Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"ılımlı alevilik"
06-01-2015, 07:09 PM
Yorum: #1
"ılımlı alevilik"
Ilımlı İslam’dan sonra şimdi de “Ilımlı Alevilik” yaratılmaya çalışılmaktadır .

Nedir “Ilımlı Alevilik”, proje bileşenleri nelerdir?

1-Özel iftar sofraları düzenleyerek, bunu medyada teşhir etmektedirler.
Bu davetler asimilasyon için özellikle yapılmaktadır. Gösterişli iftar sofralarıyla Yası Matem’i Ramazan orucuna benzetme onunla eşit tutma mesajı verilmektedir. Böylece gerçeğin örtülü tutulması, inancın temellerinin açığa çıkmaması da hedeflenmektedi r.

2- Cem evlerinin yanına camiler yapılmaktadır.
Böylece cem ibadetinin cem evinde, namazların camide icra edilmesi amaçlanmaktadır . Bayram ve Cuma namazları, kuran kursları için camilerin kullanılması hedeflenmektedi r. Cem evleri inanç mekanları değil hizmet mekanları olarak gösterilmekte caminin tek ibadet yeri olduğu vurgulanmaktadı r.

3-Maaşlı cem evi hocalığı yaratılmak istenmektedir.
Maaş alan dedeler (Cem evi hocaları) diyanetin etkisi altına gireceklerdir. Eğitim seminerleri vasıtasıyla asimilasyona hız verilecek, cem evi hocaları Sünni inanç esaslarına uygun hizmetler yürüteceklerdir . Farklılık sadece “cem” ibadetinden ibaretmiş görüntüsü verilecektir.

4-TRT’de Muharrem Sohbetleri verilmektedir.
Ramazan ayında saatlerce süren programlara karşılık 10 dakikalık sohbet programıyla bir grup azınlığı memnun etme anlayışı sergilenmektedi r. Programlara çıkan “dede” etiketli insanların farklı farklı ve tutarsız açıklamalarıyla yolun ciddiyeti gölgelenmektedi r. Alevilik; değişik bölgelerin kendilerine göre sürdürdüğü gelenek görenekler olarak küçültülmektedi r.

5-Ramazan ayından sonra Kurban Bayramı, Kurban Bayramından sonra Yası Matem Orucu yanlışı devlet eliyle resmileştirilme ktedir. Böylece Muaviye’nin siyaseti devam ettirilmektedir . Oysa Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilmesi nedeniyle tutulan bu yasın zamanı Mart ayı olup günleri bellidir. Hz. Hüseyin 4 Mart’ta yakalanmış 15 Mart günü şehit edilmiştir. 10 Kasım nasıl yürümüyorsa Hz. Hüseyin’in yası matemi de yürümemelidir.

6-Devlet bütçesinden bazı vakıf ve konfederasyonla ra para desteği yapılmaktadır.
Bu yolla Aleviler arasındaki birlik ve dayanışma bölünmek istenmektedir. Bir gurup kuruluş devlet yanlısı bir diğeri devlete karşı gibi gösterilmektedi r. AB hibe fonlarından alınan yardımlarla Alevilerin AB’nin etki alanına girmeleri Aleviler arasında AB muhipleri yaratma amacı güdülmektedir.

7-Avrupa’da yaşayan ve ekonomik durumu iyi olan Alevi insanlarımızın desteğiyle yürütülen faaliyetlerde Alevilik, Muhammed- Ali inancından koparılmaktadır . İnanç yönü ötelenmekte sosyal ve siyasal bir dayanışma biçimine indirgenmektedi r.

8-Türbe başlarında kurulan dernek ve vakıflar eliyle Alevilik türbe bekçiliği ve ekonomik menfaat birliği gibi gösterilmektedi r. Türbeler komşu köylerin ekomomik rant aracı haline gelmekte zaman zaman köyler veya dernekler arasında paylaşım çekişmelerine neden olmaktadır. Bu görüntü Aleviliği ve Alevi toplumunu küçük düşürmektedir.

Böylece Alevi inancının asimilasyonuna hem AKP hem de Alevi etiketli çıkarcılar eliyle hız verilmiştir. Birbirine karşı gibi olan tarafların bu faaliyetleri Ilımlı Aleviliği yaratmada birbirini desteklemektedi r. AKP'nin çabası hedef şaşırtmaktır. Çünkü Aleviliğin gerçek inanç yolu olarak sünniliğin karşına dikilmesini ve siyasal islamın gerçek yüzünü sergilemesini istememektedir. Toplum tüm bu karmaşayı (Aleviliğin yükselişi) gibi algılamaktadır.

Gerçekte ise Alevilik adına müthiş bir bulanıklık söz konusudur.
Çünkü Alevilik maddi değil manevi bir yoldur.
Çünkü Alevilik siyaset eliyle değil “Mürşit” eliyle büyüyecektir.
Çünkü Alevilik sınıfsal mücadele davası değil Hz. Hüseyin davasıdır.
Çünkü Alevilik ayrılıkçılık siyeseti değil sevgi-saygı ve birlik siyasetidir.
Çünkü Alevilik partizanlık değil ehlibeyt sevgisidir.
Çünkü Alevilik felsefe değil Muhammed- Ali yoludur.


zohreanaforum.com/tartismalar/9877-ilimli-alevilik.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ilımlı Alevilik Admin 0 2,401 05-15-2014 11:36 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi