Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hafız Atatürk ve Kur’an
09-17-2016, 02:44 AM
Yorum: #1
Hafız Atatürk ve Kur’an
Mustafa Kemal Atatürk ilk Kur’an bilgisini annesi merhum Zübeyde Ana’dan almıştır. Zübeyde Ana, oğlu Mustafa Kemal’e çok küçük yaşlarda Kur’an öğretmiştir. Hatta 7 yaşında Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okuduğunu, 8 yaşında ise Kur’an’ın tamamını ezberlediğini Prof. Haydar Baş Bey’den öğrendik. Arzu ederseniz yazımızda ‘sözlerin en güzeli’ ve ‘Allah’ın nuru’ olan Kur’an ile Atatürk ilişkisini irdeleyelim.İsmail Hakkı Tekçe, “Kur’an okunmasından haz duyardı. Fakat okuyanın mana ve derinliğini mutlaka bilmesini isterdi. Onun için Kur’an’ı Türkçe tercüme ettirmek istemişti” demiştir. (İ. H. Tekçe, Atatürk, Din ve Laiklik, s. 143).

Atatürk’ün Kur’an okutup dinlediği hafızlardan biri de dönemin tanınmış hafızlarından Kemal Bey’dir. Hafız Kemal Bey’in kızı Velice Hanım bu konuda şunları anlatmaktadır:

“Atatürk çağırırmış babam da giderdi. Çok zevkli, şık bir adamdı. Atatürk’e giderken en iyilerini giyerdi. Babamı sofrada oturtmazmış. Dolmabahçe’de sofradan kalkar başka bir mekâna geçerlermiş. Atatürk, ‘Oku bana’ dermiş. Babam da döndüğünde Atatürk için dermiş ki: ‘Kur’an’ı bu kadar güzel tefsir edeni görmedim ben. O kadar güzel Arapçası var.’ Hafız Kemal Bey’e Gürses soyadını da Atatürk vermiş.” (Enis Kalkan, Hürriyet Pazar, 8 Ekim 2006).

Ferit Tan; “Atatürk’ün masasında dikkatle Kur’an-ı Kerim okuduğunu gördüm.” (A. Kasapoğlu, İnsanın Çaresizliği ve Fıtratın Uyanışı, s. 95).
Eski Maarif Bakanı Cemal Hüsnü Taray; “Atatürk, Kur’an okunmasından gaşyolurdu (kendinden geçerdi).” (Cemil Denk, Atatürk, Laiklik ve Cumhuriyet, s. 68).

Hüsrev Gerede ise; “Atatürk, ulûhiyetin yüksek sözlerini huşu ve ta’zimle, hem de gözyaşlarıyla dinlerdi” demiştir. (Denk, age. s. 68).
Şimdi de Atatürk’ün hep yanında olan Nuri Ulusu’ya kulak verelim:

“Hafız Yaşar vardı. Atatürk onu çok sever ve çok beğenirdi. Bazı zamanlar ‘Hafızı çağırın’ derdi. Hemen emri yerine getirirdik. Ya sofrada veya salonda Hafız Yaşar’ın makamı ile okuduğu Kur’an-ı Kerim surelerini huşu ile dinlediğini ve gözlerinden yaş akıttığını ve bu gözyaşlarını ceketinin sol üst tarafındaki mendil cebinde her zaman bulundurduğu beyaz keten mendil ile sildiğine yakinen şahit olmuşumdur.” (M. K. Ulusu, Atatürk’ün Yanı Başında, s. 184).

Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu, “Atatürk bazı kereler çalışırken okuduğu tefsirlerin çok tesirinde kalırdı ve de ‘Hey büyük Allah’ım! Kur’an’a inanmayan kâfirdir, bize nasıl yol gösteriyor? Bunları tüm Dünya’ya okutmalıyız’ diye de söylenirdi. Sonra da o an yanındaki bizlere, ‘Okurken ruhum coşuyor, size de oluyor mu?’ diye sorardı ama o anlarda gözleri hafifçe dalar ve kızarırdı” demiştir. (Ulusu, age. s. 185).

Kur’an’da Atatürk’ün en çok dikkatini çeken surelerin başında, Yasin Suresi gelir. Bir konuşmasında buna şöyle değinmiştir:

“Evet, hakikaten Kur’an’da çok büyük hikmetler ve düsturlar var.Hele Yasin Suresi ne şahane yazılmıştır. Ben Kur’an’ı okumak istediğim de çoğu zaman Yasin Suresi’ni okurum.” (Her Yönüyle Atatürk, s. 474).

yenimesaj.com

atatürk haberleri
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi