Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İmam Caferi Sadık
08-11-2013, 02:08 PM
Yorum: #1
İmam Caferi Sadık
Degerli canlar...

Alevi-bektaşi islam ekolünün Kurucusu İmam Cafer Sadık'tan bugün bahsetmek istedim...

Alevi-bektaşi Kırklar Ayin-i Cem-i... semahımız ve bu yol ve erkanın kurucusu İmam Caferi Sadık'ı Alevi-Bektaşi kaynaklarından öğrenelim..


Adı cafer Unvanı Sadık (doğru, gerçek dost)... babası İmam Muhammed Bakır.. Annesi Ümmü Ferve ( Halife Ebubekir torunu) Doğum yeri ve tarihi: medine, 699 Çocukları. ismail, Musa, Kasım, Muhammed, İshak ve Fatıma'dır (/ erkek, 3 kız).. İmam Abbasi halifesi mansur tarafından 765 te Medine de zehirlenerek şehit edilmiştir.. Türbesi Medine'dedir...İmamet Süresi 34 yıl. 6. İmam'dır.


Alevilik konusunda bilgi yönünde ileri seviyede olduğundan, kendisinden sonra gelen Ehlibeyt yanlılarına en sağlam bilgileri o ulaştırmıştır. Bu işi o kadar sistemleştirmiştir ki, koyduğu ilkeler Aleviliğin yasaları haline gelmiştir. Zamanla fikirleri o kadar gelişmiştir ki Caferilik diğer İslam mezhepleri arasında ayrı bir yer işgal etmiştir.

Alevilik esaslarını o kadar mükemmel düzenlemiştir ki, İslamiyet’in kabulünden sonra Anadolu’ya gelen Türk boylarının büyük bir kısmı kendi inanç ve törelerinden taviz vermeden.. arap ve fars kültürü içinde asimile olmadan İslama dahil olabilmiştir.. İmam Cafer-i Sadık.. Ceddi muhammed mustafa ve hz. Ali gibi, Arap emperyalizmini ve egemenliğini değil... islamın gerçeğini ve özünü yayan olmuştur..

Yani bu mezhep, Türklerin birlikte getirdikleri Türk diline, Türk müziğine, Türk dansına, Türk şiirine vs. hiç engel olmamıştır.

Maliki Mezhebi’nin kurucusu Malik Bin Enes’in:

“...Üstünlük, bilgi, ibadet ve takva bakımından İmam Cafer’den ilerisini ne bir göz görmüş, ne de bir kulak duymuştur....”


sözü kayda değerdir...

Saygı ve sevgilerimle
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi