Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güvenç Abdal Ocakları Külliyatı Çıktı
03-03-2014, 01:15 PM
Mesaj: #1
Güvenç Abdal Ocakları Külliyatı Çıktı
Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği’nin uzman profesör nezaretinde, üniversitelerle iş birliği içerisinde, “Dünden Bugüne Alevilik – Pir Sultan Abdal – Hacı Bektaşi Veli – Erenler – Seyyitler ile Güvenç Abdal Ocaklarının” tarihsel dökümü, belgeler, semahlar, Cem’ler, Alevi dernekleri, Alevi ocakları, Alevi geleneği, örf ve ananelerinin anlatıldığı Güvenç Abdal Ocakları 9 Cilt ve 8 Kapaktan oluşan ansiklopedik bir eser yayınladı.

Bu eser için Güvenç Abdal Ocakları Külliyatının gala gecesi Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleştirild i. Külliyatın galasına çok sayıda davetli katılırken, Erenler, Dedeler, Murşitler, Ocak dedeleri, semahçılar ile çok sayıda akademik kişi galaya katıldı.

Gecenin ilk konuşmasını Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Adem Dağıdır yaptı. Dağıdır konuşmasında şunları söyledi. “Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Adem Dağıdır şunları söyledi. ”Derneğimiz 2007 yılında İstanbul’da Güvenç Abdal Dedeleri ve talipleri tarafından kurulmuştur. amaç mensubu olmakla onur duyduğumuz bu ocağın varlığını inançsal, tarihsel ve bilimsel boyutları ortaya koymaktı.

Güvenç Abdal 13.yüzyılda yaşamıştır. Serçesme Hünkar Hacı Bektaşi Veli’nin eğitiminden geçmiş ve Karadeniz’de görevlendirilmi ştir. Gümüşhane Kürtün Harşit Vadisi’nde Taşlıca Köyü’nde kendi adıyla anılan alevi-bektaşi dede ocağını kurmuştur. Tarihi süreç içinde üzerine 4 bölge 15 il ve 400 yerleşim bölgesine Kürtün merkezden dağılımlar olmuştur.

Bizler Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği olarak bu tarihsel ve inançsal değerlerden yola çıkarak 2010 yılında İstanbul ümraniye’de Güvenç abdal ocağı Çalıştayı düzenledik. 15 il’den gelen ocak mensupları ile birlikte anılan kararlardan bir tanesi de bu öğretinin akademik ve bilimsel olarak kayıt altına alınmasıydı. Coşkun Kökel tarafından Almanya Kostanz üniversitesi’nd e doktora tezi merkezli çalışma başlamış oldu. Çalışmanın maddi, lojistik ve her türlü desteği Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği tarafından yapıldı.

Bu 15 il’deki tüm yerleşim birimleri ziyaret edildi. 200 bin km yol yapıldı. Çalışma 3,5 yıl sürdü. Kapsamlı bir arşiv taraması yapıldı.

Bizler ülkemizde birlik ve beraberliğin daha çok pekişmesi, farklı inanç ve kültürlerin birbirini daha iyi anlaması ve tanıması için bu hizmeti gerçekleştirdik . Çalışma sonunda 3 bin dosyadan oluşan arşivden damıtılarak Güvenç Abdal Ocaklıları adlı eser ortaya çıktı. 9 ciltte ve 8 kapakta toplanan bilimsel metin ile Güvenç Abdal Ocağı’nın 800 yıllık tarihe yazılı hale getirilmiş oldu. Bu vesile ile yaklaşık 3,5 yıldır süren bu çalışmaya yüzlerce insanlarımızın katkıları olan herkese ve bu çalışmanın çekirdek kadrosunda yer alan Hüseyin Koca, Mehmet Gürbüz, Muharrem Dalgıç’a derneğimizn yönetimine, gençlik ve kadın kollarına, Coşkun Kökel ve ekibine, Editör Doç.Dr.Medine Sivri’ye, Yayın koordinatörü Musatfa Dağıdır’a, Ege Basım ve Ramazan Güven’e, Almanya’dan, Fransa’dan, Hollanda’dan, Yunanistan’dan, İngiltere’den çok kıymetli akademisyenlere , Trabzon, Ordu, Gümüşhane, Düzce, Ereğli ve yurdun dört bir yanından gelerek bize destek veren tüm canlara teşekkür ediyorum” dedi.

Bir önceki Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği genel başkanı Hüseyin Koca döneminde hazırlanan Külliyatın yapımı listesinin en başına adını altın harfler ile yazdırdı.

KUZEYİN ERENLERİ

Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği eski genel başkanı Hüseyin Koca “Kuzeyin erenlerinden biri olan Güvenç Abdal’ı 600 yıl öncesine giderek geleneklerimizi , göreneklerimizi , semahlarımızı, yaşananları Osmanlı arşivlerine girerek tarihe ışık tutan belgeler ile halkımızı buluşturduk. Bu Külliyatın hazırlanmasında emeği bulunan yüzlerce kişiden biri olmanın onurunu taşıyorum. Hacı Bektaş Veli’nin öğrencisi olan Güvenç Abdal’ı belgeler ve bilgilerle tarihe havale etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bilim dünyasına minnettarız. Alevilik ile ilgili her soruya cevap veren bu Külliyat, nesilden nesile gidecek bir bilgi hazinesidir.

Tekrar emeği geçenlere minnettarlığımı yineliyoruz” dedi.

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber...post153618
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  IŞİD’lilerin üzerinden Alevi kurumlarının krokisi çıktı çerağ 0 431 05-24-2017 11:44 PM
Son Mesaj: çerağ
  Gaziantep'ten sonra DEAŞ'ın yeni hedefi ortaya çıktı! çerağ 0 745 10-26-2016 09:55 PM
Son Mesaj: çerağ

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir