Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İhsanoğlu: Alevi Vatandaşların Taleplerine Sempatiyle Bakıyorum
07-13-2014, 03:57 AM
Mesaj: #1
İhsanoğlu: Alevi Vatandaşların Taleplerine Sempatiyle Bakıyorum
Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, "Alevi realitesi, varlığı, Anadolu'nun sosyolojik bir realitesi. Alevi kardeşlerimizin cemevi taleplerine ben sempatiyle bakıyorum." dedi.

CHP ve MHP'nin Köşk için gösterdiği Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu katıldığı canlı yayında, "Alevi realitesi, varlığı, Anadolu’nun sosyolojik bir realitesi. Mevlana olmasa, Hacı Bektaş-ı Veli olmasa, Yunus Emre olmasa Anadolu 1000 sene Türk olmazdı. Dolayısıyla Alevi kardeşlerimizin cemevi taleplerine ben sempatiyle bakıyorum." dedi.

''CEMEVİ TALEPLERİNE SEMPATİYLE BAKIYORUM''

Ekmeleddin İhsanoğlu, "Alevi realitesi, varlığı, Anadolu’nun sosyolojik bir realitesi. Mevlana olmasa, Hacı Bektaş-ı Veli olmasa, Yunus Emre olmasa Anadolu 1000 sene Türk olmazdı. Başka imparatorluklar gibi bizler de biterdik. Dolayısıyla bu vatanda doğan herkesin eşit şekilde yaşama ve devletten eşit muamele göre hakkı vardır. Alevi kardeşlerimizin cemevi taleplerine ben sempatiyle bakıyorum ve bu konuyu devletimizin düzenlemesi gerekiyor." dedi.

''DEVLETİN TEPESİNDE SİGORTANIN ATMAMASI LAZIM''

"Benim kanaatim bize en uygun sistem parlamenter sistemdir. Bizde Meşrutiyet’ten beri yetki başbakandadır. Amerika’daki sistemde çok farklı bir devlet yapısı ve tarih var. Siz bu değişikleri yapmadan sadece baş kısmını alırsanız ya o kafa çatlar, ya da bir Frankeştayn yaratırsınız. Cumhurbaşkanı siyasette taraf olmamalı, uzlaştırıcı olmalı, hakem olmalı, bir orkestra şefi olmalı. Geçmişte Sayın Ecevit ile Cumhurbaşkanı arasındaki küçük bir tartışma nelere mal oldu? Devletin tepesinde sigortanın atmaması lazım.

"SEÇİM KANUNU HAYRETLER İÇİNDE BIRAKIYOR İNSANI"

Cumhurbaşkanı seçimini düzenleyen kanunu okudukça insan hayret ediyor. Devlet size yardım etmiyor, bağışlar konusunda sınırlar var. Niçin yapıldığı konusunda bir takım spekülasyonlar var ama ben bu konulara girmiyorum. İnsanlar huzura doğru bir değişim istiyorlar. Türk Devleti’nin itibarının yükselmesi için değişim istiyorlar. 10 Temmuz’dan sonra ben eminim ki bu millet bu davaya büyük destek verecek. Bu sistemde biraz mağduriyet yaratılmıştır. Bizim milletimiz mağdur olana yardım eder.”

''DİN ALEMİ BİR BABANIN OĞLUYUM''

Ben kendime yafta koymak istemiyorum ama din alemi bir babanın oğluyum. Annem çok dindar bir kadındı. Ama ben aynı zamanda sosyal ve bazı kültür değerlere karşı muhafazakar bir anlayışa sahibim. Bir İngiliz muhafazakarı nasıl kendi değerlerini taşıyorsa biz de öyle taşımalıyız. Aynı zamanda fen tahsili almış biri olarak aklın ve bilimin önemini bilen, Arap ve Batı edebiyatını çok iyi bilen bir insanım. Ve ben dünyaya açılan bir insanım. Gerek akademik, gerek diplomatik kariyerimde bunu kanıtlamış bir insanım. Şimdi de devletimin zirvesinde bu hizmetleri yerine getirmek istiyorum."

http://www.haberler.com
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Mahçupyan: Alevilerin taleplerine çoktan cevap verilmeliydi, mesele uluslararası bir çerağ 0 871 04-16-2016 12:28 AM
Son Mesaj: çerağ
  Aleviler ve Ekmeleddin İhsanoğlu Admin 0 1,594 06-24-2014 04:53 PM
Son Mesaj: Admin
  İstanbul'da Alevi vatandaşların evleri işaretlendi Admin 0 1,379 05-12-2013 07:47 PM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir