Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜLBANG (GÜLBENG) NE DEMEKTİR?
09-18-2015, 12:44 AM
Yorum: #1
GÜLBANG (GÜLBENG) NE DEMEKTİR?
Gülbang ( gülbeng ), sözcüğünün kökeni Farsçadır, dilbilgisinde adıdır, sözlük anlamı bir ağızdan çıkan ses, hep birden yüksek ses çıkarma, bir ağızdan yüksek sesle okunan dualar. Bektaşileriri törenlerinde ulularını anmak için okuduğu dualar'dır. Gülbang : Güle, aşka, sevgiye davet, kişiyi topluma cem'e çağrıdır. Yalvarma, af isteme,sığınmadır. Yüksek sesle okunan özel dua anlamına gelir.
Gülbang Eskiden, kısa özlü ve yer yer uyaklı tümcelerden oluşan, topluluk içinde yüksek sesle okunan dua ve övgülere verilen ad. Gülbang okumaya "gülbank çekme" denir.

Gülbanklar genellikle "Hu diyelim" sözüyle biter, dinleyenler hep bir ağızdan ve yüksek. sesle "Hu" derlerdi. Gülbank çekilirken Mevleviler susar, Bektaşiler ise "Allah Allah" diyerek zikrederlerdi. Gülbankların doğuş tarihi 13. -14. yüzyıla değin uzanmaktadır, bunların hangi dönemde ortaya çıktıkları kesin olarak belirlenememiştir. Daha öncelere, islamda duanın doğduğu dönemlere kadar gidilebilir. Üreticileri, söyleyenleri belli değildir.Gülbang Alevilikte özel dua anlamındadır. Cem törenlerinde Gülbang'lar ile sürek açılır, olay yaşanır, sürdürülür, hizmetlere dua verilir ve tören yine gülbankla kapatılır. Bunlar Ayin - i Cem içinde söylenen Gülbang'lardır. Gülbang'lar islami ve insanidir. Allah, Bismillah, Bismişah ile başlar, salavat ile, Muhammed Ali'ye yakarışla, Hü ile biter. Gülbang, uzun veya kısa olabilir. Gülbanglar gönülleri temizler, gümanları, kuşkuları siler, müminin gönlünü "pak ü pak" tertemiz etmek amacını da gerçekleştirmeye yarar.

Gülbang'lar yapılan hizmetlerin, okunan salavat ve tercemanların, söylenen nefes'lerin onayı anlamındadır. Dua sırasında ve sonrasında cemat Allah - Allah nidalarıyla söylenenlere katılır, aşk ve şevk verir. Dua sonunda, herkes birbiriyle niyazlaşır, Alevilikte dua, Gülbang olarak isimlendirilir. Gülbang'ın dili Türkçe'dir.

seyyidali.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tövbe-i İstiğfar Duası (Gülbang) çerağ 0 4,797 04-12-2016 02:31 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevilikte Düşkünlük nedir ne demektir bektasi 0 3,816 01-30-2014 06:54 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi