Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığında
07-15-2016, 07:16 PM
Yorum: #1
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığında
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Alevi Bektaşi Federasyonu’nu (ABF) ziyaret etti.
Alevi kurumlarını ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, AK Parti’li iş çevrelerinin de PKK’ye yardım ettiğine dair açıklamalarıyla ilgili soruya, “Bunu yapanlara kayyum atanacaksa sizden başlasak bir zahmet. Sizin bu şirketlerden başlayalım. Ellerinde listeleri var kendileri çıkıp açıklasınlar hangi AKP’li hangi ihaleden ne kadar pay vermiş onlar da vardır. İstiyorlarsa açıklamasınlar. Yok derlerse PKK’ye çağrı yapayım, onlar açıklasın” şeklinde yanıt verdi.
Demirtaş şunları söyledi:
“Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği kentlerle ilgili olarak duyarsız kalmadınız. Alevi toplumunun bu dönemde Alevi örgütlerinin öncülüğünde göstermiş olduğu duyarlılık takdire şayandır.
“Bu dönem tam olarak bütün sorunları çözmüş olmayabiliriz ama demokrasi güçlerinin ülkemizde adil ve eşit bir şekilde özgürce yaşama inanan bütün güçlerin birlikte mücadele etmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydunuz.

“Kendi emriyle katledilen gençler için özür dilenmedi”

“Putin’den rahatlıkla özür dileyebiliyor. İlk etapta büyük şovenist bir kahramanlık duygusuyla karşıladılar ama şimdi özür dileniyor. Fakat kendi ülkesinde kendi emriyle katledilen gençlerle ilgili ne ailelerine ne kendilerinden bir özür dilenmedi.
“Ülkenin Alevisinden, Kürdünden özür dilemek aklına gelmiyor. Kendi iktidarları sürecinde ağır baskılar görmüş kesimlere en ufak bir barış mesajı, küçük bir yumuşama mesajı bile vermiyor. Çünkü kamplaştırma siyaseti oy olarak besliyor. Bunu yaptık oylarını yükselttiğini düşünüyor. Gerisi umurunda değil.

“Aleviler ikinci sınıf muamelesi görmekten kurtulamadı”

“Aleviler, Türkiye’de ötekileştirilen en büyük kesimden birisidir. Tarih boyunca katliamlara uğramış, zulüm görmüş, halihazırda da AKP iktidarı boyunca da ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmekten kurtulamamış çok büyük bir kesimden söz ediyoruz.
“Ama bu baskılara rağmen bir düşmanlık dili ve düşmanlık siyaseti üretmemiş bir Alevi toplumundan bahsediyoruz. Bu saldırılar karşısında boyun eğmemiş fakat kendisini hedef gösterenleri de düşman ilan etmemiş. Onların örgütleri de bu ilkeler çerçevesinde demokrasi mücadelesine büyük katkılar sundu.

(Bazı AK Parti’li iş çevrelerinin PKK’ye para verdiği yönündeki açıklamaları)

“Zorla mı gönüllü mü almış bilemem. Bunlar toplanıp o dönem Başbakan olan Erdoğan’a gitmişler ve şikayetçi olmuşlar. Başbakan kendini bunu ifade etti. Şimdi ben diyorum ki belediyelerimizi ‘PKK’ye yardım etmekle’ suçluyorsun da bu yalanı iftirayı aleni bir şekilde bize buluşturmaya çalışırken, senin bizzat tanık olduğun yakın arkadaşların PKK’ye para yardımı yaptı.
“Bunu siz yaptınız, bunu yapanlara kayyum atanacaksa sizden başlasak bir zahmet. Sizin bu şirketlerden başlayalım. Bu iftiralardan vazgeçilmesi lazım. Ellerinde listeleri var kendileri çıkıp açıklasınlar hangi AKP’li hangi ihaleden ne kadar pay vermiş onlarda vardır. İstiyorlarsa açıklamasınlar. Yok derlerse PKK’ye çağrı yapayım, onlar açıklasın.

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi tartışmaları

“İktidarın sicili o kadar bozuk ki insanlar bundan tedirgin oluyorlar.
“Bu meseleye ırkçı yaklaşanlar da var. Ama bizim hassasiyetimiz bu değil. Dikkat çekmek istediğimiz husus vatandaşlığa geçişin hukuki kuraları var. Buna göre başvuranları başka kriter aramaksızın vatandaşlığa kabul edeceksiniz.
“Mezhebine, siyasi görüşüne, kimi oy verip vermeme durumuna bakarak vatandaşlık veremezsiniz. AKP bunu yapmak istiyor. Kriterler AKP’ye oy vermek mi?

“Bahoz Erdal öldürüldü” haberleri

“Ortada Bahoz Erdal sorunu yok, Kürt sorunu var. Bahoz Erdal’ı da ortaya çıkaran Kürt sorunudur. Kürt sorununu çözmeden bin tane Bahoz Erdal öldürsen çözemezsin. Sen bir tane Bahoz Erdal öldürürsen bin tane daha çıkıyor. Bunlar psikolojik savaş yöntemleridir.

Bahçeli’nin “herkes ifade vermeye gitmeli” çağrısı

“Biz işkenceyle ifade alıyorlar demedik. Mesele nezaket meselesi değil, mesele siyasetçilerin kabalığı. Ortada yargılama yok darbe var. Bunu mimarlarından biri de Bahçelidir. Buna evet diyenler tıpış tıpış gidebilir.
“Ama biz bu darbeye hayır dedik. Bizim yargıya karşı saygısızlığımız yok çünkü ortada yargı yok. AKP’nin hukuk komisyonları gibi davranın Cumhurbaşkanı ile çay toplamaya gidenler bizi nasıl adil yargılayacaklar.

Meclis’te görüşülen iç tüzük değişikliği

“AKP’nin beklentisi muhalefetin sesini kısmak ve tüm yasaları hızlıca çıkarmak. Bunu önerecek her türlük içtüzük önerisine karşı çıkarız. Tek başlarına yapmaya kalkarlarsa parlamentoyu kilitlemeye kadar elimizden gelen her şeyi yaparız.”

imctv.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  CHP genel başkanını seçti çerağ 0 1,578 02-04-2018 02:08 AM
Son Yorum: çerağ
  IŞİD dosyasından suikast çıktı: Hedefte sadece Demirtaş yokmuş... çerağ 0 1,759 07-09-2016 08:39 PM
Son Yorum: çerağ
  2015 Genel Seçim Sonuçları Admin 0 2,391 06-08-2015 01:17 AM
Son Yorum: Admin
  Demirtaş, Alevilerin oylarını alabilir mi? bektasi 0 2,654 07-07-2014 03:56 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi