Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜLBANG (GÜLBENG) NE DEMEKTİR?
09-18-2015, 12:44 AM
Mesaj: #1
GÜLBANG (GÜLBENG) NE DEMEKTİR?
Gülbang ( gülbeng ), sözcüğünün kökeni Farsçadır, dilbilgisinde adıdır, sözlük anlamı bir ağızdan çıkan ses, hep birden yüksek ses çıkarma, bir ağızdan yüksek sesle okunan dualar. Bektaşileriri törenlerinde ulularını anmak için okuduğu dualar'dır. Gülbang : Güle, aşka, sevgiye davet, kişiyi topluma cem'e çağrıdır. Yalvarma, af isteme,sığınmadır. Yüksek sesle okunan özel dua anlamına gelir.
Gülbang Eskiden, kısa özlü ve yer yer uyaklı tümcelerden oluşan, topluluk içinde yüksek sesle okunan dua ve övgülere verilen ad. Gülbang okumaya "gülbank çekme" denir.

Gülbanklar genellikle "Hu diyelim" sözüyle biter, dinleyenler hep bir ağızdan ve yüksek. sesle "Hu" derlerdi. Gülbank çekilirken Mevleviler susar, Bektaşiler ise "Allah Allah" diyerek zikrederlerdi. Gülbankların doğuş tarihi 13. -14. yüzyıla değin uzanmaktadır, bunların hangi dönemde ortaya çıktıkları kesin olarak belirlenememiştir. Daha öncelere, islamda duanın doğduğu dönemlere kadar gidilebilir. Üreticileri, söyleyenleri belli değildir.Gülbang Alevilikte özel dua anlamındadır. Cem törenlerinde Gülbang'lar ile sürek açılır, olay yaşanır, sürdürülür, hizmetlere dua verilir ve tören yine gülbankla kapatılır. Bunlar Ayin - i Cem içinde söylenen Gülbang'lardır. Gülbang'lar islami ve insanidir. Allah, Bismillah, Bismişah ile başlar, salavat ile, Muhammed Ali'ye yakarışla, Hü ile biter. Gülbang, uzun veya kısa olabilir. Gülbanglar gönülleri temizler, gümanları, kuşkuları siler, müminin gönlünü "pak ü pak" tertemiz etmek amacını da gerçekleştirmeye yarar.

Gülbang'lar yapılan hizmetlerin, okunan salavat ve tercemanların, söylenen nefes'lerin onayı anlamındadır. Dua sırasında ve sonrasında cemat Allah - Allah nidalarıyla söylenenlere katılır, aşk ve şevk verir. Dua sonunda, herkes birbiriyle niyazlaşır, Alevilikte dua, Gülbang olarak isimlendirilir. Gülbang'ın dili Türkçe'dir.

seyyidali.com

My Last Threads
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Tövbe-i İstiğfar Duası (Gülbang) çerağ 0 2,617 04-12-2016 02:31 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevilikte Düşkünlük nedir ne demektir bektasi 0 2,574 01-30-2014 06:54 PM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir