Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hepimiz Aleviyiz
05-26-2014, 03:37 PM
Yorum: #1
Hepimiz Aleviyiz
Okmeydanı’nda bir Alevi yurttaş cemevinde bulunurken başına aldığı kurşunla öldürüldü. Şaşırdık mı? Alevilerin yoğun olduğu yerlerde polisle çıkan bir çatışmada bir Alevi ölmeseydi ancak o zaman şaşırırdık. Gezi İsyanında ölen gençlerin cenazeleri de cemevlerinden kalkmıştı. Tesadüf müydü? Alevileri öldüren padişahlara ‘’yavuz’’ sıfatı verilip dağa taşa, mahalleye köprüye adının konduğu, Alevilerin malı, canı ve ırzını helal gören bir şeyhülislamın hala saygıyla anıldığı, Sivas katliamının zaman aşımından düştüğü bir memlekette bunlar ne kadar tesadüf olabilir?

Alevilerle daraltmadan soralım: 'Gayrı Sünni' olup da kolluk kuvvetlerinin kendisinden nefret etmediğini düşünen biri var mıdır acaba bu ülkede? Peki iktidar kendine ''Ben vatandaşıma neden böyle bir izlenim verdim?'' sorusunu sorar mı sizce? Yoksa ''Ölmüştür, geçmiştir'' deyip geçer mi?

Bu tür ölümler, inançlar arasında zaten var olan gerilimin yayılma olasılığını barındırdığı için daha da vahim bir hal kazanıyor. Önemli olan o gerilimi çözmektir. Bu gerilim Aleviliğin ülkemizde yok sayılmasından kaynaklanıyor. Bununla yüzleşmemiz lazım. Aleviler büyük haksızlıklara uğruyor. ‘’İncinsen de incitme’’ diyerek ses çıkarmıyor, örneğin eline silah alıp dağa çıkmıyor. Dağa çıkanla diyalog kurup hak vermeye başlayan iktidar ise barışçıl yolda ısrar eden Alevileri görmemeye devam ediyor. Şimdi buradan çıkan ders nedir? ‘’Bu memlekette hakkını almak istiyorsan eline silah almaktan çekinmeyeceksin çünkü devlet başka türlüsünden anlamaz!’’ değil midir? Buradan çıkan ders ''Dağa çıkanlar haklıymış meğer!'' değil midir? Yanlış anlaşılmasın, bunu savunuyor değilim. Devletin, insanlara hangi mesajı verdiğini fark edip yanlışını düzeltmesi için yazıyorum bu satırları. Alevilere olan zulüm bitmelidir.

Şimdi birileri çıkıp ‘’Ne zulmü yapılıyormuş!’’ diyebilir. O halde sayalım;

1- Cemevi bu inancın ibadethanesidir ama devlet tarafından ibadethane olarak tanınmıyor. Bir devlet çıkıp camileri ibadethane olarak tanımasa Sünniler ne tepki verirdi acaba? Sırf ezan Türkçe okundu diye hala kızıyorlar; belki buna bakarak bir fikir edinmek mümkün. 'Elin Almanya’sı bile cemevini ibadethane olarak tanıyor ama kendi ülken tanımıyor!

2- Aleviler, Diyanet İşleri’nden tek bir hizmet alamadıkları halde vergi ödeyip bu kurumu finanse ediyorlar. Bunun adı haraca bağlanmak değil midir? Sünni’nin imamının maaşını neden bir Alevi ödesin ki? Anayasal eşitlik yurttaşlık sadece kağıt üzerinde bulunuyor. Gerçekte ise bir tür ‘millet-i hakime ile zımmiler’ ayrımı devam eder görünüyor. İşin garibi, Alevilik ayrı bir inanç olduğunu kabul ettiremeyip İslam içi görüldüğünden Hristiyanlar gibi kendi Ruhban Okullarını veya Patrikhanelerin i (yani bunların kendi inançlarındaki dengini) kuramıyorlar. Ya Diyanet'te Alevilere de hizmet sun ya da (daha iyisi) Diyanet'i devlet kurumu olmaktan çıkar, sadece Sünniler finanse etsin. Herkes kendi inancını kendi finanse etsin.

3- Başörtülüler, zamanında üniversitelerde kendilerine dönük ‘ikna odaları’ kurulduğunu söyleyip mağduriyet belirtmişlerdi. Peki, zorunlu din dersleri nedir? Bunlar da Alevi çocuklarına dönük devlet eliyle kurulmuş ‘ikna odaları’ değil midir? Asimilasyon bizzat devlet okullarında yapılıyor! 'Elin Almanya’sında bile yapılmazken kendi memleketinde yapılıyor. Beni asimile etmeyi kafaya koymuş bir iktidarı ne kadar sahiplenebiliri m ki?

4- Alevi köylerine zorla cami yapılıyor. Alevi köyüne maaşlı imam gönderiliyor. Neden? Boş kalacak camiler neden yapılsın ki? Bu imamlar Sünni misyonerliğiyle falan mı görevli yoksa?

5- Dersim’den Maraş'a, Çorum’dan Sivas’a, Gazi’ye dek Alevilerin uğradığı katliamlar layıkıyla soruşturulmuyor . Bir özür bile dilenmiyor. Tarihte Alevileri katletmiş veya katliamlara fetva vermiş din ve siyaset adamları adeta birer kahraman gibi yüceltiliyor. Mahallelere, sokaklara, okullara adları veriliyor. Tüm bunların verdiği mesaj nedir? ‘’Alevi öldürmek serbest’’ mesajı verilmiyor mu tüm topluma? ''Bu ülke biz Sünnilerindir'' mesajı işlenmiyor mu alttan alta?

6- Tarih derslerinin içeriğine bakın. Cumhurbaşkanlığ ı forsundaki eski Türk devletlerinin simgelerine bakın. Hunlar, Göktürkler gibi Şamanist devletler bile sahiplenilirken Alevi Türk devletleri ve onların tüm uygarlığı yok sayılıyor (tıpkı Anadolu'daki eski uygarlıklar sayılırken Hurriler, Lelegler, Lidyalılar anlatılıp en büyük işleri yapmış Rum ve Ermeni uygarlıklarının yok sayılması gibi). Örneğin İran coğrafyasında Büyük Selçuklu’nun devamı gibi ortaya çıkan bir Türk devleti vardır: Harzemşahlar. Ama nedense Büyük Selçuklu’nun gördüğü ilgiyi görmez. Çünkü Alevidir. Kaldı ki Büyük Selçuklu'nun ne kadar Türk devleti olduğu da tartışmalıdır zira resmi dili bile Türkçe değildir. Ona rağmen sahiplenilir çünkü Sünnidir. Örneğin, Anadolu’da kurulan Türk devletleri Anadolu Selçuklu’dan ibaret değildir, bir de Danişment Devleti vardır örneğin ama hiç ilgi görmez. Çünkü Alevidir. Keza Safeviler, güçlü bir devlettir, Türktür ama sadece Yavuz bu devleti yenince resmi tarih anlatımında adı geçer. İslam tarihi anlatılırken de sadece Sünni devletler anlatılıp (Emeviler, Abbasiler v.b.), Alevi devletleri öğrencilere öğretilmez. Şamanist Hunlar bile anlatılıyor da Alevi Türk devletleri anlatılmıyor!

Bazıları diyor ki ''Siz ortalığı karıştırıyorsun uz, milletimizi bölüyorsunuz!'' Yahu, ezilenler hakkını aramayacak mı? Eşitsizliği yaparak yok sayanlar esas bölücüdür! Birlik ve beraberlik ancak hak eşitliği varsa vardır. Alevilerin talebi de -Kürtler ve gayrı Müslimlere benzer biçimde- devlet tarafından layıkıyla tanınmaktır. İktidarlar bugün tanımak istemediği her topluluğun dününü de yok saymıştır. Bu yüzden tarih anlatımı da önemli bir mücadele ve görünürlük alanıdır. Belki bu sayede günün birinde şimdi ''Kahpe Bizans'' diye küçümsenen ve sadece düşman olarak görülen önceki uygarlıklarımız la barışma olanağı da buluruz.

Hrant Dink sırf Ermeni olduğu için öldürüldüğünde ona sahip çıkıp ‘’Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz’’ dedik. Çok da iyi ettik! Aleviler de yok sayılan bir halk. Katliamlara uğradılar, acılar çektiler. Üstelik inançları gereği hep (genelde) insan ve (özelde) kadın haklarından, laiklikten, demokrasiden, paylaşımcılıkta n, emekten yana oldular. Gezi İsyanında yaşamını yitiren gençlerin de Alevi olduğunu hatırlayınca Okmeydanı’nda öldürülen genç adamın yerde yatan kanlı görüntüsü daha da canımızı acıtıyor. Bu öneriyi benden evvel dile getirenler de oldu ama ben de tekrar edeyim: Alevilik kendine özgü bir inanç olarak tanınıp hakkını alana dek ‘’Hepimiz Aleviyiz’’ demekten çekinmemek gerekli. Birlik ve dayanışma her zaman işe yaramıştır. Alevi inancının özgünlüğünü vurgulamak için de en uygun koşullar bulunuyor. Zira Alevi kesimlerin bu konulara daha ilgili olacakları bir dönemdeyiz. Kimse, kendisini yok sayanlarla aynı din şemsiyesi içine sıkıştırılmakta n hoşlanmaz.

Alevilerle dayanışmak, sokağa çıkıp ses duyurmak gerekiyor. Ama şu unutulmamalı: Biz gücümüzü ancak kitlesellik ve haklılığımızdan alabiliriz, şiddetten değil. Çünkü biz fikirlerimize güveniyoruz, sadece eşitlik ve özgürlük istiyoruz; şiddete ihtiyacımız yok. Saldırı değil zulme direniş meşrudur. Haklılığımızı kaybetmemeye dikkat etmemiz gerekiyor. Evet, ''incinsen de incitme'', ola ki yaptığından utanır da ders alırlar, ama incitmemek sessiz kalmak anlamına gelmez.

''Hepimiz Aleviyiz'' - fırat bayram - Radikal Blog

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
05-30-2014, 02:39 AM
Yorum: #2
RE: Hepimiz Aleviyiz
Benim en çok kızdığım slogan ve yadırgadığım şey bu "Hepimiz Aleviyiz" sloganı. Alevilik siyasi bir görüş, bir düşünce haline getirilip inançtan soyutlanıp ideolojileştirilmeye çalışılıyor. Bugün bir sürü tip türedi kendine "hem Aleviyim hem ateistim" diyen. Böyle bir çelişki olabilir mi? Alevilik'te bir tanrı inancı yok mudur? Bir Ateist nasıl Alevi olabilir? Günlük hayatında materyalist olan, görmediğinden başka bir şeye inanmayan adam Aleviler'le ilgili bir olay olduğunda "Aleviyim" demeye başlıyor. Yahu görmediğine inanmayan bir adam nasıl Alevi olabilir? Ayrıca velev ki bir Allah inancı var, Alevilik herkesin girebileceği ve yürüyebileceği bir yol mudur? Bunun kuralları, şartları, bir süreci vardır. Her önüne gelen "Aleviyim" diyebilir mi? Eğer bunu diyenlere karşı çıkmıyorsak, "sen Alevi filan değilsin" diyemiyorsak bu tiplere bizlere de yazıklar olsun.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İşaretlesiniz de Fişleseniz de Biz Aleviyiz! bektasi 0 1,862 12-06-2013 05:54 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi