Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hz. Ali ve hz. Ali´ye kanber olmak
10-31-2017, 12:49 AM
Yorum: #1
Hz. Ali ve hz. Ali´ye kanber olmak
*
Bu gün bize Pir geldi
Gülleri taze geldi
Önü sıra Kanber´i
Aliyel Mürteza geldi
.
Eyvallah Şah´ım eyvallah
Hakk la ilahe illallah
Sen Ali´msin güzel Şah
Şah´ım Eyvallah eyvallah.
*

Bir gün Hz. Ali: “Bana bir Kanber lazım, Ehlibeyt´e candan bağlı bir kişi arıyorum, yarın bana Kanber´lik yapacak biri varsa mescide gelsin” dedi.
Ertesi gün bir baktı ki mescidin kapısı mahşer yeri gibi doldu. Şah-ı Merdan´a dost görünen kadın erkek herkes dört sıra olmuş kuyruk oluşturmuş, kuyruğun bir ucu mescitte diğer bir ucu Medine´nin dışına taşmış.
.
Hz. Şah-ı Merdan kimsenin gönlünü kırmadan, hepsini ayrı ayrı hal hatır ettikten sonra orda bulunanlara: “Ey mümin kardeşler ve müslim bacılar bana gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Yalnız benim küçük bir imtihanım var, bu imtihanı kim kazanırsa bana Kanber ancak o olacak” dedi ve devam etti: “Peşim sıra gelin baka- lım Hakk neyler, gerçek dost ve çıkar dostları burda belli olacaktır” dedi.
Hep beraber Hz. Şah-ı Merdan Ali önde onlar da arkada bir yahudi mahallesine geldiler. Yahudi bir fırıncı, fırını alışlamış ki fırının içi nar gibi olmuş, ekmek pişirmek için durmadan odun atıyor ve fırının ağzından ateş dışarlara taşıyor.
Hz. Ali fırının önünde durup arkasından gelen insanlara şöyle seslenir: “Dostlar işte benim imtahanım burasıdır. Bana kanberlik yapmak isteyen işte şu yanan fırına girip önce kalbini temizleyip sonra pişecektir. Buyurun sizi bekliyo- rum” dedi.
Bir anda işin rengi değişti. Fırının ateşini görenler:
Kimi: “Ya Ali kusura bakma” diye mırıldanmaya başladılar.
Kimi: “Yaşım genç” dedi.
Kimi: “Anam babam bakıma muhtaç” dedi.
Kimi: “Yaşamak istiyorum” dedi.
Velhasıl fırının önünde hiç kimse kalmadı. O kocaman topluluk bir anda karın güneşte erimesi gibi eridi ve hepsi gittiler.
.
Kuyruğun en arkasında Kanber yer almıştı. Kanber´in önünde bir anda tek bir kişi kalmadı, Kanber fırının önüne kadar geldi. Hz. Ali ve Kanber´den başka kimse yoktu.
Orada bulunan Yahudiler bu olayı derin bir hayret içinde izliyorlardı.
Hz. Ali Kanber´e baktı: “Kanber sen ne dersin, benim için bu fırına girermisin?” diye sordu.
Kanber, Şah-ı Merdan´ın ayaklarına kapanarak: “Ya Şah´ım canım kanım sana feda olsun bana kısa bir müsade ver hemen geleyim, sen beni burda bekle” dedi.
.
Kanber sanki büyük bir servet bulmuş gibi hem koşuyor hem: “Elhamdülillah, Ali cennetin kapısını bize açtı” diyordu.
Doğruca evine geldi ve Dilfuruz´a şöyle seslendi: “Dilfuruz durma birlikte çocuklarımızı al gidelim, Hz. Şah-ı Merdan cennetin kapısını bize açtı, o kapı kapanmadan yetişelim” dedi.
Kısa zamanda Kanber, Dilfuruz ve iki yavrusu Hz. Ali´nin yanına koşar adımlarla geldiler. Dilfuruz fırının önüne gelince: “Ya Ali niçin burda bekliyorsun?” diye sordu.
Hz. Ali: “Beni seven dostların imtihan için fırına girme- lerini istedim, Kanber´de koşarak sizleri getirdi. Sen ne dersin Dilfuruz bacı, burda zor yok istersen vazgeçebi- lirsin” dedi.
Dilfuruz bacı güldü ve şöyle dedi: “Ey yüceler yücesi, gönüller sultanı senin için değil bir canımı bin canım olsa hepsini feda ederim. Senin açtığın kapı bizlere ateşin kapısı değil cennetin kapısıdır” dedi.
Kanber´e dönerek: “Ya Kanber, Şah-ı Merdan kapıyı sana açtı ama önce yavrularımla ben gireceğim” dedi.
Çocuklarının elinden tutarak: “Ya Rabb, şahidim ol Ehlibeyt için bu canlarımızı onlara armağan ediyoruz. Hz. Şah´ımızın şefaatından bizi mahrum etme” dedi ve çocukları ile birlikte Dilfuruz fırına girdi, peşindende Kanber girdi.
Bunu seyreden yahudiler Hz. Ali´ye büyük suçlama getirerek: “Sen seni sevenleri yakmakla büyük günah ettin” dediler.
Hz. Ali güldü: “Onlara cehennem ateşi haram oldu, onların gönülleri pak ve yüzleri ak oldu”dedi.
Hz. Şah tekbir getirdi kudret elini fırına soktu, ateş bir gül bahçesi oldu. Kanber ile Dilfuruz Hz. Şah-ı Merdan´ın kudret elinden nasiplerini aldılar. Fırının kapağı açıldığında içinde güller, laleler, sünbüller açılmış, bülbüller şakıyordu. Sanki fırın değil cennetin gül bahçesi olmuştu.
Fırının kapısını açtılar güllerin ve çiçeklerin içinden Kanber ve ailesi sağlam çıkınca, yahudiler geldi Hz. Ali´nin ayaklarına kapandı imana geldiler. Kanber, Dilfuruz ve çocukları Hz. Şah´ın ayaklarına yüzler sürdüler.
*
İşte; ´Her Kanber´im diyen Kanber olamaz, Şah-ı Merdan için can vermeyince´ sözcüğü burdan kalmıştır. Candan geçmeyen cananı bulamaz, işte Hz. Ali´nin Kanber´i böyle bir imtihan neticesi seçilmiştir.
*

alıntıdır..
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi