Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hilmi Yarayıcı: AKP’nin hedefinde Aleviler var
04-16-2016, 12:07 AM
Yorum: #1
Hilmi Yarayıcı: AKP’nin hedefinde Aleviler var
Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı Maraş’ta yapılmak istenen kamplarla ilgili alevinet.com’a konuştu. Yarayıcı, “Alevi vatandaşlarımızın yoğun olduğu alanlara bu tür kampların kurulmasının Kahramanmaraş’la sınırlı olmayacağını, daha şimdiden Sivas – Divriği’de de bu tür bir kamp kurulacağı duyumları alıyoruz” dedi.

Maraş Terolar’da direniş devam ederken kampa karşı tepkiler de gelmeye devam ediyor. CHP Hatay milletvekili Hilmi Yarayıcı alevinet.com’a yaptığı açıklamada kampın Maraş’a kurulması AKPiktidarının Aleviler üzerindeki bilinçli asimilasyon politikalarını hayata geçirme hedeflerinin bir sonucu olduğuna dikkat çekti.

Yarayıcı, kampın sadece Maraş’la sınırlı olmayacağının da altını çizerken, “Alevi vatandaşlarımızın yoğun olduğu alanlara bu tür kampların kurulmasının Kahramanmaraş’la sınırlı olmayacağını, daha şimdiden Sivas – Divriği’de de bu tür bir kamp kurulacağı duyumları alıyoruz” İfadelerini kullandı.

Suriye’deki rejim değişikliği hedefi mezhep çatışmaları üzerinden sağlanmaya çalışıldığını söyleyen Yarayıcı, “bilinçli bir şekilde Suriye’de Aleviler kötülüğün kaynağı olarak gösterilerek, IŞİD, El Nusra gibi cihadçı çetelerin hedefi haline getirildiler. Bu propagandanın etkisinde kalan ve savaşta ülkesini terk etmek zorunda kalarak ülkemize sığınan Suriyeli’ sığınmacıların bilinçli olarak Alevi vatandaşlarımızın ortasına yerleştirilmek istenmesi provakasyonlara uygun zemin hazırlama girişimidir” dedi.

Maraş’ta yaşanılan acıların hala taze olduğuna ve yaraların kapanmadığına da değinen Hilmi Yarayıcı, “ Bu çetelere iktidarın bugüne dek yaptığı silah yardımları ve sağladığı olanaklara karşın, son zamanlarda Suriye yönetiminin cihatçı çetelere karşı üstünlük kurması sonucu, savaştan kaçanların sığınacağı tek güvenli liman Türkiye’dir. Alevi vatandaşlarımızda özellikle bu noktaya dikkat çekerek kampta kalacak kişilerin kimliklerinden dolayı endişelidir. Gelenlerin cihatçı savaşta rol alan IŞİD, El Nusra gibi katiller ve aileleri olması durumunda mezhep savaşı çıkartabileceklerini düşünüyorlar. Ki bu çok haklı bir endişedir bence” diye konuştu.

24 Alevi köyünün nüfusunun 6 bin civarında olduğunu, ve bu köylerin ortasına 27 bin nüfusluk bir kamp kurulmak istenmesinin, 78 katliamına rağmen topraklarını terk etmeyen Alevi vatandaşların can güvenliği endişesiyle yaşadıkları toprakları terk etmesi sonucunu doğuracağını ifade eden Yarayıcı’nın dikkat çektiği noktalardan biri de alanın mera alanı olması. Bu durumdan komşu Sünni köyleri de etkileneceğini söyleyen Hilmi Yarayıcı şunları ifade etti: Geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklardır. Zor durumda olan insanlara yardım edeyim diyerek kendi vatandaşlarını açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmesi kabul edilemez bir durumdur.

Gülşen İşeri-alevinet.com


alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  "PKK'nın merkez hedefinde Alevi Bektaşiler var" çerağ 0 2,182 04-26-2016 04:30 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi