Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inancimizda mihraç'in yeri ve önemi
05-12-2016, 09:19 PM
Yorum: #1
Inancimizda mihraç'in yeri ve önemi
Allah'ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâmın rehberliğinde Peygamber Efendimiz(sav) Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir.
Aleviler için çok önemli olan Miraç Kandil’i,çoğu kimsenin bilmediği bir yolculuktur.Herkes Hz.Ali'nin Allahın Aslanı olduğunu bilir.Ama neden Hz. Ali Allahın Aslanıdır,Bu sıfat neden verilmiştir? Bu soruların cevabını bilmez.
Hz.Muhammet(sav) Efendimiz Cebrail Aleyhisselâm ile miraca giderken yolda hörkeli bir aslan görürler.Cebrail Aleyhiselam:Peygamber (sav) Efendimize dönerek,şu Aslana bir mühür ver yoldan çekilsin der.Peygamber(sav) Efendimiz ise; parmağındaki yüzüğü Aslana atar.Aslan çekilir,sükun(sakin) olur.Yollarına devam ederler.Göğün beşinci tabakalarına(katına) kadar birlikte giderler. 6. ve 7.tabakalarını Peygamber (sav) Efendimiz tek başına çıkar.Cenab Allah'la görüştükten sonra beşinci tabakaya tekrar iner.Bu tabakalarda diğer peygamberlerle de görüşen Peygamber (sav) Efendimiz, Cebrail Aleyhiselam rehberliğinde Cenneti, Cehennemi, âhiret menzillerini ve bütün âlemleri gezip görür. Cennette TUBA(Tarık) ağacında bir dal kesip kendisiyle getirir. Döndüklerinde yollarının önünde(Mina’da bir kubbe) ev görürler. Cebrail Aleyhisselâm Peygamberimize(sav) bu eve girmesini söyler.Kapıyı döven peygamber(s.a.v.) Efendimize kim olduğunu sorarlar.İslam Peygamberi Muhammed’im der.Kimse yok cevabını alır.Bunun üzerine Cebrail Aleyhiselam eve mutlaka girmesini söyler.kapıyı tekrar döver.yine kim olduğunu sorarlar.İki cihan Peygamberi olduğunu söyler.yine kimse yok cevabını alır.Tekrar kapıyı döver.yine kim olduğunu sorarlar.Cebrail Aleyhiselam; Allahın sefil bir kuluyum söyle diye tembih eder.İçeriye buyur ederler.İçeriye girdiklerinde içerinin kalabalık olduğunu görür.
-Sizler kimlersiniz diye Peygamber(s.a.v.) Efendimiz sorar.
-Ev sahipleri ise; biz Kırklar Cemiyiz.(on yedi bacı,yirmi üç erkek) derler.
-Peki Ulunuz kim,küçüğünüz kim der.
-Bizim Ulumuz-Küçüğümüz de kırktır diye cevap verirler.
-Nasıl yani diye tekrar sorar.
-Bunun üzerine içlerinden biri; (Selman Parstan) bir üzüm habbesi alıp bir kap içine sıkar ve içer.Hep birlikte Yarabbi Şükür derler.
-Tekrar sorar. Hepinizin üzüm suyu içtiğini nasıl anlayacağım? sorusu üzerine neşteri alıp bileğini kanatır.Kırklar’ın hepsinin birde bileği kanar.Bir kan damlası da odanın ortasına damlar.bu kan da Selman’ın kanı…şeydullaha gitti,ama onun da bizimle olduğunu gördünüz derler.Hz.Muhammet(s.a.v.) pirlerini ve rehberlerini sorar.Kırklar da Pirimiz Şah-ı Merdan Ali’dir şeksiz.şüphesiz,ve rehberimiz Cebrail Aleyhusselamdır.
Hz. Ali gelir ve postun başına oturur.Peygamber(sav) Efendimiz bakar ki Hz. Ali’nin parmağında kendi yüzüğü vardır.Hazreti Ali’nin Allahın Aslanı olduğunu anlar.
Kırklar; Ya Resulullah, Hüda aşkına, bize Hak Süphane ve Taala Hazretlerinin sizlere beyan eylediği ne ise beyan eyle ki bizler de işitelim.dediler.
- Peygamber Efendimiz(s.a.v.) Ya sahabeler, Hakkın sırrı HAKİKATTIR!
- Hakikat nedir, Ya Resulullah! dediler.
- Hakikat; Dil ile ikrar kalp ile tasdik edip inanıp iman getirmek.dedi.
- Kırklar ise Ya Resulullah, sen buyur biz tutalım,dediler.
- Ya sahabeler, gelin talip olun ki hakikat kapısında birer rehber tutun ki hakkın sırlarına agâh olasınız.dedi.
Cümle sahabe vardılar Hazreti Ali'ye biat kılıp boyun sunup talip olup iradet getirdiler.
İki adam birbiriyle müsahip olmalı, der. Hazreti Muhammet(s.a.v.) hemen Şahı Merdan Ali ile müsahip olur.O günden bu güne Şeriat,Tarikat,Marifet,Hakikat ve pirlik ve secde Muhammet-Ali den kaldı.Bu sebepten dolayı EVLAD-I RESUL dan gayrisine pirlik etmek ve talip olmak caiz değildir.Yediği içtiği haramdır.Murtadı tarikat,murtadı hakikattır.Hem irşadı ve biatı ve tövbesi makbul değildir.

-ALINTI-

http://www.zohreanaforum.com/alevilik-be...post166034


alevilik araştırmaları
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ANADOLU VE ARAP ALEVİLİĞİ Mihrac Ural -6 Marat 2016 / Pazar - Lazkiye Özcan 0 2,513 03-06-2016 04:11 AM
Son Yorum: Özcan

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi