Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HDP, ÖCALAN'IN ALEVİ PARTİSİ, İŞTE ÖCALAN'IN ALEVİ PLANI
11-01-2013, 02:36 AM
Mesaj: #1
HDP, ÖCALAN'IN ALEVİ PARTİSİ, İŞTE ÖCALAN'IN ALEVİ PLANI
Öcalan'ın isteği üzerine yeni bir parti kuruldu. İsmi Halkların Demokratik Partisi. Peki BDP varken neden böyle bir parti kuruldu.

Aslında son günlerde herkesin cevabını aradığı soru bu: BDP varken neden HDP diye yeni bir parti kuruldu? HDP, BDP'nin yapmadığı neyi yapacak?

HDP, İmralı'da bulunan Öcalan'ın isteği üzerine kuruldu. Başına da Alevi bir kadın milletvekili getirildi. Sebahat Tuncel. Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü gibi sol kesimden isimler de BDP'den ayrılarak bu partiye geçtiler.

Soruyu tekrar edelim, HDP neden kuruldu? Taraf Gazetesi Yazarı Emre bugünkü yazısında bu sorunun perde arkasını analiz etti. Uslu'ya göre Öcalan, birçok yöneticisi Alevi olmasına rağmen PKK'ya destek vermeyen Alevilere ulaşmak, onları yanlarına çekmek için böyle bir parti kurdurdu.

* Öcalan Türk toplumuna ulaşmak için hep Alevileri bir köprü olarak gördü. Alevilerin maniple edilerek yanına çekilmesi ile devleti zor durumda bırakacağını hesapladı. Ama başarılı olamadı.

* PKK Alevilerden beklediği desteği hiçbir zaman bulamadı. PKK’nın üst düzey yöneticilerinin çoğu Alevi olmasına rağmen Aleviler Öcalan’ın umduğu oranda PKK’ya destek vermedi. Özellikle Türkmen Aleviler PKK’ya hiç destek vermedi.

* Bu gerçeği bilen Öcalan şimdi o Alevilere HDP üzerinden ulaşmak istiyor. Alevilerin sosyalist partilere olan sempatisini de kullanarak özellikle Türkmen Alevilere ulaşmak istiyor. İşte HDP bu düşüncenin ürünü.

İşte Emre Uslu'nun HDP Analizi;

Abdullah Öcalan’ın inisiyatifiyle kurulan Halkın Demokratik Kongresi, partileşti ve HDP adını aldı. Mayıs 2012’de Today’s Zaman için yazdığım bir analizde HDK’yı PKK’nın Türkiyelileşme inisiyatifi olarak tanımlayıp Öcalan’ın 2004’ten bu yana kafasındaki projenin pratiğe dökülmesi olarak anlatmıştım.

Öcalan’ın gerek DTP’nin kurulması aşamasında, gerekse BDP’nin kurulması ve seçimlere katılması aşamasında kafasında kendi hareketini Türkiyelileştirmek projesi vardı. Öcalan’a göre “Kürt sorunu” Türkiyelileştirip Türklere anlatılmazsa çözüm bulunamaz. Öcalan’a göre Türkler PKK’nın anlatımlarını benimseyip, PKK’nın dilinden konuşmaya başladığı gün devlet kendini sıkışmış hissedecek böylece Öcalan’ın istediği formatta bir çözüme yanaşmak zorunda kalacak. Bu, Öcalan için yeni bir düşünce değil. 1990’lı yıllarda bile böyle düşünüyordu. Bu nedenle o yıllarda Türk solunun temsilcileriyle anlaşmalar yapmış fakat bu anlaşmalardan istediği sonucu alamamıştı Öcalan.

ÖCALAN ALEVİLERİ KULLANMAK İSTEDİ AMA

Öcalan Türk toplumuna ulaşmak için hep Alevileri bir köprü olarak gördü. Alevilerin maniple edilerek yanına çekilmesi ile devleti zor durumda bırakacağını hesapladı. Bunun için sonsuz çaba sarf etti. Kurumlar kurdu, kitaplar yazdı, konferanslar organize etti. Ancak PKK Alevilerden beklediği desteği hiçbir zaman bulamadı. PKK’nın üst düzey yöneticilerinin çoğu Alevi olmasına rağmen Aleviler Öcalan’ın umduğu oranda PKK’ya destek vermedi. Özellikle Türkmen Aleviler PKK’ya hiç destek vermedi.

ÖCALAN'IN ALEVİ PLANI

Bu gerçeği bilen Öcalan şimdi o Alevilere HDP üzerinden ulaşmak istiyor. Alevilerin sosyalist partilere olan sempatisini de kullanarak özellikle Türkmen Alevilere ulaşmak istiyor. İşte HDP bu düşüncenin ürünü.

HDP'NİN ASIL HEDEFİ ALEVİLER

HDP söylem olarak tüm ezilen kesimleri kapsayan bir sosyalist çatı partisi gibi sunuyor kendisini ama asıl hedeflediği toplumsal taban Aleviler. Alevilerin üzerinden bir siyaset dili üretmeyi hedefliyor. Sırrı Süreyya Önder’in dediği gibi bu denge gözetilerek HDK’ya sadece bir kadın genel başkan değil Alevi bir kadın genel başkan yapıldı.

ALEVİ ÖRGÜTLERİYLE SIKI TEMAS HALİNDELER

Ancak Öcalan’ın Newroz konuşmasında yaptığı İslam kardeşliği vurgusu Alevi toplumunu ciddi rahatsız etti. Şimdilerde HDK o rahatsızlığı tamir etmek ve Alevi tabanın gönlünü kazanmak için yoğun çaba içinde. Bu kapsamda Alevi örgütleriyle sıkı görüşmeler yapılıyor. Alevi hakları sözkonusu olduğunda en ön saflarda HDK’yı görüyoruz. Bütün bunlar Öcalan’ın HDK üzerinden kurguladığı Alevilere ulaşama stratejisiyle ilgili.

Nitekim Öcalan’ın Alevilere gönderdiği mesajı bir toplantıda Sırrı Süreyya Önder şu şekilde anlatıyor: “Alevilerin duyarlılığına ilişkin yakınmalarını Öcalan’a ilettik. Ama o bizi anlamadı. Öcalan meselenin yanlış anlaşılmasına şaşırdı. Öcalan ‘benim söylediğim bir İslam eleştirisi’ dedi. ‘Şimdi siz kalkmış hepimiz Müslüman’ız diyorsunuz. İslam hukukunda fetih yoktur’ dedi. Onun yaklaşımında İslam kardeşliği vurgusu bir eleştiriydi.”

Sırrı Süreyya Önder devam ediyor: “İkinci gidişimizde (Alevi hassasiyeti konusunu) kendisi gündeme getirdi. ‘Bu kadar tartışma yürüdüğünü bilmiyordum. Gidin Alevi temsilcilerin söyleyin. Şırnak’ta bir tane Alevi yok iki Alevi vekil var. Mardin’de 500 Süryani ya çıkar ya çıkmaz. Mardin’in Şafi halkı 56 bin oyunu bir Süryani’ye verdi. Biz Muş’ta Sünni bölgesinde Demir Çelik’i aday gösterdik. Alevilerin bölgesinden de Sırrı Sakık’ı aday gösterdik. Sünniler Demir Çelik’i firesiz gönderdi. Sırrı Alevilerin bölgesinde neredeyse CHP’ye kaybediyordu. Daha ileri gitmesinler KCK tüm Alevilerin elinde. Orada bir tane araya adam giremiyor bu Aleviler yüzünden’ diye gülerek söyledi. ‘Biz Alevicilik yapmayacağız, tartışırız ama tartışmamız Alevilerle olur’ dedi. ...Aleviler HDK’yı, DTK’yı görmüyorlar mı?”

Öcalan HDP’yi Alevileri de içine alacak bir parti olarak dizayn ediyor. Aleviler bu partiye destek verir mi? En azından Türkmen Alevilerin destek vereceklerini sanmıyorum...

Öcalan Alevilere yönelik hamle yaparken, hükümetin Alevilerin haklarını vermeyip Alevileri Öcalan’a mahkûm etmesi umarım bir proje değildir...

Etiketler: öcalan, hdp, öcalan'ın alevi planı, pkk, kck, sırrı süreyya önder, sebahat tuncel, imralı, sırrı sakık

kaynak:aktifhaber.com
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  FETÖ'nün Alevi planı tutmadı çerağ 0 747 12-27-2016 02:27 PM
Son Mesaj: çerağ
  FETÖ'nün sahte Alevi dedeleri üzerinden korkunç planı. çerağ 0 794 07-29-2016 04:14 AM
Son Mesaj: çerağ
  Hükümet Eylem Planı'nda Aleviler'i de ilgilendiren önemli maddeler bulunuyor çerağ 0 878 02-18-2016 09:09 PM
Son Mesaj: çerağ
  Karaca: Yeni CHP artık mezhep partisi çerağ 0 825 12-30-2015 01:52 AM
Son Mesaj: çerağ
  Almanya'nın hain Alevi planı Admin 0 1,232 11-23-2013 01:51 PM
Son Mesaj: Admin
  Öcalan'ın Alevi Açılımı sahtedir! bektasi 0 1,104 08-12-2013 02:41 AM
Son Mesaj: bektasi
  İşte gerçek anlamıyla Alevilik... Admin 0 1,213 07-21-2013 07:53 PM
Son Mesaj: Admin
  İşte Başbakan'ın Alevi karnesi Admin 0 1,031 06-28-2013 12:44 AM
Son Mesaj: Admin
  Erdoğan-Yavuz, Öcalan- İdris Admin 0 1,226 05-30-2013 12:49 AM
Son Mesaj: Admin
  Öcalan'dan Alevilere mesaj Admin 0 1,253 05-14-2013 02:57 PM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir