01-20-2016 10:07 PM
Son Yorum: çerağ
  Genel başkanlığa aday olacak mısınız Balbay: Niçin olmasın çerağ 0 1,959 11-03-2015 09:52 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi