Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hacıbektaş'ta Delikli Taş İzdihamı
09-04-2014, 02:14 AM
Mesaj: #1
Hacıbektaş'ta Delikli Taş İzdihamı
Hacı Bektaş-ı Veli'yi anmak için bu yıl 51. Ulusal ve 25. Uluslararası düzeyde gerçekleştirile n törenlere katılmak üzere Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine dünyanın dört bir yanından gelen Alevi vatandaşlar Çilehane mevkiine akın ediyor.

Hacı Bektaş-ı Veli'yi anmak için bu yıl 51. Ulusal ve 25. Uluslararası düzeyde gerçekleştirile n törenlere katılmak üzere Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine dünyanın dört bir yanından gelen Alevi vatandaşlar Çilehane mevkiine akın ediyor. Burada bulunan Deliklitaş'tan geçebilmek, Hacı Bektaş Veli heykeline dilek taşı yerleştirmek ve alanda bulunan boş bir araziye taş dizerek dilek tutup dua etmek için birbirleriyle yarışıyor.

Törenler için ilçeye gelen Alevi vatandaşlar Çilehane mevkiine geldiklerinde önce Hacı Bektaş Veli heykeline dilek taşı yerleştiriyor, buraya taş yerleştirirken içlerinde tuttukları dileklerin kabul olacağına inanıyor. Heykele taş yerleştiren vatandaşlar “bu gelenek olmuş. Dilek tutup taş yerleştirince kabul olacağına inanarak yapıyoruz. Taşın kaç tane olmasının önemi yok” diyorlar. Sonrasında yan tarafta bulunan boş bir araziye geçen vatandaşlar, üst üste üç veya beş tane olmak üzere taş diziyor, dua ediyor ve kabul olmasını diliyor. Alanda taş dizen vatandaşlar “İnsanlar inançları ve düşünceleri doğrultusunda üç veya beş tane üst üste taş koyup dilek tutulunca kabul edileceğine inanıyorlar. 3 veya 5 tane olması gerekiyor, standardı budur. Çilehane Mevkiinde oluşturulan alanda ziyaretçiler, dilek tutarak ve dua okuyarak taşları üst üste koyuyorlar” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLAR ÇİLEHANE'DE DELİKLİTAŞ'TAN GEÇMEYE ÇALIŞTI

Hacı Bektaş-ı Veli’nin çile çektiği ve ibadet etmek için sığındığı yer olarak bilinen Çilehane mevkiine gelen vatandaşlar son olarak burada bulunan Deliklitaş’tan geçmeye çalışıyor.

Deliklitaş’tan çıkan kişilerin kalbinin temiz olduğuna inanan Alevi vatandaşlar, ibadetlerini de yerine getirdiklerini ve çok mutlu olduklarını belirtti. Vatandaşlar, "Hacı Bektaş Veli burada 40 gün çile çekiyor. 40. gün “Ya Hak” dedikten sonra bir delik açılıyor. Buradan geçince günahların affolacağına veya takılmadan geçenlerin günahsız olduğuna inanıyoruz. Bunun ne kadar gerçek olduğunu da tam bilemiyoruz. Girdikten sonra “geçebilir miyiz, geçemezmiyiz” diye kafamızda bir heyecan oluyor. Psikolojik de bir şey. Bir de kilo ile alakalı. Kilolu insanlar geçemiyor. Çıktıktan sonra günasızmışız gibi bir rahatlama hissediyoruz.” şeklinde konuştu.

Deliklitaş’tan çıkmakta zorlanan kilolu ve yaşlı vatandaşlar zor anlar yaşarken, Deliklitaş’tan çıkmayı başaranların mutlulukları dikkat çekti.

Bu yıl 51. Ulusal ve 25. Uluslararası düzeyde gerçekleştirile n törenlere katılmak üzere Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine dünyanın dört bir yanından gelen Alevi vatandaşların bir kısmı kurulan çadır kentlerde, bir kısmı otellerde, bir kısmı akrabalarında kalırken, bir bölüm de geldikleri ilçede kendilerine gösterilen boş alanlara çadır kurarak barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Hacıbektaş'ta Delikli Taş İzdihamı - Haberler.com
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Hacıbektaş İlçesine 5 yıldızlı konaklama tesisi yapılıyor çerağ 0 345 10-18-2017 06:18 PM
Son Mesaj: çerağ
  Böyle Rezillik Görülmedi : "Hacıbektaş İsmini Şaraba Koydular " çerağ 0 941 05-12-2016 12:17 AM
Son Mesaj: çerağ
  Hacıbektaş’ta neden suç yok? çerağ 0 1,276 07-05-2015 06:58 PM
Son Mesaj: çerağ
  Hacıbektaş'tan önemli mesajlar bektasi 0 1,281 08-21-2014 01:52 AM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir