Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HİSDER’de Alevî - Sünni Olayı konuşuldu
03-21-2016, 09:46 PM
Yorum: #1
HİSDER’de Alevî - Sünni Olayı konuşuldu
HİSDER’de Alevilik meselesini gündeme getiran Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Güçlü, “Günümüzde Batı’da yaşayan Aleviler “ulusalcı anlayışa” sahipken Orta Anadolu’daki Aleviler ise, devlet yanlısı politika izliyorlar. DHKP-C’nin beslendiği Malatya, Maraş ve Tunceli hattı ise Türkiye için bir hayli problem yaratıyor” dedi.


Hikmet, İlim ve Sanat Derneği’nin Cuma Sohbetleri’nde ‘Alevî - Sünni Olayı’ gündeme geldi. Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, Alevîlik meselesinin Türkiye’nin başını ağrıtacak derecede sorun olmaktan çıktığını hatırlatarak sadece bir bölgenin bir hayli problem oluşturduğuna dikkati çekti. Selçuklu Belediyesi Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette, konuyu tarihi seyir içerisinde ele alarak “İran coğrafyasından büyük devletler çıkmıştır. Anadolu ile İran rekabet halindedir. Umeyyeoğulları ile Haşimiler arasında da rekabet bulunuyordu” diyen Dr. Mustafa Güçlü, Medine Vesikası’nın Peygamberimizin lider seçilmesiyle imzalandığına işaret ederek “Liderliği kaybeden Abdullah bin Ümey Müslüman olmasına rağmen içten içe düşmanlık beslemeye başladı. Müslümanlarla Mekkeli müşrikler arasında Bedir Savaşı’nda, Haşimioğullarından Hz. Ali ve Hz. Hamza, Ümeyyeoğullarından iki müşriki er meydanında öldürdüler. Aralarındaki rekabete bu sefer kan davası da karışıyor” diye konuştu. Gadîr-i Hum Vak’asını da anlatan Güçlü, Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ömer’in devreye girmesiyle Hz. Ebubekir’in halife seçildiğini ve Hz. Fatıma’nın babasından kalan Fedek arazisini halifeden talep edince; “Peygamberler miras bırakmaz” denilerek isteğin reddedilmesi üzerine bu sefer Hz. Aişe ile Hz. Ebubekir arasında soğukluk başladığını ifade ederek şunları dile getirdi: “Hz. Fatıma’nın vefatından sonra halifeliğin Hz. Ali’nin hakkı olduğu Abbas taraftarlarınca dile getiriliyor. Hz. Osman’ın halife seçilmesine tepki olarak 1500 kişilik bir gurup oluşuyor. Hac zamanı Hz. Osman’ın evi basılarak Halife Osman öldürülüyor. Müslümanlar Hz. Osman’ın katillerinin yakalanmasını Hz. Ali’den istiyorlar. Hz. Ali döneminde 15 kişilik gurup ortaya çıkarılamayınca Hz. Aişe, Hz. Ali’ye karşı cephe alıyor. Savaş öncesi Hz. Ali, Peygamberimizin sözlerinden örnekler veren etkili bir konuşma yapınca Hz. Aişe savaşmaktan vazgeçiyor. Akşam olduğu için orduya haber verilemiyor. Gece iki tarafa da münafıklarca baskılar yapılarak her iki taraf da birbirlerine karşı kışkırtılıyor. Sabah savaş olunca bir çok sahabe ölüyor. Şam’da Muavi’ye halifeliğini ilân etti. Saffın Savaşında Hz. Ali’nin yanında yer alan Hariciler nu sefer ikisinin de karşısında yer aldılar. Hz. Ali, Muaviye ve Amr bin As’ın öldürülmesi kararlaştırıldı. Suikastta Hz. Ali öldürüldü. Hz. Hasan’ın zehirlenerek öldürülmesinden sonra Muaviye, hayattayken Yezid’i halife ilân eder. Yezid’e biat etmeyen Hz. Hüseyin’in Kerbelâ’da öldürülmesi üzerine ayrışma daha da büyük bir hız kazanıyor.”

ŞİA TEHLİKESİNİ YAVUZ SULTAN SELİM HAN ÖNLEDİ
Emevilerden sonra Abbasilerin iktidara geldiğini ve12 imam anlayışının sona ermesinden daha sonra Bâtinîlik (İsmailliye) hareketinin ortaya çıktığını kaydeden Güçlü, Nusayriler, Sabbahiler ve Fatımiler akımlarının bunu takip ettiğini ve 1501’de Safeviye Devleti’nin kurularak şia tehlikesinin Anadolu’da iyice baş göstermesi üzerine Yavuz Sultan Selim Han’ın, bu tehlikeyi bertaraf ettiğini söyledi. Güçlü, sözlerini “Günümüzde Batı’da yaşayan Aleviler “ulusalcı anlayışa” sahip, Orta Anadolu’daki Aleviler devlet yanlısı politika izlerken Doğu’da Lazkiye’den başlayan Malatya, Maraş ve Tunceli hattı Türkiye için bir hayli problem yaratıyor. DHKP-C bu bölgeden besleniyor” şeklinde tamamladı. Sohbet soru-cevap bölümüyle devam etti.


sivashabermerkezi.com

alevi haberleri
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Rainbow Alevilerin sorunları konuşuldu bektasi 0 703 11-05-2019 01:40 PM
Son Yorum: bektasi
  Akşener'den cemevine ziyaret: 'Vergi toplanırken Alevi, Sünni farkı yok' çerağ 0 1,478 01-07-2018 12:36 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi ve Sünni’ler gerçekten farklı mı? çerağ 0 2,507 07-09-2017 01:40 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi ve Sünni vatandaşlar aynı çatı altında bayramlaştı çerağ 0 1,969 09-13-2016 12:41 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni çatışması çıkarılmaya çalışılıyor çerağ 0 1,998 07-23-2016 11:40 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-sünni darbeye karşı birleşti çerağ 0 1,932 07-21-2016 01:30 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni Kardeşlik İftarı çerağ 0 2,076 06-08-2016 01:36 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Haber-Alevi ve Sünni kanaat önderlerinden birlik vurgusu bektasi 0 3,272 05-23-2016 03:34 PM
Son Yorum: bektasi
  Tüm ümitlerini Alevi-Sünni kavgasına bağladılar çerağ 0 1,989 02-01-2016 08:36 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni evliliği Admin 1 4,667 01-18-2014 04:18 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi