Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hakk Muhammed Ali yolu, hakikat yoludur
03-27-2017, 12:41 AM
Yorum: #1
Hakk Muhammed Ali yolu, hakikat yoludur
Hakk ve hakikat bir güldür, cevri cefası ise gülün dikenidir.
Gülü seven, dikenine katlanmasıdır.

Hakk Muhammed Ali yolu, hakikat yoludur. Sevgisi, muhabbeti tarifsiz olduğu kadar cevri cefası da bir o kadar ağırdır. Dolayısiyle elbetteki her beden bu cefri cefalara dayanamaz, çilesine katlanamaz.

Bundandır ki, yol ulularımız; “Gelme gelme, dönme dönme gelenin malı dönenin canı; Bu yol kıldan ince kılıçtan keskindir” demişlerdir.
Kainatın nizamı, ikrar üzerine kurulmuştur. Kainattaki bütün canlı varlıkların birer sorumlulukları vardır ve her canlı da bu sorumluluğundan mükelleftir. Bu canlı varlıkların arasındaki yeğane fark ise; Insan denilen canlı varlık akıl ve mantık olgularını iyi kullandığından ötürü; Kainattaki büntün canlı, cansız unsurlardan sorumludur. Bu sorumluluğunu da, akıl ve mantıkla yerine getirmek zorundadır. Bu sorumluluğu, kainatı yaratan Canab-ı Hakk tarafından insanoğluna verilmiştir.

Sevgi ve muhabbetle dolu olan yürekler bırakın insanlara kıymayı, yakmayı bir karıncayı dahi bile incitmezler. Din aşırıcılığı kabul etmediği gibi iyiliğin, güzelliğin cemalidir. Lakin iyilikten, güzellikten nasibini alamamış mahlukların piri şeytandır; Her türlü şiddet, zulüm ve kötülük beklenir.
Hakk ve hakikat yolunda yürümek, kıldan ince kılıçtan keskindir; Sevgi yoludur ilahi aşk ister, eğriyi kabul etmez emek ister, sabır ister, dayanma gücü ister, azim ister. Karşılaştığımız veya başımıza gelen her bir beladan ders çıkararak; Yanlıştan arınıp, Hakk ve hakikate sarılmak gerekir.
Hakk ve hakikat bir güldür, cevri cefası ise gülün dikenidir. Gülü seven dikenine katlanmasıdır. Yola verilen ikrar, güldür; Uğruna çektiğimiz acı ve hüzünler ise, çilesidir. Dolayısiyle bu acılara, hüzünlere, çilelere yüreği dayanan ve bu yolda bedel ödeyenler, bu yola ikrar bend olabilir.

Hakk’a kul olan yar yolda bir güldür,
Ali divanında şeyda bülbüldür,
Ağlar isen gel de yar beni güldür,
Aşığın maşukun cefası güzel.
Garip Kutlutürk

Tamam ben Hakk yoluna girdim, Hakk yolundayım demekle olabilecek bir iş değildir. Hal ve davranışlarımızla, hitap ve muhabbetimizle, yardım ve desteğimizle ve dahası öz ile sözün bir olması gerekir. Bu ilkelere bir bir uymanın ve yerine getirmenin mükafaatı; Insanların rızasını kazandığı gibi, Canab-ı Hakk’ında rızasını kazanmış olmasıdır. İnsanlara iyi bir dost ve Allah’a iyi bir kul olmak; En güzel mükafat değil midir?


=Seyyid Hakkı=

alıntıdır...
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Şerîât ve Tarîkât ve Ma’rifet ve Hakîkât çerağ 0 2,352 10-11-2017 09:25 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilikte hakk’a yürüme erkâni çerağ 0 3,746 07-20-2015 03:37 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi